Plastic soep is ook een Beestachtig 2 Dinsdag 30 juni 2009 Land van Saeftinge Morgen is er een excursie in het Verdronken Land van Saeftin ge. Deelnemers worden rondgeleid in het drieduizend hectare grote gebied met schorren, dat doorsneden wordt door diepe geulen. Kniehoge laarzen en droge kleding voor na de wande ling worden aangeraden. Aanvang: 14.00 uur, bezoekerscentrum Saeftinge aan de Emma- weg 4, Nieuw-Namen. Aanmelden 0114 633110 ofj.neve@hetzeeuwselandschap.nl Kaasboerderij Op kaasboerderij De Vos bij Biervliet is er donderdag een rond leiding met hapje en drankje. Bezoekers kunnen een film zien over het maken van kaas en een kijkje nemen bij de koeien. Biervliet, Helenaweg 4,13.30 uur. Zwin Stichting Het Zeeuwse Landschap houdt donderdag een excur sie in natuurgebied het Zwin in West-Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers worden langs een slufter en over slikken geleid. Start: 10.00 uur vanuit bezoekerscentrum 't Zwin, Gerrit van Hoekestraat 2 Retranchement. Zondag 5 juli om 10.00 uur start vanaf dezelfde plek een Zwin-excursie door natuurclub 't Duumpje. Palingfietstocht Deelnemers aan de Palingfietstocht fietsen een stukje langs de route die glasaaltjes afleggen vanaf de Sargassozee, 5000 km hiervandaan. Vorig jaar zijn bij de Prommelsluis 6879 glasaal tjes over de dijk geklommen. Dit jaar zijn er al 10.000 jonge pa lingen vanuit de Oosterschelde via de aalgoot de dijk over ge klommen. Start bij het natuurinformatiepunt/ trampolinecen trum, Steenweg 13A, Westenschouwen; vanaf 11.00 uur de ge hele dag door. Inlaag 2005 Aan de Westerschelde, ten zuidwesten van Ellewoutsdijk, ligt Inlaag 2005. Het natuurgebied is ontstaan tijdens werkzaam heden aan de bouw van de toegang tot de Westerscheldetun- nel. Het gebied is in 2007 ingericht en dient als hoogwater- vluchtplaats en broedplaats voor steltlopers als tureluur, kluut en bontbekplevier. Ook eendensoorten, lepelaars en kleine zil verreigers zijn te ontdekken. Tijdens de graafwerkzaamheden zijn bewoningssporen uit de Romeinse tijd gevonden, zoals een aantal restanten van boerderijen. Excursie zaterdag 4 juli met een gids van Natuurmonumenten; start 13.30 uur bij het vogelpaneel langs de zeedijk, tegenover de inlaag. Aanmelden: www.natuurmonumenten.nl of telefonisch bij eenheid Schelde: 0113-6444044. Vuurtoren Westkapelle Thema-fietsroute waarbij de deelnemers opdracht krijgen om een foto te maken van de vuurtoren van Westkapelle, met op de voorgrond de geschoren boomvegetatie die voornamelijk be staat uit abelen. Een bezoek aan Terra Maris behoort tot de mo gelijkheden. Start bij het natuurinformatiepunt/ trampolinecentrum, Steen weg 13A, Westenschouwen; vanaf 11.00 uur. door Ondine van der Vleuten Ergens in de Stille Oceaan komen zeestromen sa men. Ze cirkelen om elkaar heen in wat een 'gyre' wordt genoemd. En in dat water drijft plastic afval, van over de hele wereld. Ook afval uit de Zeeuwse wateren komt ooit in zo'n gyre - er zijn er meer - te recht. Tenzij Zeeuwse vissersschepen die deelnemen aan 'Fishing for Litter' het eerder in hun netten krijgen. Zo leveren vissers uit Breskens el ke week circa zeshonderd kilo af val bij de vismijn af. Een fractie van wat er ronddrijft. Jesse Goossens schrijft over dit groeiende, maar 'onzichtbare' pro bleem in haar boek Plastic Soep. De plastic soep bestaat uit koffie- bekertjes, petflessen, tandenbor stels, fopspeentjes, badeendjes, bo- terbakjes, koffiemelkcupjes, piepschuim, rietjes, plastic zakken en wat al niet meer. De gyre in de Stille Oceaan is 8,6 miljoen vier kante kilometer groot en heeft de naam Great Pacific Garbage Patch gekregen. Daar dobbert zo'n 44 miljoen kilo plastic rond. „Zeedieren raken in de grotere