Internationale belangstelling voor getijde-energie in Zeeland zwem-3-daagse ROC Zeeland en TWZ bieden praktijkgerichte bijbanen aan 24 1 Dinsdag 30 juni 2009 Onderzoeker noemt aquacultuur te riskant voor de Delta. Provincie ondertekent intentieverklaring voor verder onderzoek. Poging om onderwijs en bedrijfsleven dichter bij elkaar te brengen. www.sportpuntzeeland.nl Zwem mee voor War Child! Alterra somber bij zilte teelt door Claudia Sondervan middelburg - Ondernemen in de aquacultuur is nog te riskant. Toe- komstschetsen waarbij over twin tig jaar 30.000 hectaren aquacul tuur in de Zuidwestelijke Delta kan floreren, zijn te rooskleurig. Daarvoor ligt de inpassing in het landschap te moeilijk en is de teelt te weinig productief en winstge vend. Dat concludeert ir. dr. Lode- wijk Stuyt, onderzoeker van Alter ra in Wageningen in een gisteren verschenen rapport. Hij onderzocht de stand van za ken van aquacultuur in de Zuid westelijke Delta op verzoek van het ministerie van Landbouw en Visserij. Aquacultuur, de gecontro leerde teelt van vis, schaal- en schelpdieren en gewassen, kan een oplossing zijn voor problemèh van de landbouw in kustgebieden waar zout water steeds meer in vloed krijgt op de bodemgesteld heid. Maar gemeenten en water schappen werpen nog te veel for mele bezwaren op, stelt Stuyt. Re gelingen en vergunningen zijn te lastig te bedingen, productietech nieken zijn nog niet geheel ontwik keld en de getemde teelt van zilte vis en gewassen is nog teveel een zaak van verschillende culturen: boeren en vissers. Stuyts pessimisme wordt in Zee land met verbazing begroet. Marco Dubbeldam van Stichting De Zee schelp, die zijn basis heeft in het Mariene Proefstation voor aquacul tuur in de Jacobahaven te Kamper land, vindt de conclusie van Alter- ra-onderzoeker Stuyt voorbarig. „Het is nog vroeg, we zijn aan het pionieren met aquacultuur. Het is een dure techniek, maar zodra de productie kan opschalen worden de kosten beter verdeeld." Alterra waarschuwt in Stuyts rap port voor problemen met de accep tatie van de producten van de aquacultuur bij de consument, om dat de teelt te zeer zou lijken op de intensieve veehouderij. Daar moet ten minste een campagne bij komen zoals die in de kippen- en varkensmesterij wordt gevoerd, denkt Stuyt. Zijn conclusie dat het ontbreekt aan een goede regiepar tij om de nieuwe teelt te sturen, omdat die raakvlakken heeft met zowel visserij als akkerbouw, vindt Dubbeldam ook te weerleggen: „Ik praat maar uit de praktijk. Ik werk samen met de Hogeschool Zee land in De Zaak, een project ge richt op het laten rondgaan van kennis. Daar zijn onder anderen akkerbouwers bij betrokken die geïnteresseerd zijn in algenkweek. Zowel firma W.F. Schot als de Ko ninklijke Maatschap Wilhelmina- polder nemen daar in deel, dus waar Stuyt het over heeft, weet ik niet." Ook de overheden in althans het Zeeuwse deel van de Delta staan positief tegenover de aquacultuur, ondervindt Dubbeldam. „Gemeen ten in het oude landschap van Walcheren en Zuid-Beveland zijn wat terughoudender, maar de ge meente Reimerswaal en de provin cie Zeeland staan heel positief te genover de aquacultuur als toe komstperspectief Een gemeente als Tholen, waar ook landbouw- en vissersbedrijven projecten heb ben, eveneens." Ondernemer in aquacultuur noemt conclusie van Alterra voor barig en niet representatief voor het Zeeuwse deel van de Zuid westelijke Delta. MIDDELBURG - Een internationaal gezelschap van vertegenwoordi gers van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, de Europese Commissie, grote energiebedrij ven, ingenieursbureaus en een aan tal bedrijven en experts uit Frank rijk, Engeland, Canada en Neder land bezoekt donderdag en vrijdag Zeeland in verband met plannen voor getijde-energie. Donderdag ondertekent de provincie met die internationale partners een inten tieverklaring voor het verder ont wikkelen van een onderzoeks- en testprogramma op het gebied vart getijde-energie in Zeeland. De provincie Zeeland ziet belang in de ontwikkeling van energieop wekking uit water en wil daartoe samenwerken met andere landen. Onder het motto 'versterken, ver nieuwen, verbinden' wil de provin cie een voorloper worden in het ontwikkelen van deze nieuwe tech nieken. Deze week worden loca ties bezocht waar proefprojecten voor getijde-energie gerealiseerd kunnen worden, met name de Brouwersdam. Daarnaast wordt uitvoerig gesproken over een pilot- project dat binnen enkele jaren ge realiseerd kan worden op de Stormvloedkering. Rijkswaterstaat wil een doorlaat in de Brouwers- dam bouwen zodat er een einde komt aan de achteruitgang van de waterkwaliteit in het Grevelingen- meer die is ontstaan doordat er nu vrijwel geen doorstroming is. VLISSINGEN - ROC Zeeland/- Technum en The Work Zone (TWZ) zullen samenwerken in een poging om onderwijs en be drijfsleven dichter bij elkaar te brengen. TWZ is een dochterorganisatie van de Hogeschool Zeeland en is actief op het gebied van studenten bijbanen, stages en arbeidsbemid deling. Beide organisaties willen bijbanen aan mbo-scholieren aanbieden. Dit biedt verschillende voordelen voor zowel het Zeeuwse bedrijfsle ven als voor de deelnemers. Bedrij ven en organisaties worden zo in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met jonge en gemotiveer de mbo-scholieren, die de werkne mers van de toekomst zijn. De deelnemers doen op hun beurt relevante en praktijkgerichte wer kervaring op en ontvangen daar naast nog een bijverdienste. Op 1 juli wordt deze samenwerking offi cieel beklonken met het openen van de locatie van TWZ in het Technum. foto Willem Mieras Zagerkwekerij Topsy Baits in de polder bij Wilhelminadorp. Viml bet mandje terug in Verzamel I ,/m woensdag a cn ga naar WWW.cftcl.i Zwembadweg 3, Goes (volg richting haven/Hollandsche Hoeve gebied) Tel. (0113) 23 33 88 'i-iji Sportpunt Zeeland Heb je een zwemdiploma en vind je het leuk om mee te zwemmen voor een unieke medaille? Schrijf je dan nu in voor de 2e Zeeuwse Zwem-3-daagse! Inschrijving voor 6 juli 10,- vanaf 6 juli 12,50. 250 meter 500 meter 1000 meter 3 x aqua-sporten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56