trap te veel Contador heeft sleutel in handen 96e Ronde van Frankrijk Tour van 2009 heeft slechts drie aankomsten bergop. Dinsdag 30 juni 2009 27 sift** '-*•5*4 foto EPA een tweede natuur geworden om behoudend te koersen. Ze weten dat iedere meter een meter te veel is. Voor alles wat je in een ronde doet, krijg je later de rekening ge presenteerd. Je moet dus wel zo zuinig mogelijk proberen te koer sen." Niet voor niets zijn de populairste dopingproducten momenteel her- stelmiddelen als epo of 'ververst' zuurstofrijk bloed. Naast klimmen en tijdrijden is een snel herstelver mogen een derde gave die iemand van huis uit moet hebben om een succesvol ronderenner te zijn. De renners die de Tour (of Giro) vaak nog het meest kleur geven, zijn de mannen die het klasse ment op de tweede plaats zetten. Rijders als Valverde, Di Luca en, in het verleden, Ricco en Vino- koerov. In het voorjaar rijden ze ongemeen hard de heuvels van de voornaamste klassiekers op. En in de Tour proberen ze dat talent om te zetten in fraaie ritzeges. „Die gaat dus niet voor de eindze ge", concludeerde Breukink vorig jaar al na de eerste Tourrit, waarin Valverde met een spervuur aan aanvallen bergop de winst pakte. En inderdaad, vanaf het moment dat dergelijke renners van start gaan met het Parijse podium in hun achterhoofd, gaan ze anders rijden. Omdat Parijs zo ver weg is. Drie weken koersen maken van de Tour per definitie een uitputtings slag en daarin moet je niet te veel gekke dingen doen. Robert Gesink wilde tijdens de Dauphiné Libéré meer actie op de Mont Ventoux dan Evans en Con- tador. Daar baalde hij van. Demol begrijpt dat wel: „Als jonge renner wil je je kans grijpen." Met Conta- dor had of heeft hij ook zo'n ren ner in de ploeg. „Hij is een ronde renner geworden", aldus Demol. Gesink is nog niet op dat punt, ook al ontwikkelt zijn tijdrit zich veelbelovend. „Robert moet wel aa'nvallen om op te schuiven in het klassement", weet Breukink. Contador en Evans meenden dat dat voor hen niet nodig was op de Mont Ventoux. Dat veranderde vo rig jaar pas toen bleek dat Valverde wel erg veel tijd had gepakt op die vreselijke berg. Toen veranderde Evans plots in een aanvaller. Om dat hij wel moest. De Australiër wilde in de Franse rittenkoers dol graag een eerste mentale tik uitde len aan de rest. Contador focuste zich op zijn werkelijke doel, stak landgenoot Valverde een helpend handje toe en gedroeg zich verder als een voorbeeldig ronderenner: geen trap te veel. 4 t/m 26 juli 2009 totaal: 3.459,5 km C vertrekplaats Ssjiroute individuele tijdrit fijjjlploegentijdrit aankomstplaats aankomst- en vertrekplaats DAG ETAPPE 05/7 Monaco Brignoles 187,0 ff 06/7 Marseille - La Grande-Motte 196,5 Q 07/7 Montpellier - Montpellier 0 39,0 H 08/7 LeCapd'Agde - Perpignan 196,5 fijj 09/7 Girona - Barcelona 181,5 KH 10/7 Barcelona Arcalis 224,0 H 11/7 Andorra la Vella St-Girons f 176,5 pl12/7 St-Gaudens - Tarbes 160,5 13/7 R U S T DAG 1014/7 Limoges - Issoudun 194,5 Hifi 15/7 Vatan St-Fargeau 192,0 IJl 16/7 Tonnerre Vittel 211.5 m 17/7 Vittel Colmar 200,0 ET118/7 Colmar Besangon 199,0 ET119/7 Pontarlier Verbier 207,5 20/7 RUS T DAG 1021/7 Martigny Bourg-St-Maurice 159.0 |Q 22/7 Bourg-St-Maurice LeGrand-Bornand 169,5 EU 23/7 Annecy Annecy 40,5 IQ 24/7 Bourgoin lallieu Aubenas 178,0 Qj] 25/7 Montélimar Mont Ventoux 167,0 Rl 26/7 Montereau - Parijs 164,0 Bourg- St-Maurice Montélimar 'T* i&S,20 Monaco Mont aeJÜTrrf 1 Ventoux ■"■"■"CgF j Marseille d Agde Barcelona (Spa) ANP bron ASO door Patrick Delait SITTARD - Likkebaardend moeten de bazen van de Tour de France zich hebben gebogen over het etap peschema van de 96ste editie, die zaterdag start met een tijdrit in Monaco. Door de voorlaatste rit te laten eindigen op de mythische Mont Ventoux lijkt de Tour al bij voorbaat af te stevenen op een spectaculaire climax. Met in de slotweek ook nog een zware bergrit naar Le Grand Bor- nand en een lange tijdrit rond het meer van Annecy op het menu hoeven de favorieten pas laat het achterste van hun tong te laten zien. De hamvraag is of Alberto Contador zo lang zal wachten om zijn troeven op tafel te gooien. De 26-jarige Spanjaard van Astana heeft alles om in het machtsva cuüm te duiken dat zijn ploeg maat Lance Armstrong achterliet na zijn zevende Tourzege in 2005. Contador imponeerde door in twee jaar tijd zowel de Tour (2007), Giro (2008) als Vuelta (2008) op zijn naam te schrijven. Na een jaar gedwongen afwezig heid - de ploeg van Contador was in 2008 niet welkom in de Tour - is de Madrileen er extra op ge brand om te