Gek van de pillen door Eten weggooien kan Mariniers niet aan boord vrachtschepen Op zoek naar bijzondere wereldfoto's? 4 Dinsdag 30 juni 2009 Lagere straf voor Plasterk: laatste schieten op politieman waarschuwing Tros Een derde van moslims in Nederland wil weg Kabinet beslist nog niet over homoleraar Europese Commissie wil dat geneesmiddelenindustrie een groot Europees onderzoek verricht naar bijwerkingen. Minister: consument en bedrijven warm maken voor duurzaam voedsel. Kijk in Wereld in beeld op www.pzc.nl/foto arnhem - Het gerechtshof in Arn hem heeft tien jaar cel opgelegd aan een 59-jarige man die op 23 juli 2007 in een Apeldoorns win kelcentrum een rechercheur neer schoot. De rechtbank in Zutphen veroordeelde de man eerder tot vijftien jaar cel voor poging tot moord. De advocaat-generaal had dezelfde straf geëist als de recht bank oplegde. Maar volgens het ge rechtshof komt de lagere straf be ter overeen met straffen in andere, soortgelijke strafzaken. Voor de rechtbank was een nog hogere straf geëist: 26,5 jaar cel. hilversum - Ruim een derde (36 procent) van de Turkse en Marok kaanse moslims in Nederland wil emigreren door de groeiende po pulariteit van Geert Wilders. Meer dan de helft van de moslims (51 procent) denkt er weieens over om het land te verlaten. Dat blijkt uit onderzoek van onderzoeksbu reau Motivaction in opdracht van NCRV Netwerk. Toch zegt 76 pro cent van de moslims zich in Neder land thuis te voelen, maar 57 pro cent geeft aan zich door de toene mende populariteit van Wilders wel minder thuis te voelen. hilversum - Minister Ronald Plas terk (Media) eist van de Tros dat die omroep in de toekomst de re gels van de Mediawet nauwkeurig naleeft. Indien de omroep dit niet doet, komt zij wat Plasterk betreft niet voor een volgende uitzendli centie voor de periode 2010-2015 in aanmerking. Dit heeft Plasterk in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Na onderzoek naar sponsoring van het kinderprogramma Biba- boerderij vermoedt het Commissa riaat voor de Media dat de TROS de Mediawet heeft overtreden. den haag - De regering komt niet voor het zomerreces met een reac tie op het advies van de Raad van State over aanpassing van de 'enke- le-feit-constructie'. Daardoor blijft het nog onduidelijk hoe het kabi net in de toekomst wil omgaan met kwesties als het weren of ont slaan van praktiserend homosek suele leraren op orthodox-christe lijke scholen. Dat blijkt uit een brief die minis ter Ter Horst (Binnenlandse Za ken) gisteren aan de Kamer heeft geschreven, mede namens minis ter Plasterk (Onderwijs). den haag - Er komen geen bewa pende mariniers aan boord van tra ge Nederlandse schepen in de zee ën bij Somalië. Een meerderheid van de Tweede Kamer is daar giste ren toch mee akkoord gegaan, om dat minister Eimert van Middel koop van Defensie enkele alterna tieven overweegt. De minister wil in uitzonderlijke gevallen aan de commandant van de EU-missie vragen het Nederlandse fregat aan de missie te onttrekken om het kwetsbare schip dan individueel te begeleiden. Dat is tot nu toe twee keer gebeurd. Van Middelkoop be kijkt ook de manier waarop de Fransen hun schepen beveiligen. PETER TocH Hou itc mot; ste-eoj VA n den haag - Nederland moet over zes jaar wereldwijd koploper zijn op het gebied van duurzaam voed sel en dan een 'voorbeeld zijn voor de internationale gemeen schap'. Dat stelt landbouwminister Gerda Verburg in een nota over duurzaam voedsel die ze gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Maar de minister is vooralsnog niet bereid tot wettelijke maatrege len om dat doel te bereiken. Be drijfsleven en consumenten moe ten de kar trekken. Het ontbreken van die wettelijke grondslag bete kent volgens Verburg niet dat de duurzame plannen vrijblijvend zijn. „Een goede ondernemer in vesteert altijd in innovatie en ziet ook zelf wel dat er aan duurzame voeding veel te winnen is." Ze wil het bedrijfsleven wel 'op gang brengen' en trekt daarvoor een be drag van twintig miljoen euro uit. Dat gaat onder meer naar onder zoek en de oprichting van een overlegorgaan voor voedselprodu centen en -verwerkers en de super markten. Voorlichtingscampagnes moeten de consument overhalen voor duurzaam voedsel te kiezen. „Een manier van denken en doen die tussen de oren moet zitten", aldus de minister. Ook wil Verburg dat er in 2015 20 procent minder voed sel wordt weggegooid. Nu wordt er jaarlijks nog voor zo'n 3,5 mil jard euro aan voedsel verspild. Maar ze is niet van plan om de vleesconsumptie terug te dringen. Verburg erkent dat de toenemen de vraag naar vlees een steeds gro tere druk legt op het wereldwijde ecosysteem, omdat de productie van dierlijke producten minder ef ficiënt is dan die van plantaardige. Maar ze noemt deze benadering Landbouwminister Verburg bindt de strijd aan tegen het verspillen van voedsel. Ze wil dat Neder land een voorbeeld wordt op het gebied van duurzaam voedsel. De farmaceutische in dustrie moet van de Europese Commis sie een grootschalig wetenschappelijk on derzoek doen naar ongewenste bij werkingen van ADHD-middelen. Het gaat vooral om psychiatrische stoornissen door het gebruik van Methylfenidaat, de werkzame stof in Ritalin en Concerto. Dat blijkt uit de nieuwe richtlijn op grond waarvan farmaceuten in Europa deze middelen mogen ver strekken. Volgens de Europese ge neesmiddelenautoriteit, EMEA, kan Methylfenidaat psychiatrische stoornissen zoals depressies, zelf moordgedachten, vijandigheid, psychosen en manie versterken en veroorzaken. In welke mate dit gebeurt is onbe kend, terwijl het medicijn al ruim vijftig jaar op de markt is. De Euro pese Commissie draagt daarom de industrie op alsnog onderzoek te doen. Daarnaast legt de commissie het verstrekken van Methylfeni daat aan banden. Patiënten die al een psychiatrische aandoening hebben, mogen het middel niet meer krijgen. Ook mag het middel niet langer dan twaalf maanden achtereen worden geslikt. Eerder deed de Europese Commis sie al waarschuwingen uitgaan over het adhd-middel Strattera, dat kinderen agressief kan maken. Ook antidepressiva werden in de ban gedaan. Die kunnen zelf moordgedachten veroorzaken bij kinderen. ADHD-specialist en hoogleraar Psychiatrie Jan Buitelaar juicht de komst van het onderzoek toe. „De industrie zal dit uit zichzelf niet snel oppakken." Volgens directeur Marc Broeren van het farmaceu tische bedrijf Novartis dat onder meer Ritalin op de markt brengt, vindt onderzoek normaal gespro ken alleen plaats om middelen ge registreerd te krijgen, zodat ze ver kocht kunnen worden. „Daarna is onderzoek commercieel niet meer interessant." Hij verwacht de eer ste resultaten van dit Europese on derzoek op zijn vroegst over zes jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4