laatste keer voor 'zilverachtige' sfeer Vi kortingen* j tot 50% 1 l SUMMER Nieuwe opvang in Oosterland en Haamstede 'Het maakt dat de recessie de kooplui straks dubbel zo hard treft' 'Gaat er iemand weg dan stel je je de vraag: kan het ook anders, kan het goedkopercultuurwethouder Wijnand Renden 'Het carillon is altijd zo'n belangrijk fenomeen "^gereformeerd geweest in de Lage Landen' Kees van Eersel jongetje hadden Met Klokje Klinkt is de cirkel voor Kees van Eersel na dik 30 jaar rond Dinsdag 30 juni 2009 1 9 scheidend stadsbeiaardier Kees van Eersel Stadsbeiaardier Kees van Eersel zette jarenlang de toon in de straten van Zierikzee. Met spijt ziet hij toe dat zijn functie nu geschrapt wordt. door Esme Soesman Hij weet nog goed hoe fascinerend hij de gelui den van het carillon als 6-jarig Vlaardings jonge tje vond. „Zo'n zomeravond. Dan hing er een zilverachtigheid in de lucht... écht heel bijzonder." De Zierikzeese stadsbeiaardier Kees van Eersel bezorgt de histori sche stad donderdag nog een aller laatste keer zelf die 'zilverachtige' sfeer. Na een dikke 32 jaar gaat de inwoner van Kloetinge met pen sioen. Tot zijn grote spijt wordt hij niet vervangen. Zierikzee moet het voortaan zonder beiaardier doen. Niet dat de beiaard niet meer in Zierikzee zal klinken. Tot 1 augus tus, als Van Eersels pensioen offici eel ingaat, bespelen vervangers we kelijks het carillon. Daarna is er al leen nog bij bijzondere gelegenhe den sprake van handmatige bespe ling. „Gaat er iemand weg, dan stel je je de vraag: kan het ook anders, kan het goedkoper?", licht cultuur wethouder Wijnand Renden de door het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland gemaakte af weging toe. Beslo ten is geen 'leven de' beiaardier meer aan te stel len, maar het gat dat met het ver trek van Van Eersel valt op andere wijzen te dichten. Behalve het we kelijkse concertuur (elke donderdagochtend van half elf tot half twaalf) op het klavier, wordt het klokkenspel van het Zierikzee se stadhuis nu ook al door een computer aangestuurd. Van Eersel speelde de deuntjes ooit in bij klokkengieterij Eijsbouts in Asten. Het carillon van de Zuidhaven poort draait nog met behulp van de oorspronkelijke speeltrommel: een cilinder met metalen pinnen. „Als een soort speeldoos", aldus Van Eersel. TWee keer per jaar (in het voor- en najaar) versteekt hij het beiaard: ofwel verzet hij de pin netjes zodat er andere (bij het sei zoen passende) liedjes over Zierik zee worden uitgestort. Die afwisse ling wordt voortaan bereikt door te werken met mechanische boe ken, geeft Renden aan. En zijn er bijzondere omstandigheden of fes- je wilt bezuinigen, is dat toch peanuts?" Van Eersel denkt dat de gemeente zich niet realiseert wat de betekenis van het beiaard is. „Heel zielig eigenlijk als het niet meer tijdens de markt als achter grond klinkt. Het maakt dat de re cessie de kooplui misschien straks dubbel zo hard treft. In supermark ten werken ze toch ook met een muziekje? Zo creëer je sfeer." Van Eersel is musicus in hart en nieren. Het orgel we een harmo nium in de huiska mer staan. Daar speelde mijn oude re broer op. Ik vond dat fascine rend." Na tussen i960 en 1971 (mi nus enkele onderbrekingen) orgel aan het Rotterdams Conservato rium te hebben gestudeerd, ging hij onder meer als cantor-organist van de Grote Kerk in Goes aan de slag. Daarnaast studeerde hij af als beiaardier. Op 1 december 1976 werd hij in Zierikzee benoemd, la ter ook in