anders dan een park Loods en kapitein nalatig Granaat gevonden 'Het zijn de rustigste runderen voor zo'n gebied' Inrichting sanistation campers langs de A58 Wild Nagenieten van Concert at Sea? Stratenmakers treffen luchtafweergranaat aan in Zierikzee. GS kaarten suggestie kampeerders aan bij Rijkswaterstaat. Stranding chemietanker Akti N bij Vlissingen voorgelegd aan justitie. Artikelen, beeld en geluid op www.pzc.nl/concertatsea Dinsdag 30 juni 2009 3 COMMENTAAR Een Schotse Hooglander heeft zondag op de Slikken van De Heen een wandelaar aangevallen. De rnan raakte ernstig gewond. Dit voorval roept de vraag op of het wel goed zit met de veiligheid in de stukjes 'vrije natuur' in het Deltagebied. Is het er misschien iets té wild? Fjordenpaarden, Heckrunderen, Schotse Hooglanders en Przewalskipaarden zijn heel gewoon in de beschermde stroken groen aan de Zeeuwse wateren. Met deze grote grazers gaat het bijna nooit fout, omdat de meeste mensen voldoende op hun hoede zijn. Bijna iedereen begrijpt dat deze dieren iets gevaarlijker zijn dan het vee op de boerderij. Én anders maken de bordjes van Staatsbosbeheer dit wel duidelijk. Wie eenmaal over het prikkeldraad is gestapt, hoeft zich dus niet te laten verrassen door een 'wilde' reactie. Maar helemaal te voorkomen is dit jammer genoeg niet. In de Zeeuwse natuurgebieden zijn de dieren tijdelijk de baas. Dit moet vooral zo blijven, want het bepaalt in belangrijke mate de 'echtheid' en daarmee de natuurwaarde. Het is juist de charme van zo'n terrein. ZIERIKZEE - Op het Rollandthof in Zierikzee hebben stratenmakers gisterochtend rond tien uur tij dens werkzaamheden een granaat gevonden. Het betrof volgens de Explosieven Opruimingsdienst een luchtafweergranaat. Omdat het onverantwoord was om ermee naar het strand te rijden is de gra naat om 13.00 uur bij de Noorder polder tot ontploffing gebracht. door Rob Paardekam Het Zeeuwse Land schap, de stichting die eigenaar is van de Slikken van De Heen, ziet geen aan leiding om maatregelen te nemen na het incident van zondag, waar bij een Schotse Hooglander een wandelaar ernstig verwondde. De man werd aangevallen door het dier, nadat hij een kalfje had ge aaid. „De tijd waarin er kalfjes zijn, is in derdaad de gevaarlijkste periode van het jaar", zegt Huibert Sim ons, hoofd beheer bij Het Zeeuw se Landschap. Gevaarlijk tussen aanhalingstekens, want volgens Simons zijn Schotse Hooglanders helemaal geen agressieve dieren. „Het zijn de rustigste runderen die er zijn om in zo'n gebied te laten grazen." Volgens Simons staan aan het be gin van het gebied borden met in formatie. Daarin staat onder meer duidelijk vermeld dat wandelaars tussen de dieren lopen. „Dan be staat de kans dat zoiets een keer ge beurt", aldus Simons. Hij heeft zondagavond contact gehad met fa milie van het slachtoffer. De man maakt het volgens hem naar om standigheden redelijk. Simons trekt overigens niet de con clusie dat de man door eigen han delen het incident heeft uitgelokt. „Officieel weet ik nog niet eens wat er is gebeurd. Ik trek pas con clusies als ik het rapport over het voorval heb gelezen." De Schotse Hooglanders die op de Slikken van De Heen lopen zijn volgens Huibert Simons van Het Zeeuwse Land schap helemaal geen agressieve dieren. foto Willem Mieras en bijten. Dat is hun natuurlijke verdediging als er iets gebeurt waar ze van schrikken." Dat we moeten uitkijken voor te ken, is zo langzamerhand wel be kend. Maar in duindoorns zit daar ook de bastaardsatijnrups, familie van de eikenprocessierups (die op de Grevelingendam voorkomt). Beide