Arduinatelier nodigt dorp uit KIH T Officier: 'Oplichter gaat door' Dorpsvereniging wil sterker staan www.project-verhuizinqen.nl d ïi/i Houtwerkplaats in Ritthem nu ook officieel open. Raadsman: 'Vlissinger kan niet alles zeggen in verband met veiligheid'. w Dinsdag 30 juni 2009 21 John boort gaten in de plankjes van een windmolentje in wording. foto Lex de Meester door Carla van de Merbel RITTHEM - Er wordt al een halfjaar gewerkt in het Houtatelier Vak werk bij de Ritthemsestraat in Rit them, maar vandaag wordt het be drijf van stichting Arduin ook offi cieel geopend. Door weerman Jos Broeke. En heel Ritthem is uitgeno digd. Het bedrijf voor mensen met een verstandelijke beperking ligt aan de toegangsweg naar Ritthem: alle Ritthemers komen er dus regelma tig langs. Daarom is de opening een mooie gelegenheid om ze ook eens in het Houtatelier te laten kij ken, zegt jan Tevel, begeleider van de Arduincliënten die in het hout bedrijf werken. Dat past ook mooi in het integratie-uitgangspunt dat Arduin hanteert: ook mensen met beperkingen moeten meedoen in de maatschappij. Dat uitgangspunt is ook de reden geweest dat het Houtatelier is ver huisd naar deze plek bij Ritthem, vertelt Arduinmanager René van der Waal. Voorheen huisde het be drijf met andere Arduinbedrijven in een loods op Vrijburg. Wel te midden van andere bedrijven, maar nog steeds met te veel cliën ten apart. „Een te grote concentra tie van mensen met een beper king." Alle bedrijven zijn inmid dels op andere, verschillende loca ties ondergebracht, het Houtatelier als laatste. Tegen de 25 Arduincliënten maken in het Houtatelier bij Ritthem hou ten speelgoed en cadeau- en ge bruiksartikelen. Ze doen dat sa men met zo'n vijf begeleiders. Wim is maandagmiddag bezig met een inspannende klus. Hij zit in een rolstoel en kan eigenlijk alleen zijn hoofd bewegen. Met een kwast die aan zijn hoofd is beves- 'We houden rekening met hun vaardigheden en hun beperkingen' tigd, schildert hij een houten plaat groen, bestemd voor een egelhuis je. Iets verderop boort John gaten in plankjes waarop een windmo lentje moet komen te staan, bouw- speelgoed voor kinderen. Ali fi- guurzaagt onderdelen voor een mobiel. „Voor op de kinderka mer." En Richard schildert handva ten voor dienbladen. Richard schil dert graag, liefst lijsten voor de driedimensionale houten schilde rijen die in het Houtatelier door verschillende cliënten samen ge maakt worden. Alle producten worden gezamen lijk gemaakt, zegt Van der Waal. Af hankelijk van wat de cliënten aan kunnen. Begeleider jan Tevel: „We kijken wat hun vaardigheden zijn en houden rekening met hun be perkingen." De officiële opening van Houtatelier Vakwerk in Ritthem is vanmiddag om 15.30 uur. De artikelen die in het Houtatelier Vak werk gemaakt worden, zijn te koop de Arduinbedrijven Lunchroom/Galerie Dóstoch en Kwekerij Overwater in Mid delburg, De Oude bakkerij in Biggeker- ke en Kadowinkel KdoKdo in Goes. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie j. Zondervan vermoedt dat een 31-jarige Vlissinger het oplichten niet kan laten. Gisteren, tijdens de derde en laatste procesdag tegen de man, haalde hij een brief aan die de Vlissinger vanuit zijn cel in Torentijd zou hebben geschreven. Daarin eist hij honderd euro per maand van een oude zakenpart ner. Krijgt hij dat geld niet, dan zal hij hem verlinken, citeerde de offi cier. Raadsman M. Dunsbergen stelde echter dat die bewuste brief op een geheel andere manier moet worden gelezen. Volgens hem blijkt uit de inhoud dat de Vlissin ger financieel helemaal aan de grond zit en dat hij hulp zoekt bij iemand anders. Ook laat die brief volgens hem zien dat zijn cliënt maar een kleinere speler is en dat zich op de achtergrond grotere cri minelen bevinden die nog niet zijn opgepakt. De advocaat gaf ook aan dat zijn cliënt inmiddels duidelijk is gewor den dat hij maar beter kan zwij gen uit vrees voor de veiligheid van zijn kinderen. Tijdens de laatste dag van het pro ces tegen de Vlissinger, die ver dacht wordt van grootschalige frau de, reageerden de officier en de ad vocaat op wat ze een kleine maand eerder al te berde hadden gebracht. Destijds eiste Zondervan een celstraf van zes jaar. Hij gaf gis teren aan dat dat inderdaad een forse straf is maar dat de maat schappij beschermd moet worden tegen mensen zoals de verdachte. Hij hield de rechtbank ook voor dat de man al eerder is veroor deeld voor oplichting maar con stant in herhaling valt. Dunsbergen vond de eis veel te hoog. Het is volgens hem een eis die past bij een zwaar geweldsmis drijf. Daarnaast stelde hij dat tij dens het onderzoek door de poli tie vooral bewijsmateriaal tegen de Vlissinger is verzameld en dat niet geprobeerd is de waarheid boven tafel te krijgen. De verdachte zelf refereerde daar ook aan tijdens zijn slotwoord. Volgens hem lopen anderen, die bij de oplichting betrokken waren, nog vrij rond en moet hij vrezen voor een langdurige celstraf Uitspraak 13 juli. door Theo Giele SINT LAURENS - In navolging van de dorpsvereniging van Nieuw- en Sint Joosland past de dorpsvereni ging Sint Laurens haar statuten aan. Met de aanpassing wil de dorpsvereniging in gerechtelijke procedures als partij aan bod kun nen komen. De ervaring in Nieuw- en Sint Joosland leerde dat een dorpsvereniging juridisch ge zien niet per definitie als betrok ken partij wordt gezien. Daarvoor dient het doel van de vereniging in de statuten nauwkeuriger omschre ven te zijn dan het bevorderen van welzijn. Het bestuur van de dorps vereniging Sint Laurens zal de le den na de zomer in een extra le denvergadering een wijziging van de statuten voorstellen. In die sta tuten is onder meer sprake van het behartigen van de belangen van de aangesloten inwoners. 0 het v*mu<i«n va* fc»r.L0t«r.. #n instciungcn mOnDIflL mOUERS Vogel verhuizingen feliciteert... II 1 7t Houtatelier Vakwerk met de nieuwe locatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23