bewijzen dat hij op dit moment de beste ronderenner is. De Spanjaard is echter niet ono verwinnelijk op Franse bodem, zo bleek eerder dit seizoen in Pa- rijs-Nice en de Dauphiné Libéré. Daar komt bij dat Contador in de Tour de hete adem van een aantal ploegmaats in zijn nek zal voelen, onder wie Lance Armstrong, Andreas Klöden en Levi Leiphei- mer. Lang zullen de favorieten geen verstoppertje kunnen spelen. Al in de zevende etappe trekt de karavaan naar Andorra waar de fi nish is getrokken bovenop Arcalis, een beklimming buiten categorie waarop )an Ullrich in 1997 de basis legde voor zijn enige Tourzege. Opvallend: de finish op Arcalis is de eerste van slechts drie aankom sten bergop. Alleen in het Zwitser se Verbier (15de rit) en op de Mont Ventoux (20ste rit) ligt de streep eveneens bovenop een col. haken en vervolgens keek iedereen weer gewoon naar elkaar. Schleck deed of hij het best vond en Sastre was gevlogen. Eind vorig jaar verliet Sastre de ploeg .waaraan hij alles te danken had. Op zich was dat geen verras sing. Van de Spanjaard is bekend dat hij maar moeilijk kon wennen aan de veeleisende werkwijze van teambaas Bjarne Riis. Daar waar renners als de gebroeders Schleck en Cancellara zweren bij het ultie me teamdenken, gaat Sastre liever zijn eigen weg. Bij Cervélo is hij er trots op om zijn ervaringen in dienst te stellen van de ploeg. Sastre is weer een van de favorie ten voor een podiumplaats, maar of hij andermaal eenzelfde team heeft dat hem daar heen kan lei den, valt te betwijfelen. Naam: Andy Schleck Leeftijd: 24 jaar Land: Luxemburg Ploeg: Saxo Bank Resultaten: Tweede in Giro 2007,14e in Tour 2008 Teambaas Bjarne Riis heeft de afge lopen jaren vele talenten klaar pro beren te stomen voor een Tourze- - ge. Vaak leek het alsof hij daarbij steeds opnieuw moest beginnen. Toen Tyler Hamilton plots zijn team verliet bijvoorbeeld, of toen Ivan Basso in de Fuentes-aflfaire te gen de lamp liep. Vorig jaar bracht zijn kopman-van-het-eerste-uur Carlos Sastre hem plots de ge droomde Tourzege. Maar ook hij heeft het team inmiddels verlaten. Ook deze klap zal Riis wel weer te boven komen. Toen drie jaar gele den Frank Schleck de Amstel Gold Race won, zei de Deen dat diens jongere broertje nog veel beter zou gaan worden. Dat mag deze Andy Schleck dit jaar gaan bewijzen. Nog meer dan zijn (door een knie blessure geplaagde) vijf jaar oude re broer Frank is de benjamin van het Luxemburgse wielergezin de kopman van het team. Dat hij een ronderenner is bewees Andy al in de Giro van 2007. Vorig jaar verspeelde hij een topklasse- ment door één zwakke dag in de Pyreneeën. Inmiddels moet Andy Schleck zo ver zijn dat hem dat niet meer overkomt. Aan de ploeg zal het niet liggen. Naam: Lance Armstrong Leeftijd: 37 jaar Land: Verenigde Staten Levi Leipheimer Ploeg: Astana Resultaten: Winnaar Tour in 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 en 2005 Zijn rentree in het profpeloton blijft stof dden opwaaien. Overal waar hij koerst, stromen volk en media massaal toe. Aanvankelijk was er het idee dat Armstrong uit zou zijn op een achtste Tourzege. Om de Franse cynici voorgoed het zwijgen op te leggen vooral. Armstrong gooit zijn hele leven en medische dossier op twitter en in ternet. Inmiddels is het wel duidelijk dat Armstrong niet als topfavoriet van start gaat. Drie jaar na zijn laatste Tourzege ziet de wereld er immers een stukje anders uit. Armstrong is niet langer de onom streden sportieve en geestelijke boss van het peloton. Anderen doen hem nu pijn en hij kan ze niet meer tot de orde roe pen. Ondertussen vraagt ook Con tador zich af hoeveel steun hij mag en kan verwachten van het te ruggekeerde wielermonument uit Texas. Naam: Levi Leipheimer Leeftijd: 35 jaar Land: Verenigde Staten Ploeg: Astana Resultaten: Derde in Tour 2007, tweede in Vuelta 2008, derde in Vuelta 2001 De meeste saaie ronderenner van allemaal. Nooit betrapt op een aan val. Twee dingen kan hij echter als de beste: tijdrijden en herstellen. Hij is in staat drie weken lang een 'vlak schema' te rijden en komt zo als vanzelf bovendrijven. In de Tour van 2007 deed hij tot de laat ste tijdrit mee om de eindzege en nog altijd mag de Amerikaan blij ven hopen dat hij op een mooie dag de Tour wint. Zijn ploeg Astana is zijn grootste troefkaart. Met Contador als kop man kan Leipheimer uitgroeien tot de 'Carlos Sastre van Astana'. Voorwaarde is wel dat hij vanuit de wielen van Mentsjov en Evans een keer durft aan te vallen in de bergen. Andy Schleck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45