Veere. Daar blijft hij nog een tijdje aan de slag. tiviteiten dan is er altijd nog de mogelijkheid om het Stadhuiscaril lon wél een keer handmatig te la ten bespelen. oor de beiaardier is dat niet voldoende. „Hoe kun je dit nu schrappen van het culturele lijstje? Het caril lon is altijd zo'n belangrijk feno meen geweest in de Lage Landen. Dit kost de gemeente misschien een paar duizend euro per jaar. Als Op elk heel uur klingelt Daar was laatst een meisje loos door de Zierikzeese straten. En op elk half uur spelen de klokken in het koepeltorentje van de Zuidhavenpoort Klokje Klinkt. „Dat was het eerste liedje dat ik in 1976 opzette. De cirkel is rond", sluit stadsbeiaardier (tevens organist, koordirigent en compo nist) Kees van Eersel zijn Zierikzee se avontuur symbolisch af. In april heeft hij voor de laatste keer dit oudste carillon van Nederland (1550-1554) verstoken. Dat deed hij twee maal per jaar met hulp van Cor Groen van gemeentewerken, die ervoor zorgde dat de pinnen (die tezamen de melodie maken) die Van Eersel selecteerde, keurig werden aangedraaid. In de toren van het Zierikzeese stadhuis gaat Kees van Eersel donderdag nog een laatste keer 'live' aan de slag. AANBIEDINGEN, KOOPJES EN SHOWROOMMODELLEN in alle tmc woonwinkels enwoonconcepteni Bergen op Zoom Goes Koudekerke i Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl Wethouder Wijnand Renden schudt de beiaardier na afloop de hand. Ook het klokkenspel van het Stadhuis galmt na Van Eersels vertrek nog door. De deuntjes die het verstrijken van de tijd marke ren worden door een computer aangedreven. Beiaardier is in de ogen van Van Eersel geen uitster vend beroep. „Ik heb weieens ge dacht: het raakt in een dip, maar er zijn weer veel studenten. Het leeft op." In Nederland en België zijn er, schat hij, een kleine 200 beiaarden die bespeeld worden door zo'n 120 beiaardiers. Met een beetje mazzel op een locatie met een aantrekkelijke luisterplaats, waar passanten neerstrijken om bewust te luisteren. „Het hoort bij de plaatselijke kleur. Het is leuk, origineel en typisch Hollands." www.freewebs.com/keesvaneersel/ BURGH-HAAMSTEDE - Kinderopvang De Bevelanden opent na de zomer vakantie nieuwe vestigingen in Burgh-Haamstede en Oosterland. Pension Bommel, in het hoofdge bouw van zorgcentrum Duinoord bij Haamstede, begint per 1 sep tember. Een informatiebijeen komst daarover wordt donderdag 9 juli om 20.00 uur gehouden in Duinoord. Een maand later, in ok tober, opent Pension Dollie in Oos terland de deuren. De nieuwe ves tiging komt in het gebouw van ba sisschool De Oosterburcht. Verder breidt De Bevelanden Pen sion Daantje, in zorgcentrum Bor- rendamme in Zierikzee, per r sep tember uit met zes plaatsen. Stadsbeiaardier en organist Kees van Eersel, Kerk in Goes. hier bij het orgel in de Grote foto Dirk-Jan Gjeltema foto Dirk-Jan Gjeltema Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het mandje terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 11 letters en ga naar WWW.efteling.COni Tel.: 0118 - 552010 Rolluiken en dakramen Ook voor uw rolluiken en dakramen zijn wij het aangewezen adres! pip Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen 5 r AL Zonweringen Tel.: 0118 - 552010 PAC Zonweringen Marie Curieweg 15/438' Tel.: 0118-552010 Kozijnen - zonwenngen - tuinmeubelen horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren WWW. pGCZOnWBfin gG F1f~l I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63