'Alles wat erbij komt, valt nu zwaar' Grote ontevredenheid over huisartsenzorg in Reimerswaal J* Officieel begin reddingstation Harms Meeste schoolgebouwen zijn niet gebouwd op de hitte van de zomer. Expositie vrije foto's Ben Seelt in Kortgene Surantar viert Keti Koti feest in De Spinne Rommelmarkt bij Goese ruilwinkel GGD-rapport: gezondheid inwoners niet slecht, kan beter. Wees iedereen een trapje voor.. B Dinsdag 30 juni 2009 [21 door Lilian Dominicus KAPELLE - „Welkom in deze ruim te, met 24 warme leerlingen en een verhitte leraar", zegt Herman Clement, meester van groep acht van basisschool De Moolhoek in Kapelie. De kinderen mogen om de beurt het lokaal uitlopen om een bekertje water te drinken, een airco draait op volle toeren en drie ventilatoren zoemen op maximale stand. Het moge duidelijk zijn: meester Clement zorgt goed voor zijn leerlingen van groep 8, nu de temperaturen hoog oplopen. Toch: ze zitten in een houten noodlokaaltje en met deze tempe raturen is de warmte niet buiten te houden. „Het gaat goed hoor en ze zijn stuk voor stuk liefjes, maar deze week wordt het wel warm. Laten we hopen dat volgende week minder warm wordt", ver telt Clement. Het schooljaar duurt dit jaar extra lang; de zomervakan tie laat nog vier weken op zich wachten. De meeste schoolgebou wen zijn niet gemaakt op deze temperaturen, ze zijn ontworpen in een tijd dat vakanties niet pas eind juli ingaan. Clement: „Alles wat er nu bij komt valt zwaar. Dat merk je wel. Aan het eind van de les zie je rood aangelopen gezichtjes, ze zijn ver minderd geconcentreerd. Ze raken echt een beetje op. Maar ze doen hun best. Vorige week met die hit te was er een lezing over verkeerd internetgebruik. Daar hebben ze toch twee uur tang naar zitten luis teren. Toch is het lange jaar best te doen, meent Clement. „Een collega van KORTCENE - Fotograaf Ben Seelt ex poseert vanaf zaterdag werk in de Woongalerij aan de Kaaistraat 9/13 in Kortgene. Hij laat onder de titel Waar ik woon voor het eerst vrij werk zien. Er zijn twintig foto's te zien, onder meer gemaakt in Grie kenland, Marokko en de Verenig de Staten. De expositie is tot 29 au gustus open van maandag tot en met zaterdag van 9.00-18.00 uur. GOES - De Stichting Surantar viert vrijdag een 'Keti Koti-feest' in wijk- gebouw De Spinne in Goes. In het kader van het Goese Afrikajaar wordt vanaf 20.30 uur een lezing gegeven over winti-religie. Ook is er een workshop Afrikaanse dans. Tijdens een optreden van de bands Zeeland Creore en Sabroso kan worden genoten van exoti sche hapjes. GOES - De ruilwinkel in Goes houdt zaterdag een grote rommel markt. Voor het pand aan de Cou- wervestraat zijn van 10.00 tot 16.00 uur spulletjes te koop. Er kan deze dag niet met punten wor den betaald. De ruilwinkel geeft punten voor ingeleverde goederen. De opbrengst van de markt wordt gebruikt om onkosten te betalen. www.ruilwinkelgoes.nl HANSWEERT - Vrijwilligers van het nieuwe KNRM-reddingstation in Hansweert rukten vorige week al voor de eerste keer uit, maar de of ficiële ingebruikname is donder dag. Dat gebeurt overigens met stille trom. De feestelijke opening is op 14 september in het bijzijn van commissaris van de koningin Kar- la Peijs. Op die dag wordt ook een convenant tussen de Kustwacht, KNRM en Veiligheidsregio Zee land getekend. De reddingboot in Hansweert wordt ingezet bij cala miteiten op het oostelijk deel van de Oosterschelde. Vanuit de bui tenkant van de sluis in Hansweert kan de boot de Westerschelde op, vanaf de kanaalkant is de Ooster schelde bereikbaar. door Luc Oggel KRUININGEN - Eén op de zeven vol wassenen in Reimerswaal is onte vreden over de dienstverlening van hun huisarts. Dat is het hoog ste percentage in de Oosterschelde- regio. Dat blijkt uit het rapport 'Gezond heid boven tafel in Reimerswaal' van de GGD Zeeland dat onlangs is verschenen. Het document is on derdeel van de regionale Volksge zondheid Toekomst Verkenning Zeeland (VTV). Voor het Reimers- waalse rapport zijn regionale en landelijke gegevens gebruikt om een vergelijking te maken. De algemene conclusie van het rap port is dat de gezondheid van in woners van Reimerswaal op zich goed is, maar wel beter kan. Want hoewel de gezondheidstoestand op veel onderdelen eenzelfde beeld laat zien als elders in Zee land, gedragen nog veel inwoners zich ongezond. Zo drinkt meer dan tweevijfde vap de jongeren van 14 en 15 jaar overmatig alcohol en rookt bijna een vijfde dagelijks. Ook heeft de Reimerswaalse jeugd een slechter gebit dan gemiddeld in Zeeland en bewegen ze minder. Onder ouderen komt diabetes en zwaarlijvigheid in Reimerswaal meer voor dan in de rest van Zee land. Ventilatie van woningen en scholen is (ook) in Reimerswaal vaak onder de maat. Verder ko men psychosociale problemen veel voor. Opvallend is dat de levensverwach ting van Reimerswaalse mannen met 78 jaar hoger ligt dan het lan delijke gemiddelde. De geconstateerde ontwikkelingen kunnen aanleiding zijn om speci fieke problemen aan te pakken. Hiervoor kan de gemeente zelf ac ties ondernemen of samenwer king zoeken met andere gemeen ten en instellingen in de regio. Via de lokale nota gezondheidsbe leid, die binnenkort wordt vastge steld door de gemeenteraad, wordt aangegeven welke speerpunten in Reimerswaal de komende jaren worden aangepakt. Het hele rapport is te downloaden via www.ggdzeeland.nl/ dbdocs/attachment_163.pdf een andere regio zei laatst nog: 'ik moet er niet aan denken om over twee weken, als de vakanties hier beginnen, nog twee weken te moe ten'. Maar je stelt je er op in. Mis schien dat ik het leerprogramma wat heb uitgesmeerd, we zijn nog steeds bezig. Dat is ook het beste: gewoon doorgaan met de lessen. De laatste twee weken hebben we trouwens gepland met leuke din gen. De voorlaatste week gaan we op schoolkamp naar Burgh-Haam- stede. We rijden er op de fiets heen, doen er allerlei activiteiten op het water, blijven er drie nach ten en fietsen dan weer terug. En de laatste week hebben we een af scheidsbijeenkomst in De Vroone." vi. a.-/p ■I 1 fi Verhitte gezichten in groep 8 van basisschool De Moolhoek in Kapelie. foto Willem Mieras Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het mandje terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 11 letters en ga naar www.efteling.eom En kom langs voor een proefrit! Trek® T-500+ Een hybride fiets met elektrische trapondersteuning. TTtEK Koudekerkseweg 51 4382 EG Vlissingen Tel: 0118 - 412544 RIJWIELCENTRALE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41