Straatarm Californië Relatie China verdeelt inwoners Hong Kong Nieuwe leiders in Honduras blijven aan Strijd om kinderen Jackson barst los Interim-president niet onder indruk van kritiek buitenland. Tien jaar cel voor Groot-Brittannië heeft kindermisbruiker 85 shariarechtbanken 'Stemmentellers Ruzie rond schietpartij Albanië zijn moe' in Kandahar Duizenden doden sinds einde oorlog Vietnam Vijf doden bij ongeluk Argentijnse president in Noorse tunnel verliest meerderheid Amerikaanse staat moet bezuinigen om bankroet te vermijden. Demonstraties op dag dat Peking twaalf jaar terug controle kreeg. 6 I Dinsdag 30 juni 2009 TEGUCIGALPA - De nieuwe leiders in Honduras hebben gisteren ge zworen aan te blijven. Zij zeiden in hun recht te staan door de macht op te eisen en kondigden aan de druk vanuit het buitenland voor heraanstelling van de afgezet te president Manuel Zelaya te zul len weerstaan. Verschillende presidenten, onder wie Barack Obama (VS) en Hugo Chavez (Venezuela), riepen de Hondurese leiders op terug te ko men op hun schreden. Chavez zei dat hij de door het parlement geïn stalleerde opvolger van Zelaya, par lementsvoorzitter Roberto Miche- letti, 'omver zou werpen'. Hij schil derde de afzetting van de presi dent af als een samenzwering van de elite tegenover het volk, dat de president zou steunen. Interim-president Micheletti hield staande dat Zelaya op wettige wij ze was afgezet door het hoogge rechtshof en het parlement. Hij zei dat Zelaya met het uitschrijven van een referendum over verlen ging van zijn termijn de grondwet had geschonden en zichzelf buiten spel had gezet. Hij haalde zijn schouders op over de dreigemen ten van Chavez. Het Midden-Amerikaanse land heeft in het verleden verschillende militaire staatsgrepen gekend, in 1963 en opnieuw in 1972. Pas in 1981 droeg het leger onder druk van de Verenigde Staten de macht weer over aan burgers. Militairen en pantserwagens ston den gisteren rond het presiden tiële paleis opgesteld. De militai ren ondernamen geen pogingen de ongeveer tweehonderd aanhan gers van Zelaya te verspreiden. Be togers staken autobanden in brand en blokkeerden straten. De nieuwe leiders in Honduras vinden dat zij in hun recht staan. Zij zijn niet onder de indruk van de buitenlandse kritiek op het afzetten van de president. DATTELN - Een Duitse man die twintig jaar lang kinderen mis bruikte, is gisteren tot tien jaar cel straf veroordeeld. De rechtbank in Datteln in de aan Nederland gren zende deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen achtte in totaal 651 gevallen van misbruik bewezen. De 51-jarige vader vergreep zich aan zijn inmiddels 26-jarige zoon en een jaar jongere dochter. Ook een jongen en een meisje uit een buurgemeente werden door hem misbruikt. LONDEN - Zeker 85 shariarechtban ken zijn actiefin Groot-Brittannië. Niet slechts vijf, zoals eerder werd aangenomen, berichtten Britse me dia gisteren. De tribunalen, die gro tendeels vanuit moskeeën werken, doen uitspraken over financiële en familiezaken volgens islamitische principes. De rechtbanken opere ren achter gesloten deuren, zo staat in een rapport van denktank Civitas. De vijf rechtbanken waar van eerder sprake was, worden er kend door de Britse wet. TIRANA - De uitslag van de parle mentsverkiezingen zondag in Alba nië kan nog wel even op zich laten wachten. De reden is dat de men sen die de stemmen moeten tel len, moe zijn. Dat zei de voorzitter van de nationale kiescommissie. Sinds het sluiten van de stembu reaus is nog maar een kwart van de stemmen geteld. Uit de voorlo pige uitslag blijkt dat de rechtse re geringspartij en de socialistische oppositiepartij gelijk opgaan. KANDAHAR - De betrekkingen tus sen de VS en de Afghaanse rege ring zijn gisteren onder druk gezet door een schietpartij in Kandahar. Er vielen minstens vijf doden, on der wie het hoofd van politie. Pre sident Karzai eiste aanvankelijk van Amerikaanse troepen de uitle vering van verdachten, maar Ame rika ontkende iedere betrokken heid. De gouverneur van Kanda har zei later dat de verdachten in Afghaanse handen waren. OSLO - Bij een ongeluk in de Eik- sundtunnel in het westen van Noorwegen zijn zondagavond vijf mensen om het leven gekomen. TVvee auto's kwamen in de tunnel met elkaar in botsing, waarna er een in brand vloog. Volgens de po litie zijn "de slachtoffers een man van 52 en vier mensen van in de twintig. De acht kilometer lange Eiksund- tunnel verbindt het eiland Hareid- landet met het Noorse vasteland. BUENOS AIRES - De Argentijnse pre sident Cristina Fernandez de Kir<- chner heeft bij de zondag gehou den parlementsverkiezingen haar meerderheid in zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat verloren. Ook haar echtgenoot, de populaire ex-president Nestor Kir- chner, faalde in zijn poging een ze tel in de wacht te slepen in de pro vincie Buenos Aires. De moeilijke economische toestand lijkt Fernan dez parten te spelen. HANOI - Sinds het einde van de Vietnamoorlog zijn ruim 42.000 mensen in het land om het leven gekomen door achtergelaten explo sieven. Nog eens 62.000 raakten ge wond, van wie velen voor de rest van hun leven zijn verminkt. Dat meldde de Vietnamese ondermi nister van Defensie gisteren. De oorlog, die in 1975 eindigde, kostte naar