Tourwinnaar doet geen Aanvallen en winnen blijven twee moeilijk te combineren zaken. Tourfavorieten 26 I Dinsdag 30 juni 2009 Websites De organisatie: www.letour.fr www.monacoacceuilletour.com Televisie: http://tour2009.nos.nl Nieuws etc: www.tourdefrance.nl »- www.wielerland.nl www.cyclingnews.com www.wielernieuws.be www.cydingweekly.co.uk/ news/1 /tour-de-france.html http://tourdefrance2009.punt. nl www.cyclingnews.be www.maillotjaune.nl www.tourdefranceinfo.nl Geschiedenis: http://nl.wikipedia.org/ wiki/Tour_de_France Diversen: http://tour-de-france-start.be http://tourdefrance.sta rtpagi- na.nl www.versus.com/tdf http://wielrennenstartpagina.nl http://wielrennenstartpagina.ni /prikbord www.steephill.tv/ tour-de- france/ Hulp bij invullen tourtoto: http://cqranking.com http://cyclingstartlists.com/ Blogs: www.pzc.nl/blog/tourdezeland e http://tourdefrance2009.word- press.com http://paris.thover.com www.oregonlive.com/tour-de- france/ Spelletje: www.detoer.nl Tourquiz: http://nl.quiznet.eu/quiz/487/ wielersport/tour+de+france+2 009.html De Tour en verkeer http://www.anwb.nl/verkeer/ni euws-en-tips/archief,/buitenlan d/2009/mei/Tour-de-Fran- ce-2009.html door Ad Pertijs GAP - De Dauphiné Libéré, enkele weken geleden. Het leek de omge keerde wereld wel. Cadel Evans viel aan en Alberto Contador ver roerde geen vin. „Op een gegeven moment moet je ook wel eens aan vallen", zegt Hendrik Redant, bij Silence-Lotto de ploegleider van Evans. „Het moment is gekomen dat Alberto is veranderd van aan valler in ronderenner", zegt Dirk Demol, bij Astana de ploegleider van Contador. Aanvallen en de Tour winnen, het blijven twee moeilijk te combine ren zaken. „De meeste favorieten hebben een zuinige taktiek: liever tien keer meespringen, dan één keer zelf aanvallen", is de ervaring van Redant. Hij was zo niet, maar hij was ook niet geboren voor de grote ronden. Klassementsrenners zijn in de koers doorgaans grijze muizen, die liever geen trap te veel doen. Het type Joop Zoete melk, dat er heilig van overtuigd is dat de Tour in bed wordt gewon nen, door een goede nachtrust. Een quizvraag die het altijd doet is: 'wie eindigden vorig jaar in de Ronde van Frankrijk op de plaat sen vier tot en met tien?' Weini gen die het weten, omdat die plek ken worden veroverd met onopval lend, zuinig koersen. Demol: „Bij ons in de ploeg is Levi Leipheimer iemand die het zo moet doen. Het is zijn manier om het maximale uit zijn carrière te halen. Eigenlijk zijn de meesten zo. Zij die iets extra's kunnen brengen zijn de winnaars." Kijk de erelijst van de Tour er maar op na: Eddy Merckx, Bernard Hinault, Laurent Fignon, Lance Armstrong. Alberto Conta dor. „Hinault was een beest", herin nert Erik Breukink, bij Rabobank ploegleider van Denis Mentsjov en Robert Gesink, zich. De keer dat zuinige Joop Zoetemelk de Tour won, was Hinault iets te beestach tig in de weer geweest. Knie kapot De favorieten fietsen het overgrote deel van de Tour mee in het peloton. en naar huis. „Dat jaar won Ra leigh veel etappes, maar dat was vooral voor loop in het geel kwam." Ploegen die voor het geel gaan, moeten niet willen aanval len. Wist ook Lance Armstrong na een tijdje. „We hebben maar een doel: het geel in Parijs. Van de rest moeten we afblijven", zei de Ame rikaan eens. Het geheim van het winnen van de ronde was volgens hem simpel: „Twee goede tijdrit ten, één grote aanval in de bergen en voor het overige behoudend koersen en uit de problemen blij ven." In dit krachtenveld ontspin nen zich niet vaak de meest beklij vende duels. Het is geen verwijt in De meeste favorieten voor de eindzege in de Tour hebben een zuinige taktiek. Ze springen lie ver tienm keer mee dan ze één keer zelf aanvallen. de richting van alle 'wieltjesplak kers', 'aanklampers' en 'afwach- ters', vindt Dirk Demol. „Ik herin ner me hoe aanvallend Cadel Evans eens was in de Giro. Hij ver loor de ronde daardoor wel en sindsdien lijkt het of hij een ande re