I i 1 Éi Extra aal voor paaigrond heel wat Natuur is PZC Zomers i 2 Dinsdag 30 juni 2009 Gevaarlijke natuur De krant 5 weken voor 15 euro! ■Ml» Zeeuwse palingvissers zetten schieraal over de dijk voor palingstand. MARLEEN BLOMMAERT Mopperend loopt ze door het huis. Haar nieuwe spaar pot wil niet open en ze heeft er ai haar geld in ge stopt. Ik probeer nog een grapje: „Wel een goede." Maar haar wenkbrauwen vertellen me hoe laat het is. En dan moet moeder ook nog zo nodig fietsen. „We kunnen toch ge woon met de auto." Maar ik ben onverbiddelijk: „Kom ik zet de fietsen vast buiten." Het duurt een eeuwigheid voordat haar blonde manen tevoorschijn komen. Maar dan is ze zover. Na vijf minuten fietsen is ze inmiddels tien minuten bezig met haar rok in bedwang te houden. „Die rotrok", moppert ze. Ik begrijp het helemaal, daarom fiets ik nooit meer met een rok. Ik geef haar de ultieme rokkenfietstip: ga op de voor kant van je rok zitten. Eindelijk kan ze zich helemaal overgeven aan de zon, het zachte briesje, de schapen die ons toeroepen en het gebabbel met haar moe der. De rimpels in haar voorhoofd vervagen en haar schouders rechten zich. We fietsen naar Hengstdijk, een prachtig dorpje in de buurt, waar het rommelmarkt is. We steunen de plaatse lijke badmintonclub en krijgen in ruil een cd'tje van de Efte- ling. We lopen door het intieme kerkje waar het boekenmarkt is en we met vier boeken naar buiten gaan voor het duizeling wekkende bedrag van 90 eurocent. Ik koop een fijn gebor duurd tafellopertje van een allervriendelijkste dame van de handwerkclub. Het is te warm voor gedoe en gedonder en dus is iedereen vriendelijk en vrolijk. We kopen frambozen voor het toetje van die avond dat zij helemaal zelf zal bereiden. We eten vis met kruiden die we uit onze eigen tuin halen. We ma ken een vuur en zitten in goed gezelschap tot veel te laat bui- •ten. Zo'n zomerse zaterdag in Zeeuws-Vlaanderen is doodgewoon heel bijzonder. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het is te warm voor gedoe en dus is iedereen vriendelijk COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) .Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over Lezers Extra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 0.8.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend- een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De vrije natuur is niet hetzelfde als een stadspark. Wie zich dat realiseert en een aantal regels in acht neemt, kan er zonder angst van genieten. door Ondine van der Vleuten Staatsbosbeheer heeft de op dracht zijn natuurgebie den open te zetten voor publiek. Dus lopen wande laars ook door weiden, waar scha pen, koeien en paarden lopen. Evenals Schotse Hooglanders. Met bordjes wordt het publiek erop ge attendeerd dat de beesten voorzich tig benaderd dienen te worden. Erwin Verhage is terreinbeheerder van natuur- en recreatieschap De Grevelingen. „'Schotse Hooglander valt man aan', las ik maandag in de krant. Dat vind ik een verkeerde kop. 'Man valt Schotse Hooglander lastig' was beter geweest." Het zijn een soort huis-, tuin- en keukenkoeien, zegt Verhage, alleen wat onberekenbaarder, zeker als ze een kalfje hebben. „Dan moet je uit de buurt blijven. Wij hebben hier Hooglanders én Heckrunde- ren, die nog een slagje onbereken baarder zijn. Indrukwekkende die ren, een verstandig mens haalt het niet in zijn hoofd daar bij te ko men. Trouwens, ze staan achter prikkeldraad. Soms moeten we ze samendrijven om DNA af te ne men. Dan snappen ze niet wat er gebeurt en worden ze gevaarlijk. Maar als we op de slikken rijden met een excursiewagen vinden ze het alleen maar interessant. Er is nog nooit iets voorgevallen." De natuur is niet eng. Dieren zijn altijd banger voor de mens dan an dersom, benadrukt boswachter Marijke Limmen. Wat heb je hier in Nederland nou aan dieren, in de vrije natuur? Aan beesten waar je echt bang voor zou moeten zijn? Neem nu de vos, in Zeeuws- Vlaanderen verantwoordelijk voor het uitmoorden