het liefst altijd aanvallen Brazilië bevestigt alsnog hiërarchie Nieuwdorp snakt naar adem op NK VS bezwijkt in toernooi dat WK-organisatie wat krediet geeft. Thamar Zweistra en Tweety gaan naar Grand Prix Maandag 29 juni 2009 31 Johnny Hoogerland zit er uitgeput bij na afloop van het NK in Landgraaf. foto Frits Bakker door Roel Wiche JOHANNESBURG/DEN HAAG - Na een heerlijke climax van een toer nooi waarin Zuid-Afrika bewees voldoende potentie als WK-organi- sator te hebben, werd de hiërar chie in de voetbalwereld dan toch bevestigd. Niet de spelers van LA Galaxy, Watford en Aarhus spoten champagne richting de hemel bo ven Johannesburg, maar de goden zonen Kaka, Robinho en Luis Fabi- ano. Met een zwaarbevochten ze ge op stuntploeg VS (3-2) prolon geerde Brazilië gisteravond de titel van de Confederations Cup. Het was niet de eerste enerveren de wedstrijd van de dag geweest, 's Middags, in Rustenburg, werd gast land Zuid-Afrika in collectieve rouw gedompeld toen Europees kampioen Spanje na verlenging de troostfinale won: 3-2. Twee minu ten voor het einde van de regulie re speeltijd leidde Bafana Bafana nog met 1-0, maar na een krank zinnig slot was het scorebord als nog naar 2-2 gezapt. En zo werd de status quo dan toch hersteld na een toernooi dat leerde dat Zuid-Afrika weliswaar niet op alle fronten klaar is voor het WK, maar wel de middelen en knowhow heeft om het op één na grootste sportspektakel ter wereld te organiseren. De stadions zijn groot, modern en veelal een lust voor het oog. Mede door een enor me politiemacht lijkt de veiligheid gewaarborgd, mits de fans hun ge zond verstand gebruiken. En de warmte en het enthousiasme van het Zuid-Afrikaanse volk zijn ont wapend, vooral van de voetbalmaf- fe zwarte gemeenschap. Toch kreeg WK-baas Danny Jor- daan het nodige huiswerk mee, één jaar voor de aftrap in Johan nesburg. Het transport van en naar de stadions is ver onder de maat en vergt de inzet van mini maal duizend extra bussen. Verder is de accommodatie in kleinere ste den als Bloemfontein en Rusten- berg. volstrekt ontoereikend als een groot supportersleger binnen valt. En dan is er natuurlijk nog de nu al bijna historische discussie over de vuvuzela, die de ene helft van de wereld verovert en de ande re helft tot waanzin drijft. Dat de herrie over de olifantentoe ter de voorpagina's beheerste en niet de hoge misdaadcijfers, moet Zuid-Afrika de spirit geven om straks de wereld te laten zien waar toe het in staat is. De Verenigde Staten bewees al met een verbluf fend optreden in Zuid-Afrika dat daadkracht en doorzettingsvermo gen bergen kunnen verzetten. Met verbijstering keek de wereld woensdag toe hoe nobody's als Feilhaber, Spector, Davies en Alti- dore het onaantastbare Spanje had den ontmanteld. En gisteravond brachten de Amerikanen de God delijke Kanaries uit Brazilië meer dan een uur in acute ademnood. Via doelpunten van Clint Demp- sey en Landon Donovan namen de Amerikanen binnen een half uur een sensationele 2-o-voor- sprong. Pas toen wonderkind Kaka in de tweede helft opstond, kantelde de wedstrijd. De nieuwe superster van Real Madrid schonk met een afgekeurd kopdoelpunt nieuwe munitie aan de voorstanders van camera's op de doellijn, maar gaf de ploeg zoveel impulsen dat Luis Fabiano zich met zijn vierde en vijfde treffer tot topscorer van het toernooi mocht kronen. Lucio knikte in de slotminuten de winnende treffer via de paal bin nen en voorkwam zo dat de Vere nigde Staten na een 'miracle on ice' - het olympisch ijshockeygoud in 1980 na de heroïsche zege op de Sovjets - ook een 'miracle on gras' in de annalen kon bijschrijven. LANDGRAAF - De man die onder weg de bidons aangaf had het na een paar ronden al gezien. „Het wordt niet de dag van Nick Nieuw dorp", sprak hij zorgelijk. De Zeeuw, die als eerstejaars belofte een veelbelovend voorjaar reed, moest in de kampioensrace inder daad al vroeg de fiets opbergen. „Ik snakte naar adem, vanaf de eer ste ronden." Hij was één van de velen in de be nauwende warmte, die vooraf ging aan het onweer in de laatste ronden van de koers. Ferdinand Boogaard had er last van, Alex Gresnigt stapte ook al vroeg uit koers. „Het tempo van de Rabo's was gewoon niet te volgen." Voor Nieuwdorp was het teleur stellend, omdat de verwachtingen redelijk hoog waren. Zijn vader Heddy, de oud-prof, had dat al wat getemperd. „Nick moet vooral proberen de koers uit te rijden, dan komt hij in beeld. Hij moet op dit NK laten zien dat hij zo'n klim- parkoers ook aankan." Sander Stiegelis, die rijdt voor de Belgische ploeg Jovan, was de eni ge Zeeuw die de wedstrijd mocht uitrijden, nadat de rest vanwege het dreigende noodweer uit koers was gehaald. De Sluiskilse renner werd als. 41e geklasseerd op 10.23 van winnaar Steven Kruijswijkf door Koen de Vries kootwijk - Stal Hexagon uit Scho- re kan weer een viervoeter aan de lijst van Grand-Prixpaarden toe voegen. Zaterdag haalde Thamar Zweistra in Kootwijk met Hexa gons Tweety een score van 62.45 procent, wat ruim voldoende was om toe te treden tot het hoogste niveau dat er is in de dressuurwe- reld. Zestig procent is daarvoor vol doende. Het was dubbel feest voor Zwei stra en Tweety, want ze schreven de wedstrijd ook nog op hun naam. Dat kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Door het nood weer dat over Midden-Nederland trok, werd de wedstrijd anderhalf uur uitgesteld en moest er water van het terrein worden wegge pompt. Het duo reed na het opont houd een fraaie proef, met een mooie piaffe en fraaie passages en wissels. Alleen de stap kwam niet helemaal uit de verf. Tweety is de vierde nakomeling van de hengst Hexagons Rubiquil die zich Grand-Prixpaard mag noemen. Chantal de Rooij uit Yerseke schreef irr Kootwijk met haar paard Nairobi de klasse ZZ Zwaar op haar naam. Ze scoorde met haar veertienjarige ruin 66,14 pro cent. Het was een wedstrijd in de voorronde van de Tinello Dres- suurcup, waarvan de finale vol gend jaar tijdens Indoor Brabant gehouden wordt. De Rooij heeft drie goede resultaten nodig om zich de plaatsen voor de halve fina le, later dit jaar tijdens Indoor Maastricht. De Bevelandse heeft naast haar eerste plaats ook nog een zesde plaats staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67