onvermoede bijwerkingen 'Artsen weten vaak niets over effect' met Grenzen aan vrij bouwen in de tuin Invloed reuma op baby's Ouderen drinken overmatig Zomervakantie leidt tot drukte Meer euthanasie vanwege gemak Anti-depressiva en Ritalin kunnen rol spelen bij moorden. Dinsdag 30 juni 2009 5 Rouwenden lopen met een foto van het Maasmeisje Gèssica dat door haar In Zwijndrecht werden in een woning vier slachtoffers van een familiedra- zwaar psychotische vader is gedood. foto Guido Benschop/GPD ma gevonden. foto GPD/Hoilandse Hoogte door Jacqueline Steenwijk Zwaar psychotisch was Antonio G., de Rotterdamse vader van het Maasmeisje, toen hij in 2006 zijn t2-jarige dochter Gèssica, ver moordde en in stukken zaagde. De romp, het hoofd en het linker been van het meisje werden uitein delijk in tassen in de Maas terugge vonden. G. slikte het ADHD-middel Rita lin, bedoeld om patiënten rustig te maken. Maar het medicijn kan ook juist aanzetten tot agressie en psychotisch gedrag, blijkt uit on derzoek van de Europese Com missie. Zeker als iemand al psy chotisch is. De man klaagde zelf dat zijn klachten verergerden met Ritalin. Experts van het Pie- ter Baan Centrum conclu deerden uiteindelijk dat G. door de medicatie inder daad ernstig psychotisch ontregeld was geraakt. Funest werd zijn reactie op Ritalin, terwijl zijn antipsychoticum juist werd afgebouwd. Vori- ge week betoogde een advocaat bij de rechtbank van Haarlem dat een 64-jarige vrouw uit Badhoeve dorp, die vorig jaar haar man en dochter met een bijl om het leven bracht, dit deed onder invloed van een te hoge dosis antidepressiva. De rechtbank gelastte een nader onderzoek. De vader die in mei dit jaar in Ba- vel en Zwijndrecht zijn ex-vrien- din, ex-vrouw, twee kinderen en vervolgens zichzelf doodde, was onder invloed van een antidepres sivum. In zijn afscheidsbrief schreef hij: „Fluoxetine (Prozac) doet rare din gen met mensen." In 2007 bracht een 56-jarige man uit Kerkrade zijn 55-jarige levenspartner met zestig messteken om het leven. Hij slikte sinds enkele dagen het anti depressivum Venlafaxine (Efexor), omdat hij te veel bijwerkingen kreeg van een ander antidepressi vum. In hoeverre de medicatie een door slaggevende rol heeft gespeeld bij deze moorden is onbekend. „On derzoek naar de effecten en bijwer- kingen van bestaande middelen vindt nauwelijks plaats. Er is geen geld voor", zegt Kees van Groot heest, directeur van het Neder lands Bijwerkingen Centrum La- van milieubeweging en dierenacti visten 'simpel'. Verburg wijst daar bij op grote delen van de wereld waar veel mensen kampen met een tekort aan eiwitten (die volop in vlees zitten) en op de nuttige rol die de veehouderij speelt in het benutten van landbouwgrond en in landschapsbeheer. Bovendien is vlees in veel culturen een onmis baar onderdeel van een goede maaltijd, aldus de minister. Dat geldt ook voor het drinken van melk, stelt Verburg. Vorige week riep de minister de Neder landse bevolking nog op meer melk te drinken, een niet-duur- zaam product. Volgens Verburg staat die oproep niet haaks op de duurzaamheidsplannen. den haag - De PvdA en de Christe nunie (CU) stellen grenzen aan het vergunningvrij bouwen in de achtertuin. Minister lacqueline Cramer (Vrom) wil huiseigenaren de ruimte geven om zonder toe stemming bijvoorbeeld een serre, schuur, plantenkas of volière aan te bouwen. Maar het gemeentelij ke bestemmingsplan blijft de maat, als het aan PvdA-Tweede Ka merlid Jan Boelhouwer ligt. Hij diende samen met Esmé Wieg man (CU) gisteren een motie daar toe in. Cramer (PvdA) is het niet met haar partijgenoot Boelhouwer en Wiegman eens. Zij ontraadde de motie waarover de Kamer donder- reb. Volgens hem is onafhankelijk onderzoek nodig om een beter beeld te krijgen van de gevolgen van dergelijke medicatie. Bij het Lareb kunnen patiënten meldingen doen van ongewenste bijwerkingen. De meest gemelde bij adhd-medicijnen en antidepres siva zijn agressie, zelfmoordgedach ten en slapeloosheid, vooral bij de start van een nieuw middel. Onlangs legde de Europese Com missie het verstrekken van het AD HD-middel Methylfenjdaat - het werkzame deel in onder meer Ri talin en Concerta - voor kinderen 'Er wordt te veel vertrouwd op de werking, terwijl er nauwelijks iets bekend is' aan banden. Het blijkt psychische stoornissen soms juist te vererge ren. In 2005 waarschuwde de com missie al over gebruik bij kinderen van Strattera (kan agressie veroor zaken) en antidepressiva (kunnen tot zelfmoordgedachten leiden). Maar over volwassen patiënten die de middelen krijgen, zwijgt de commissie. Methylfenidaat en Strattera zijn namelijk