Zeeuwen vechten als lec De eerste finisher is niet automatisch de1 Tommy Staal steelt de show in Vlissingen Windsurfer Jendrusch verovert de wereldtitel \tleet Delta Sport pakt Zeeuws record op de ;ooo meter. Korfballers blijven knap overeind tegen nationale toppers: 16-24. Surfer uit Scharendijke verslaat op Sardinië Italiaan Romeo. Bemanningsleden lack in de box moeten lang wachten op uitslag. !4 I Maandag 29 juni 2009 loor Sjaak Sinke /LISSINGEN - Armand van der missen uit Tilburg won zaterdag le 5000 meter bij baanwedstrij- ien in Vlissingen, maar C-junior Tommy Staal stal de show. De at- eet van Delta Sport werd derde, loewel Van der Smissen voor zijn gevoel niet in topvorm was, was tij te sterk voor de Zeeuwse con- rurrentie. De veelvuldig Neder- ands kampioen op de duatlon iep elke ronde verder weg van Ke- /in de Pagter en Ronnie Over- gaauw. Daarachter vormde zich sen duo met Erwin Hermes en Edwin Stolk. Staal, die de 400 me ter horden nog in de benen had, begon rustig maar zag kans om zich naar Stolk en Hermes te knok ken. Vervolgens liet hij het tweetal achter zich en ging hij op zoek naar Kevin de Pagter, die na twee kilometer in de problemen kwam. Overgaauw hield wat langer stand en moest met nog vier ronden te gaan de C-junior een paar meter la ten gaan. Hij pakte Staal echter weer terug om op een half minuut je van Van de Smissen de tweede plaats te pakken. Staal knokte door en finishte in 15 minuten en 56,7 seconden goed voor een nieuw Zeeuws record bij de B-ju- nioren dat op naam stond van Edwin de Leeuw (16.03,87 in 1991). Bij de C-junioren won Thomas Kempe (Dynamica) de 100 meter en het hoogspringen. Op de 100 en de 300 meter horden heerste Edwin van Bemdem (AV'56). jaar. Zaterdag in de finale voerde Jendrusch zijn spocks (sprongen) en loops (salto's) beter uit dan zijn Italiaanse opponent Matteo Ro meo (15) en pakte daardoor de we reldtitel. Het waaide hard tijdens die finale, en dat gaf de doorgaans bij de Brouwersdam surfende Jendrusch een voordeeltje. „Bij een zachte wind gaat het meestal minder goed. Omdat het in Nederland vaak harder waait en we dat dus ge wend zijn, hielp dat wel", vertelde hij gisteren op de terugreis naar Scharendijke. Het WK op het Italiaanse eiland duurde de hele week. Maandag werd begonnen met de kwalifica ties, waarna dinsdag en woensdag respectievelijk een eerste en dubbe le eliminatie volgden. Een dubbele eliminatie telt zwaarder mee. Op dat moment stond Jendrusch al op een gedeelde eerste plaats. Za terdag kwam die zege, na overwin ningen op twee Italianen en zijn grote concurrent Youp Smit, niet meer in gevaar. Deze week zal de kersverse wereld kampioen niet veel surfen. „Er wordt niet veel wind afgegeven. Dan maar skaten." International Leon Simons (midden) speelt de bal naar Bregtje van Drongelen. Dirk-Jan Westmaas (achter hem) en Ruth Hoc door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Petra de Ridder was zaterdagavond helemaal in de wol ken. Ze glom van enthousiasme, nam tal van felicitaties in ont vangst en verwonderde zich over het feit dat ze met het Zeeuws korfbalteam zó dicht in de buurt van Oranje (16-24) had kunnen blijven. „SKF, een hoofdklasser, verloor een paar dagen geleden met 36-11 van deze ploeg", vertel de de smaakmaakster van TOP Ar- nemuiden. „Toen ik dat hoorde, dacht ik: 'whooh, als ons dat maar niet gebeurt'. Gelukkig konden wij goed meekomen." Was Oranje dan zo slecht...? In elk geval haalden de beste korf ballers van Nederland niet hun ge bruikelijke niveau. De zeven man nen - bondscoach ]an Sjouke van den Bos wisselde veel - waren nog redelijk in goeden doen. Vooral Ge rald van Dijk, die nog niet zo lang bij Oranje zit, haalde alles uit de kast. De donkere speler, die meer een basketbal- dan een korfbal schot heeft, was zo snel, dat hij voor Remco Crucq niet te volgen was. „En hij schoot echt uit alle hoeken raak", zei de Fortis-korfbal- ler met bewondering in zijn stem. De vrouwen van Oranje deden dat niet. Sterker nog: zelfs van twee a drie meter afstand kregen ze de bal niet door de korf. Alleen