renner is geworden. Alsof hij het zich heeft voorgenomen nooit meer zo een ronde te verliezen." Hendrik Redant knikt instem mend: „Voor ronderenners is het Naam: Denis Mentsjov Leeftijd: 31 jaar Land: Rusland Ploeg: Rabobank Resultaten: Derde in Tour 2008 (na diskwalificatie Kohl), Win naar Giro 2009, Vuelta 2007 en Vuelta 2005 (na diskwalificatie Heras) De Rus van Rabobank lijkt einde lijk klaar voor het winnen van de Tour. Dit jaar besloot hij als voor bereiding de Giro te rijden, omdat in de jaren ervoor gebleken was dat zijn tweede grote ronde steeds beter was dan de eerste die hij dat seizoen reed. Dit keer won hij al vast de eerste en mag Rabobank hopen dat hij straks in juli wéér beter is. Mentsjov geldt als een onverstoor baar iemand. Hij is een sterke klim mer en tijdrijden Vorig jaar werd hij verslagen door drie zwakke mo menten. Hij liet zich op het vlakke uit de waaier rijden, hij verloor het con tact met zijn rivalen in een afda ling en hij moest passen toen hij reageerde op de beslissende aanval van Sastre. Mentsjov heeft inmiddels het on voorwaardelijke vertrouwen van zijn ploegmakkers en de Rus op zijn beurt is blij met zijn team, dat voor een eerste keer getest gaat worden in de ploegentijdrit. Naam: Alberto Contador Leeftijd: 26 jaar Land: Spanje Ploeg: Astana Resultaten: Winnaar Tour 2007 (en uitgesloten van Tour 2008), winnaar Giro 2008 en Vuelta 2008 De vorig jaar nog geweigerde Al berto Contador (zijn team was niet welkom) kreeg het ook in de aanloop naar deze Tour behoorlijk voor zijn kiezen. Eind vorig jaar liet Lance Armstrong weten terug te keren in het peloton en uit te zijn op een volgende Tourzege. Moest Contador zijn kansen opof feren? Heel Spanje vond van niet. Toen duidelijk werd dat Armst rong niet meer The Boss was van voor 2005 en Contador weer uit mocht gaan van het kopman schap, zetten (niet langer betalen de) Kazachstaanse -financiers het voortbestaan van de ploeg een tijd lang op het spel. Met de vorm van Contador lijkt niets mis te zijn, maar ook Levi Leipheimer en toch weer Lance Armstrong willen er bij Astana eveneens iets moois van maken. Onlangs liet Contador weten dat Alberto Contador hij het afgelopen jaar amper met Armstrong gesproken heeft. Naam: Cadel Evans Leeftijd: 32 jaar Land: Australië Ploeg: Silence-Lotto Resultaten: Tweede in Tour van 2008, tweede in Tour van 2007 Evans kwam vorig jaar vol trots in het geel de Pyreneeën uit. In de Al pen ging het vervolgens alsnog mis. Het blok van CSC (het huidi ge Saxo) sloopte de ambitieuze Au straliër. In de afsluitende tijdrit had Evans de zaken recht kunnen breien, maar een bewuste blit- zstart van Sastre bracht de kop man van Silence-Lotto van zijn stuk. Evans bezit nog altijd de in grediënten om de Tour te winnen. Hij is sterk in de bergen en net als veel oud-mountainbikers onder scheidt hij zich in de eenzame strijd tegen de klok. Zijn ploeg ge looft er nog altijd heilig in dat de Tourzege onvermijdelijk een keer zijn kant op valt. Alle kaarten wor den bij Silence-Lotto gezet op 'Ca- delleke'. In hoeverre die ploeg hem echt kan steunen bij die missie is de vraag. Net zoals het de vraag is of Evans uiteindelijk mentaal sterk genoeg is om de druk van de strijd om het geel te overleven. Een val in de Pyreneeën en een misreke ning op Alpe d'Huez haalden hem al eens uit zijn doen. Een uithaal naar een cameraman verraadde dat Evans zichzelf al eens niet on der controle had. Naam: Carlos Sastre Leeftijd: 34 jaar Carlos Sastre Land: Spanje Ploeg: Cervélo Testteam Resultaten: Winnaar Tour 2008, derde in Vuelta 2008, vierde in Tour 2007 Sastre was vorig jaar misschien niet de sterkste renner in koers, maar hij maakte het wel af voor de sterkste ploeg in koers: CSC. Met ploegmaat Frank Schleck in de ge le trui, viel Sastre aan op Alpe d'Huez. De concurrentie twijfelde. Alleen Mentsjov waagde het even om mee te gaan. Hij moest snel af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28