van hele kippen hokken. „Maar niemand krijgt de dader ooit te zien. Veel te schuw, de vos." Dat wil niet zeggen dat mensen zich nooit in acht hoeven nemen. „In een aantal gebieden vliegen da zen, een soort paardenhorzels. Die komen kunnen gemeen bijten. Blijf ook uit de buurt van onze ko lonies visdiefjes als die broeden, anders voeren ze schijnaanvallen uit." Kijk ook uit voor de zilvermeeuw en kleine mantelmeeuw - de laat ste met een spanwijdte van zo'n ze ventig centimeter en een vervaarlij ke haksnavel - die hun nest krij send, schijtend en krabbend zul len beschermen. „De Noordse stern staat erom bekend dat hij echt in je hoofd pikt, die is nog er ger", vertelt Dirk Fluijt, boswach ter te Schouwen-Duiveland en Tholen. „Broedgebieden van die vogels zijn om die reden tijdens het broedseizoen gesloten voor het publiek." Shetlandpony's, vaak ingezet voor begrazing, krijgen nogal eens een lekker appeltje of een stukje brood toegestopt. Niet doen, zegt Fluijt. Ten eerste is dat niet het ideale voer. Ten tweede raken ze eraan ge wend. „Ais ze twee maanden niks gekregen hebben, kunnen ze bozig in je wang of schouder bijten. Die dieren zijn in feite verpest." Fluijt weet van een geval waarbij een kudde pony's vervangen moest worden door andere grazers omdat het gevaarlijk werd. René Wink, boswachter bij Na tuurmonumenten: „Een plastic tas je wordt op den duur geassocieerd met voedsel en voor je het weet ko- TV-#? WÊk -ï AA "jp?'U'-"" f -hpf: s SwHjv-, Mfi -,>l rl men de pony's opdringerig om voedsel vragen." Hij ontraadt ook het voederen van de (halfjwilde paarden, zoals de Przewalski's en de fjordenpaarden. „Je kunt wel zeggen: zolang je maar niet achter het paard staat is het veitig, maar dat is onzin. Ze kunnen ook naar voren trappen door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Nederlandse paling- vissers willen de komende jaren 157.000 kilo volwassen paling per jaar uitzetten in zee. Dat plan bo den ze gisteren aan minister Ver burg van Visserij. De bedoeling is dat de schieraal doortrekt naar de SargaSsozee om voor extra nage slacht te zorgen. Zo willen de vis sers de palingstand helpen verbete ren. De paling, uit 28 Nederlandse vangstgebieden, wordt uitgezet op vijf plekken in de Noordzee. De operatie kost het ministerie zeven ton per jaar. De vissers brengen er met elkaar drie ton per jaar voor bij elkaar. De palingvissers hebben nog een tweede plan om in de bes te binnenwateren van Nederland extra glasaal en pootaal uit te zet ten waaruit weer goede ouderpa lingen kunnen groeien; dat moet nog worden uitgewerkt. De grootscheepse palingverhui zing, zoals de Combinatie van Be roepsvissers het noemt, gebeurt tussen 1 augustus en 1 december. Bij het plan zijn ongeveer honderd veertig palingvissers betrokken. Twintig van hen hebben hun basis Beroepsvissers beginnen een grootscheepse verhuizing van volwassen paling naar zee om bij te dragen aan de voortplanting van de bedreigde vissoort. in Zeeland. Het zijn de vissers van het Volkerrak-Zoommeer, Veerse Meer, Markiezaatmeer en de Zeeuws-Vlaamse binnenwateren. Samen brengen ze ruim 51.000 ki lo schieraal over de dijk. De vissers van het Grevelingen- meer doen waarschijnlijk niet mee, vertelt Jaap Geleijnse, voorzit ter van Federatie van beroepsvis sers Zuidwest Nederland. „Een aantal mensen vindt de prijs die ze krijgen voor de aal te gering." Die ligt anderhalve euro per kilo la ger dan de verwachte handelsprijs. Bovendien hebben zij nog geen af spraak over een langere sluiting van de Brouwerssluis met Rijkswa terstaat. Uit de Grevelingen zou een bijdrage van 11.000 kilo aal moeten komen in het Masterplan. Ook de Zeeuwse natuur is niet altijd onschuldig en kan voor verwondingen zorgen. Heckrund Duldt geen mensen dichtbij. Trapt en stoot met hoorns. Bijt zich vast en zuigt bloed. Kan ziekte van Lyme veroorzaken. Daas (Blindaes in het Zeeuws) Steekt niet, maar bijt. Veroorzaakt jeuk en mogelijk infectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2