Roxanna Detering scoorde één keer, Kim Cocu, Eva Sprangers, Henriët Brandsma en Bregtje van Drongelen voegden niets aan de productie toe. „Ze waren zwak", bekende Van den Bos. „We zitten wel aan het einde van een zware trainingsperiode. We hebben van af 21 april heel hard naar de World Games toegewerkt. Maar daar mag je niet alles op gooien. Ik vond hun concentratie ook niet goed. Ze zouden zich beter moeten pre pareren voor zo'n wedstrijd." ...of was het Zeeuwse team zo goed? Dat staat als een paal boven water. In de bomvolle sporthal De Voor- borch haalden de meesten het bes- PALAU - Rick Jendrusch is zaterdag op Sardinië wereldkampioen frees tyle windsurfen bij de junioren tot zeventien jaar geworden. De 14-ja- rige surfer uit Scharendijke werd vorig jaar nog tweede tijdens het WK in de categorie tot veertien Rick Jendrusch doet een 'spock'. Deitaweek In het eerste weekeinde van de Deitaweek hadden de wed strijdzeilers veel last van de mist en de geringe wind op de Oosterschelde. Zowel zater dag als zondag werd er later be gonnen en moesten races inge kort worden. In de ORC 1 is de Flin van schipper Arne Hubregtse (Scha rendijke) over twee dagen de beste. De Eclectic van Koen Lockefeer (Breda) werd net af getroefd. De Diamond Lil van Marco de Bat (Terneuzen) won de ORC 2-klasse. In de Zeeland Regatta rolde de Three Bees als beste uit de bus. Deze nieuwe wedstrijd was een tweedaagse toertocht voor minder ervaren zeilers. door Roeland van Vliet ZIERIKZEE - Als de Jack in de box, de zeilboot van Jeannot en Hilde Bruggeling, de finishlijn passeert en als eerste de haven van Zierik- zee kan gaan opzoeken, weet het Goese stel eigenlijk nog niks. „Het duurt vaak uren voor ze alle handi caps doorberekend hebben", ver telt Jeannot, de stuurman van de J-29 die in de ORC 3-klasse is inge deeld. „Dan weet je pas of je ook écht eerste bent geworden." Zolang de einduitslag van de derde wedstrijddag van de 39e Dei taweek er niet is, kunnen de zeven bemanningsleden gaan après-zei- len, de zomerse variant van het après-skiën. Dus biertje erbij, zak chips op tafel en de dag nog eens doornemen. En daarbij komen ze tot de conclusie dat ze boven ver wachting gepresteerd hebben. „We hebben deze boot pas net", zegt Hilde, de voordekker. „We voeren altijd in een J-24. Deze is iets groter en daar moeten we op het water nog aan wennen. Ik denk dat we vandaag een beetje ge luk hebben gehad met de geringe wind. Als het hard waait, zie je foutjes eerder terug in de uitslag. Nu konden we steeds voorin blij ven zeilen. In twee van de korte wedstrijden van vandaag finishten we als eerste, in de andere werden we tweede. Maar wat dat bete kent..." In de ORG-klasses varen veel verschillende soorten zeilbo ten mee. Die kunnen wedstrijden tegen elkaar varen door na afloop een ingewikkelde rekenmethode op de finishtijden los te laten. Jean not: „Het gaat daarbij echt om se conden. We weten dat we in dit veld als eerste moeten finishen om ook daadwerkelijk te winnen. Maar ja, dan weet je nog niet of je genoeg tijd hebt gepakt op je con currenten." De Goesenaren, die hun boot in jachthaven Oranjeplaat in Arne- muiden hebben liggen, laten bij het zeilen van hun wedstrijden liefst zo weinig mogelijk aan het toeval over. Al twee weken van te voren bekijken ze welke banen ze moeten zeilen en houden ze de windverwachting in de gaten. Hil de: „Aan boord gaat het er altijd zeer fanatiek aan toe. Iedereen wil dat we zo hard mogelijk gaan. We zitten net zo lang aan de zeilen en de touwen te frunniken totdat het naar ons zin is. Dan wordt er echt gesproken over touwen die enkele centimeters moeten worden aange- trokken of juist gevierd moeten worden." In de J-24, een eenheidsklasse, la- gen de Bruggelings vaak achterin het deelnemersveld. Juist daardoor leerden ze veel bij. „Als je achter aan vaart in een eenheidsklasse, weet je zeker dat je iets verkeerd doet", legt Jeannot uit. „En dan ga je je er wat meer in ver diepen en word je steeds wijzer. Daar hebben we nu in de J-29 veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70