schatting drie miljoen Vietna- mezen het leven. Aan Amerikaan se zijde vielen 58.000 doden. Cristina Fernandez door onze correspondent Frank Hendrickx LOS ANGELES - „Schwarzenegger had beter in de films kunnen blij ven", sneert Jasper Lim (26), een basisschoolleraar in de verarmde binnenstad van Los Angeles die vijf maanden geleden net als dui zenden collega's een 'roze papier tje' in de bus kreeg. Ontslagen. De in China Town opgegroeide Lim voert sindsdien samen met an dere demonstranten actie tegen de bezuinigingen. „We moeten vech ten voor onze leerlingen", zegt de leraar voor het hoofdkantoor van het departement voor onderwijs. „Als Schwarzenegger zijn zin krijgt, komt er een nog veel grote re ontslagronde." Californië moet door de recessie kiezen tussen twee kwaden: harde bezuinigingen of nog hardere be zuinigingen. Democraten willen belastingen verhogen, tekorten met boekhoudkundige trucs mas keren en bezuinigingen uitsmeren over een langere termijn. Gouver neur Schwarzenegger pleit voor een 'shocktherapie': geen nieuwe belastingen, geen uitstel, maar drastisch snijden in de begroting om de tekorten definitief terug te dringen. De politieke impasse moet deze week worden opgelost. Anders kan Californië geen lonen meer uitbetalen. De therapie die Schwarzenegger voor ogen heeft, raakt vooral het onderwijs en de gezondheidszorg, de grootste kostenposten van de staat. De onderwijsbond berekende al dat mogelijk 18.000 leraren hun ba nen verliezen. In de armste wijken kunnen scholen 40 procent van hun leraren verliezen. Andere maatregelen zijn minstens zo ingrijpend. Zo'n 225.000 men sen zullen niet langer aanspraak kunnen maken op Medi-Cal, de publieke ziektekostenverzekering voor minderbedeelden. Sociale hulpverlening, waaronder projec ten om aids tegen te gaan of jonge ren te helpen uit bendes te ko men, moet 10 procent inleveren. „Goed onderwijs en gezondheids zorg zijn een mensenrecht", zegt Sean Leys, een leraar Engels die 23 dagen in hongerstaking was uit protest tegen de dreigende bezuini gingen. „Schwarzenegger straft de allerarmsten, omdat hij in zijn laat ste jaren nog even daadkracht wil tonen. Op mijn school zitten al leen maar minderheden, 85 pro- 'lk vrees een sociale nachtmerrie als alle bezuinigingen doorgaan' cent is Latino en 15 procent is Azia tisch. We hebben nu al soms klas sen met zestig leerlingen. Dat er nu nog meer bezuinigd wordt, be vestigt alleen maar het gevoel van mijn leerlingen dat ze minder waard zijn dan de rest." Een meerderheid in Californië lijkt de harde lijn van de 'Governa- LOS ANGELES - Zijn lichaam is nog niet begraven, maar nabestaanden en andere belanghebbenden zijn al begonnen met de juridische strijd om de kinderen en bezittin gen van Michael Jackson. De ouders, broers en zussen van Jackson hebben een advocaat inge schakeld om de erfenis zeker te stellen. De familie heeft nog geen inzage gekregen in het testament van Jackson, die donderdag overleed. Volgens Londell McMillan, de raadsman van de familie, is het nog onduidelijk of de KLng of Pop een testament heeft achtergelaten. Volgens schattingen had Jackson een schuld van 400 miljoen dollar (284 miljoen euro). Daar staan be zittingen tegenover die vermoede lijk veel meer waard zijn. Oma Katherine Jackson kreeg giste ren de tijdelijke voogdij over Prin ce (12), Paris (11) en Blankett (7). Maar Debbie Rowe, die Jacksons eerste twee kinderen baarde, zei te gen een Britse tabloid dat haar kin deren geen bezit van de popster zijn. Wat zij gaat doen is onduide lijk. Maandag wordt de voogdij zaak verder behandeld. Oma Jackson is niet onomstreden. Jacksons familie heeft nog geen be sluit genomen over de begrafenis. Die zou kunnen plaatsvinden in kleine kring of als publieke plech tigheid. door Remko Tanis HONG KONG - Hong Kong is tegelij kertijd wel en geen China. Inwo ners hebben een eigen paspoort en tussen de twee ligt een grens, compleet met douaniers. Maar ook in Hong Kong Hong Kong is tegelijkertijd wel en geen China. Inwoners hebben een eigen pas poort en tussen de twee ligt een grens, compleet met douaniers. Maar ook in Hong Kong wappert de Chinese vlag en hangt het schild van de Volksrepubliek aan het overheidsgebouw. De stad, sinds 1 juli 1997 een 'spe ciale administratieve regio' van China, is veel vrijer. Internetters kunnen gewoon op YouTube. In woners demonstreren bijna dage lijks en worden daar niet voor op gepakt. In de kroeg is niemand bang hardop te zeggen wat ze van de communisten vinden. Dat is allemaal ondenkbaar in Pe king of Sjanghai. De minister van China-zaken, Stephen Lam, snapt het dan ook niet. „Onze vrijheden zijn verankerd in verdragen. We zijn een open samenleving waar verschillende meningen vrij mo gen worden geuit. Waarom zijn sommige mensen daar nog steeds niet van overtuigd?" 'Sommige mensen' is wat voorzichtig gesteld. Op 1 juli, precies twaalf jaar sinds Peking weer controle kreeg over Hong Kong, gaan tienduizenden de straat op om te demonstreren tegen de overheid. „De overheid van Hong Kong is een slaaf van de centrale overheid in Peking", zegt Jackie Hung van het Mensenrech- tenfront, een koepel van 53 pro-de- mocratie-organisaties in de stad en organisator van de betoging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6