nooit offici eel geregistreerd voor volwasse- dag stemt. „Ik zit hiermee in mijn maag", stelde de minister. Volgens haar opent de motie de mogelijk heid voor gemeenten om een ver gunningsplicht toe te passen en le ges te heffen. De minister wil vanaf volgend jaar vrij bouwen toestaan, in die zin dat voortaan maximaal 100 vier kante meter bebouwd kan wor den. De bebouwing mag echter nooit meer dan de helft van de tuin beslaan. In de motie vragen PvdA en CU vergunningsvrij bouwen mogelijk te maken 'waarbij de in het be stemmingsplan geboden mogelijk heden qua oppervlakte en maat voering het maximum zijn'. nen, al is inmiddels een op de drie gebruikers in Nederland ouder dan twintig. Het gebruik van AD- HD-middelen is de afgelopen drie jaar bijna verdubbeld van 51.000 gebruikers in 2005 naar 94.000 in 2008. Toon Vriens van de Stichting Pan dora, belangenvereniging voor psy chiatrische patiënten, stelt dat er vaak te snel naar medicatie wordt gegrepen. „Dit onder het mom 'het schijnt te helpen'. Artsen weten zelf vaak ook niet hoe de middelen wer ken." Hoogleraar wetenschapstheorie Trudy Dehue, auteur van het boek De depressie-epidemie, vindt dat art sen om die reden ook veel terug houdender moeten zijn met deze middelen. „Er wordt te veel ver trouwd op de werking ervan, ter wijl er nauwelijks iets bekend is over de nadelige effecten." Ze beklemtoont het belang van on afhankelijk onderzoek. „De mees te onderzoeken vinden plaats in opdracht van de farmaceutische in dustrie. Het is al jaren bekend dat de resultaten uit onafhankelijk on derzoek veel minder gunstige re sultaten laten zien. Maar dit soort onderzoek vindt nu nauwelijks plaats. rijswijk - Voor veel Nederlanders begint komend weekend de zomer vakantie. De basisscholen in de re gio noord sluiten als eerste hun deuren. Volgens de ANWB ver trekken dan ongeveer 400.000 va kantiegangers naar het buitenland. De auto is daarbij veruit het popu lairste vervoermiddel. De vrijdagavondspits zal niet veel drukker zal zijn dan normaal, wel wordt het eerder druk. De groot ste drukte zal volgens voorspelling van de ANWB vrijdag rond zeven uur voorbij zijn. Volgens de Ver keersinformatiedienst (VID) zal het druk zijn op de wegen naar po pulaire vakantiebestemmingen zo als campings op de Veluwe en naar Zeeland, Friesland en Noord en Zuid Holland. rotterdam - Moeders met een vorm van reuma die veel voor komt, reumatoïde artritis, krijgen vaak lichtere baby's dan gezonde vrouwen. De kindjes wegen min der naarmate de moeders tijdens de zwangerschap meer last heb ben van de ziekte. Dat blijkt uit on derzoek waarop Yaël de Man van het Erasmus MC in Rotterdam morgen promoveert. Ook al heeft de reuma invloed op het gewicht, de kinderen blijven binnen de normale grenzen.De Man pleit voor betere begeleiding van de vrouwen. „Artsen kunnen de problemen verzachten door moeders meer informatie te geven over hoe ze hun gewrichten het minst belasten." Bijna een op de honderd Nederlanders heeft reumatoïde artritis. utrecht - Steeds meer ouderen ra ken in de problemen door overma tig alcoholgebruik. In tien jaar tijd is het aantal pro bleemdrinkers van 55 jaar en ouder gestegen met maar liefst 89 procent. In concrete cijfers nam het aantal 55-plussers die staan in geschreven bij instellingen voor verslavingszorg toe van 3154 naar 7241, blijkt uit recente cijfers van het Trimbos-instituut. De omvang van het probleem is in werkelijkheid groter dan deze cij fers laten zien, aldus coördinator al coholpreventie Rob Bovens van het instituut. Hij schat dat het aan tal 55-plussers met alcoholproble men tussen de 150.000 en 200.000 ligt, tegen 100.000 tien jaar gele den. Een verklaring voor de stijging is dat ouderen vaker dan jongeren da gelijks drinken, waardoor het risi co op verslaving groter wordt. Het aandeel van 55-plussers in de ver slavingszorg steeg van 14 procent naar 22 procent. De groei gaat bij vrouwen sneller dan bij mannen. Het totaal aantal probleemdrin kers in Nederland wordt geschat op 800.000 tot 1,1 miljoen. De grootste groep (70 procent) wordt gevormd door mensen in de leef tijd van 25 tot 55 jaar. Hilversum - De sterke toename van euthanasiegevallen komt mo gelijk doordat huisartsen slechte er varingen hebben met palliatieve se- datie (het in slaap brengen van de patiënt). Veel huisartsen vinden euthanasie minder complex. Dat zegt Ben Crul, emeritus hoogle raar pijnbestrijding, vandaag in het EO radioprogramma Dit is de Dag. Cru] haalde enkele jaren gele den het nieuws toen hij zei dat er geen medische noodzaak meer is voor euthanasie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5