stukken verstrikt", vertelt ze. „Het plastic dat tijdens zijn reis door de wereldzeeën in kleinere stukken uiteen is gevallen, vinden onder zoekers terug in de magen van al lerlei dieren." Dan zijn er nog de allerkleinste deeltjes - voor het blo te oog nauwelijks zichtbaar - waar van amper duidelijk is hoe ze op het milieu inwerken. Wel is be kend dat gifstoffen zich aan dat mi croplastic hechten: DDT, dioxines, pesticiden, pcb's en andere 'persis tent organic pollutants', ofwel gifti ge stoffen die door menselijk toedoen in het water zijn geko men. „De grote stukken plastic zou je nog wel kunnen opruimen, maar het microplastic is letterlijk ongrijpbaar." Toch, schrijft Jesse Goossens, is er geen reden voor wanhoop: „Als we de handen ineen slaan en zor gen dat het afvalkerkhof niet ver der aangroeit, zal het zelfreinigend vermogen van de zee 'de vervui ling uiteindelijk zelf oplossen." Maar wie begint? Goossens schrijft dat niemand afzonderlijk als de schuldige kan worden aange wezen. „Niemand is verantwoorde lijk, en dus zijn we het allemaal." In Zeeland, met zijn lange kustlijn, is nog weinig te merken van ge coördineerde inspanningen. Zee land Seaports heeft een laagdrem pelige manier bedacht om afval van zeeschepen in te nemen, zo- dat ze het niet in zee storten. Schouwen-Duiveland zit in het project Quality Coast, een 'broer tje' van de Blauwe Vlag, maar dan met meer oog voor duurzaam heid. Zo wordt het strand ook bui ten het zwemseizoen schoonge- houden. Een project dat heel concreet laat zien waar het om gaat, is Fishing Aan een smalle bosrand, zo als die in de jaren zestig en zeventig overal in de pro vincie op diverse overhoeken (langs kreken en dergelijke) door Staatsbosbeheer zijn aangeplant, verschijnt een jonge reebok. Het tweejarige dier, een spitser, is onrustig en gedreven. Alert op de aanwezigheid van eventuele riva len en gelijktijdig op de geur van een bronstige reegeit, dwaalt hij door zijn domein. In het voorjaar al heeft hij zijn ge wei ontdaan van de bast, het flu weelachtige omhulsel, door het af te schuren langs boomstammetjes aan de rand van zijn territorium. Gelijktijdig is daarmee uit een voorhoofdsklier zijn geur afgezet. Het hele gebied draagt nu zijn ken merkende reuk die zijn concurren ten waarschuwt dat dit gebied be zet is. Dat wil niet zeggen dat er niet één zo brutaal is om zich er toch te wagen. Als dat zo is en het komt tot een treffen, dan is een flinke vechtpar tij niet uitgesloten. Zeker als er een bronstige reegeit in de buurt is, kan het er van beide zijden fel aan toe gaan. Niet zelden lopen beide partijen verwondingen op door een stoot van het kleine, maar harde gewei met gevaarlijk scherpe stangen. De winnaar is na de confrontatie allesbehalve gekalmeerd. Integen deel, de aanwezigheid van de bron stige geit verhoogt zijn opwinding. Zij is, aangetrokken door zijn geur en haar eigen ontvankelijkheid, in dit territorium beland. Omzichtig nadert hij haar, maar zij geeft zich niet zomaar gewonnen. Om hem nog meer te stimuleren rent ze in kringen rond. De bok volgt op de voet. Bij beide dieren verhoogt het de staat van opwinding tot uitein delijk de copulatie plaatsvindt. In deze tijd, de maanden juli en au gustus, valt de bronsttijd van de reeën. Het is een periode waarin de mogelijkheid om deze schuwe dieren te ontmoeten groter is dan in de overige tijd van het jaar. Ze worden zo in beslag genomen door hun natuurlijke driften dat hun behoedzaamheid sterk af neemt. De dieren zie zich anders overdag, over het algemeen, in de dekking ophouden en die in het zomerhalfjaar in principe een soli tair leven leiden, kunnen dan te gen wil en dank in ons blikveld ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76