hebben ze gemene brandha- ren die tot twee jaar na het uitval len voor geïrriteerde huid en slijm vliezen zorgen. Tot slot een waarschuwing voor waterratten: er zijn weer kwallen gesignaleerd en de Japanse oester rukt steeds verder op. Surfschoen- tjes met kevlar-zooltjes bieden eni- ~ge bescherming. Pas dus op in de natuur, maar blijf er bovenal van genieten. door Marcel Modde MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten voelen wel wat voor de inrich ting van zogeheten sanistations voor kampeerauto's langs de A58. Het college praat daar over met wegbeheerder Rijkswaterstaat. Het ontbreken van dergelijke servi ceplaatsen buiten de reguliere cam pings, wordt door bezitters van kampeerauto's als een tekortko ming ervaren in Zeeland. De pro vincie speelt onvoldoende in op de kampeerautomarkt, aldus twee Vlissingse campereigenaren in een brief aan GS. Volgens het dagelijks provinciebestuur zijn er evenwel voldoende staanplaatsen beschik baar bij de reguliere campings. De inrichting van overnachtingsplek- ken buiten die terreinen is hier geen beleid, benadrukken GS. Een servicestation zou daarop een aan vulling kunnen zijn. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme gaan deze zomer 3,9 miljoen Nederlanders in eigen land op vakantie, 100.000 meer dan in 2008. Ook Zeeland profi teert van die stijging. In Middel burg wordt vandaag een sympo sium gehouden over toeristische trends. door Marcel Modde VLISSINGEN - De loods en de kapi tein van de Akti N worden ver volgd voor het stranden van de chemietanker op 10 juni op de kust van Vlissingen. Onderzoek van het landelijk poli tiekorps KLPD heeft uitgewezen dat beiden 'geen goed zeeman schap hebben betracht', aldus woordvoerder Ed Kraszewski. „Vooral de Belgische loods wordt dat aangerekend. Hij had op dat moment de feitelijke leiding en heeft de manoeuvre ingezet om vanaf de rede van Vlissingen het Oostgat in te draaien en zo naar het ankergebied in de Westhinder. Dat was bijna onmogelijk en ook totaal ongebruikelijk. Dus daar mee naar onze opvatting beslist ve- wijtbaar." Dat ook de Georgische gezagvoerder wordt vervolgd voor overtreding van de zeevaartwet, is omdat hij te allen tijden de .baas van het schip blijft en de loods op zijn dubieuze order had kunnen aanspreken, zegt Kraszewski. „Dat heeft hij niet gedaan." De KLPD baseert zijn bevindingen op de verklaringen van de gezag- De loods en de kapitein die ver antwoordelijk waren voor de stranding van de tanker op 10 juni bij Vlissingen, worden ver volgd voor 'slecht zeemanschap'. voerder, stuurman, loods, en een aantal getuigen. Voor de bewijslast zijn ook de radarbeelden van de Akti N bestudeerd. Het proces-ver baal wordt binnenkort opgestuurd naar het Openbaar Ministerie voor verdere afhandeling. Dat alles met een sisser is afgelopen, zal zeker meewegen, verwacht Kraszevyski. Een andere verzachtende omstan digheid is dat de chemietanker bij het vastlopen voor de boulevard van Vlissingen geen lading aan boord had. „Anders was er beslist zwaarder ingezet." Daarmee wordt de hele kwestie waarschijnlijk afgedaan met een boete, verwacht de woordvoerder van de KLPD. De Akti N kon bij opkomend tij door sleepboten worden losgetrokken. Shetland Pony Kan lelijk bijten en trappen. Meeuw Vooral broedse vogels gaan snel in de aanval. (Oor)kwallen Een steek van de giftige tentakels levert in elk geval jeuk of pijn op. Japanse oester Erg scherpe randen waaraan men zich flink open kan halen. Eikenprocessierups Netelharen veroorza ken branderige jeuk. Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3