BIG m r tot 50% Vlissingen, maar wel met Legoblokjes Lego-variant op het scheepje-in-de-fles SUMMER kortingen* 'Gaarkeuken' aan Molenwater niet te redden aanbiedingen, 'Het meest trots ben ik op het hoofd van Paul van Vliet. Helaas is dat 'Marco Borsatoga ik de komende maanden wel heel erg missen. Hij kwijtgeraakt. Dus, mocht iemand hem thuis hebben staan...' is nog nooit ergens te zien geweest' 'De mozaïeken van Britannia wil ik nabouwen. Maar wel met anderen. Als een sociaal project.' IPAC I WDinsdag 30 juni 2009 19 SHOWmOOMMODELLEN IN ALLE TMC WOONWINKELS EN WOONCONCEPTEN! KIJK VOOR npWWW.TMCWOONWlNKELS^NL ONZE COMPLEET VERNIEUWDEWEBSITE. www.tmcwoonwinkels.nl MIDDELBURG - De voormalige gaar keuken aan het Molenwater in Middelburg is niet te redden. Het is een van de gebouwen op het ter rein van het voormalige Miniatuur Walcheren die binnenkort worden gesloopt. Bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland was melding gemaakt van de sloop Van het pand dat de laatste jaren dienst deed als 'speelpaleis'. De gemeentelijke monumenten commissie vond het gebouw uit 1941 niet waardevol genoeg om be houden te blijven. Die conclusie trekt de Bond Heemschut ook. De voormalige gaarkeuken is in de loop der jaren zo vaak verbouwd dat de historische waarde gering is. Een melkpak van Albert Heijn, een familiefoto en een levensechte beeltenis van Hagrid uit de Harry Potter-boeken. Alles kan worden nagemaakt. In Lego. door Miriam van den Broek Enthousiast buigt een man van in de dertig naar vo ren. Hij drukt nog net niet zijn neus tegen de etalage ruit aan. Hij roept zijn vrouw om haar te wijzen op de tentoongestel de Lego-kunstwerken in het Fon- teynecomplex in Vlissingen. Maar zij kijkt niet op of om en maakt dat ze snel wegkomt. Lego is duide lijk niet aan haar besteed. Binnen lachen de Vlissinger Leo Blok en de Antwerpenaar Dirk De- noyelle om het tafereel. „Het is leuk om te zien wie naar de bouw werken kijken, maar het is eigen lijk nog veel grappiger om te zien wie er juist niet naar kijkt." In de etalage van de lege winkel ruimte tegenover de Rabobank is tot en met 31 augustus een exposi tie te zien van bijzondere Le go-bouwsels. De tentoonstelling is een initiatief van Leo Blok. Hij vindt het onuitstaanbaar dat er in het centrum van Vlissingen zo veel winkelruimten leeg staan ter wijl daar makkelijk en goedkoop juist leuke dingen gedaan kunnen worden. De expositie is een kleine voorbode van wat Vlissingen eigenlijk van plan is. „Ik wil hier de skyline van Vlissin gen of bijzondere Vlissingse din gen nabouwen in Lego. De mozaïe ken van Britannia bijvoorbeeld. Dat wil ik niet alleen gaan doen. Het moet een sociaal-maatschap pelijk project worden onder de ti tel Meebouwen aan Vlissingen. Vutters of werklozen kunnen er aan mee doen. Ik werk zeifin het dagelijks leven bij Lété. Die kan er misschien ook bij betrokken wor den." Leo Blok heeft zijn plan inmiddels ingediend bij de gemeente. Wet houder Rob van Dooren zou het idee meenemen in zijn 'Aanvals plan Binnenstad.' Als voorproefje voor dat project heeft Blok de Belgische cabaretier en Lego-kunstenaar Dirk Denoyel- le benaderd om mee te exposeren. Denoyelle is één van de acht men sen in de wereld die van Lego de goedkeuring hebben gehad dat zij met Lego hun kost verdienen. Denoyelle maakt vooral hoofden die ook door Lego worden meege nomen om tentoon te stellen over de hele wereld. „Het idee voor specifiek hoofden heeft te maken met mijn eerste be roep. Ik ben cabaretier en doe vooral imitaties en stemmen. Ik ben Lego-hoofden gaan maken om mijn theatershow aan te kle den. Inmiddels is het mijn tweede beroep. Ik maak ook portretten en bedrijfslogo's in Lego." Het hoofd waar hij het meest trots op is, is dat van Paul van Vliet. „Het was meer dan levensgroot. Van Vliet heeft hem zelf ook ge zien. Zijn reactie was: 'Nou, het lijkt mijn vader wel.' Helaas is het kwijtgeraakt. Geen idee waar het is gebleven. Dus, mocht iemand hem thuis hebben staan..." De Antwerpenaar heeft naast 'Ha grid' uit de Harry Potter-boeken ook een beeld van Marco Borsato naar Vlissingen ge bracht. „Dat ga ik de komende maan den wel heel erg missen", zegt hij. „Het is nog nooit ergens te zien geweest. Hij stond altijd bij mijn computer. Ik keek er altijd tegenaan." Voor de haren en de wangen van Borsato gebruikte Denoyelle ge kromde steentjes. De baard en ha ren van Hagrid zitten vol met hon derden spinnetjes. „Het voordeel van dat ik Lego Certified Professio nal ben, is dat ik dat soort steen tjes direct bij Lego kan bestellen. Andere mensen moeten er eerst honderden doosjes voor kopen." door Miriam van den Broek Hij is 1,32 meter hoog, bevat vijfduizend stukjes en is in drie stukken deelbaar. Pre cies zestig uur heeft Leo Blok ge werkt aan zijn replica van het standbeeld van Michiel de Ruyter. „Ik heb geen berekeningen of schetsen van te voren gemaakt. Het is 'op zicht' gemaakt. Wel heb ik foto's gemaakt van het echte standbeeld en heb ik goed gekeken naar de verhouding lengte, breed te, hoogte." Voor andere werken gebruikt Blok wel de computer. Voor portretten bijvoorbeeld die in Lego-mozaïek gemaakt worden. „Dan raster ik al les uit en is het een kwestie van tel len, tellen, tellen." Maar ook uit de losse pols, maakt de Vlissinger graag bouwwerken. „Kijk", zegt hij, „dit is mijn variant op het scheepje-in-de-fles." En hij toont een fles met daarin een vis en een schatkist van lego. „Hoe ik dat erin gekregen heb? Dat vertel ik natuurlijk niet." Veel reacties krijgt hij ook op de vrachtwagen die hij gebouwd heeft. Het is een exacte kopie van de vrachtwagen van zijn schoonva der. „Laatst stond ik op de beurs in de Zeelandhallen. Een chauf feur kwam naar me toe en zei: 'Ik weet wie er in die wagen rijdt.' Dat zijn leuke reacties. Dan weet je dat het helemaal klopt." In tegenstelling tot Dirk Denoyelle die alles direct bij Lego kan bestel len, speurt Leo Blok het internet af, op zoek naar net dat juiste Le go-wieltje of dopje. www.leoblok.nl www.amazings.eu Dirk Denoyelle (links) en Leo Blok stellen hun Lego-kunst tentoon in de eta lage van De Fonteyne op de hoek van de Lange Zelke. foto Lex de Meester Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het mandje terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 11 letters en ga naar www.efteling.com Tel.: 0118 - 552010 Rolluiken en dakramen Ook voor uw rolluiken en dakramen zijn wij het aangewezen adres! Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren PAC Zonweringen Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21