Hoogerland wil Klim in finale van het NK is tien meter te lang voor Anne Eversdijk Bart Maas houdt wel van een beetje gezonde bluf Studente medicijnen komt nog tekort tegen de topvrouwen. Vaii Hummel was in zijn hoofd al de kampioen Mountainbiker denkt eraan om meer op de weg te gaan rijden. Alleën klassering valt tegen na prima NK van renner uit Yerseke. 30 I Maandag 29 juni 2009 door Frits Bakker LANDGRAAF - Het excuus kwam uit de grond van haar hart. „Ik kon mezelf wel voor mijn kop slaan", zei Anne Eversdijk op de wielerbaan in Landgraaf kort na de finish tegen haar ploegleidster Ingrid Haringa. Dat ene klimme- tje, zo'n twintig kilometer voor het einde van het NK voor vrou wen, was er te veel aan geweest. „Tien meter voordat we gingen af dalen, werd ik eraf gereden." Het was net in de fase waarin het kampioenschap werd beslist, toen Marianne Vos aan een machtige so lo begon, die het tempo in het overgebleven peloton omhoog joeg. En die Eversdijk, studente medicijnen aan de universiteit in Rotterdam, het uitzicht op een mooie klassering ontnam. „Wat jammer zeg", zei Baukje Doedee, die samen met Agnieta Francke in de groep van Eversdijk over de fi nish kwam, op ruim vijf minuten van de onaantastbare Vos. Het NK voor vrouwea was geëin digd in een machtsstrijd tussen de kopvrouw van DSB en de jonge ta lenten van de roze brigade van Leontien van Moorsel, die zilver en brons opeiste met Chantal Blaak en Andrea Bosman. Baukje Doedee, kopvrouw van Ra- bo Lady Force uit Zeeland, zat in een stoeltje in het gras nog te beko men van de zware koers. Ze hoor de het verhaal van Eversdijk aan en zei bemoedigend: „Het verschil was zo klein, volgend jaar zit jij er ook bij." En Ingrid Haringa, ooit zelf een topper, zei: „Je weet dat het in die laatste ronden wordt be slist, dan is elk gaatje dat je moet laten vallen dodelijk." Tot dan toe was het opvallend goed gegaan met Anne Eversdijk, die zich had voorgenomen goed vooraan te blijven. „Er werd vanaf het begin aanvallend gekoerst en als je dan iedere keer gaten dicht moet rijden, red je het nooit tot in de finale." Doedee: „Wat me van daag vooral opviel, is dat het vrou- wenwielrennen een impuls heeft gekregen, omdat er meer ploegen aan elkaar gewaagd zijn. Kijk maar naar die jonge meiden uit de ploeg van Leontien, hoe lekker offensief en onbevangen die rijden." De pas achttienjarige Chantal Blaak, volgens velen een ongerijpt •en ongekend talent, was daar het mooiste voorbeeld van. Ze reed een enerverende achtervolging op Vos, die haar de tweede plaats op leverde. Drie van de vier Zeeuwse meiden eindigden op 5 minuten en 23 seconden van Vos, Eversdijk werd 32e, Francke 35e en Doedee 41e. Agnieta Francke, uit de DSB-ploeg van de winnares, is zo goed als hersteld van een moei zaam voorjaar (Pfeiffer), maar had meer verwacht van de koers. „Ik had niet de benen om goed mee te doen." Voor Renske Doedee was het na twee rondjes al over en sluiten. „Ik kon het niet aan, omdat mijn basis niet goed is", vertelde ze na afloop in de finishzone. „Deze winter ben ik afgestudeerd en in die perio de heb ik te weinig op de fiets ge zeten. Daar kwam ook nog eens een ziekte bovenop, dan heb je he lemaal geen kracht meer." Ze wilde het niet als een excuus ge bruiken voor de vroege opgave op het NK. „Ik weet niet of het an ders beter was gegaan, want hier in Limburg rijd ik nooit goed. Klimmen is hélemaal niets voor mij." LANDGRAAF - Tot in de laatste kilo meter dacht Kenny van Hummel dat hij en niet Koos Moerenhout Landgraaf zou verlaten met de rood-wit-blauwe kampioenentrui om de schouders. Na een vlucht van 180 kilometer had de 26-jarige sprinter van Skil-Shimano nog zo veel punch in de benen dat hij op weg naar de wielerbaan op Mega- land geen rekening meer hield met een verkeerde afloop. „In de laatste ronde dacht ik dat ik kampioen ging worden, maar toen kwam Koos ineens terug. Toen hij aanviel, moest ik gokken. Als ik hem was gaan halen, had ik ook niet gewonnen. Ik heb het nog ge probeerd, maar Koos was al te ver om hem nog voorbij te sprinten", berustte Van Hummel in de on dankbare tweede plek. Van Hummel is in zijn hoofd ook al wekenlang bezig met de Tour. Nadat hij in mei vijf wedstrijden had gewonnen, mag hij zich in de Tour gaan meten met de beste sprinters ter wereld. „Ik wil mezelf geen druk opleggen. Ik ga naar de Tour om ervaring op te doen. Het is niet realistisch om te denken dat ik een rit ga winnen", zei Van Hummel. „In de Tour zullen jullie me niet in een ontsnapping zien. Ik ben een pure sprinter. Daar ver dien ik mijn geld mee." door Frits Bakker LANDGRAAF - Wat nou, Bart Maas nog niet bekend als wielrenner? Het kan nooit meer lang duren, als het aan hem zelf ligt, ook al reed hij zich zaterdag op het NK voor beloften nog niet in de kijker. „Ik denk", zei hij, „dat ik vanaf nu meer op de weg en minder op de mountainbike ga rijden." Dan moet de doorbraak vanzelf ko men, denkt hij met een gezonde bluf Want renners zoals Ramon Sinkeldam, zaterdag voor Rabo goed voor zilver op het NK, heeft hij met de crossfiets al verslagen. Nick Nieuwdorp heeft: hij bij de ju nioren geklopt in de sprint. „Wat ik heb gemist in mijn ontwikke ling, ga ik nu inhalen", stelt de net twintigjarige renner uit Hans- weert, die een studie volgt aan de lohan Cruijff academie, zich voor. „Ik besef nu dat op de weg fietsen veel meer impact heeft dan met de mountainbike. Daar moeten ze al moeite doen om dertig man aan de start van een NK te krijgen. Op de weg is dat anders." Hij was zaterdag van-de Zeeuwen één van de twee betere renners in koers, samen met Sander Stiegelis uit Sluiskil. In het totale veld reed hij niettemin vrij anoniem mee in één van de laatste groepen die nog door mochten rijden tot één ron de voor het eind en toen moesten afsprinten. „Het was al helemaal uitgedund in de finale", vertelde Maas, die nog maar pas is hersteld van een breuk aan het sleutelbeen die nogal ingewikkeld was. En om dat er op de dag dat de beloften re den een drukkende warmte hing, vielen renners bij bosjes uit. „Ik had zelf ook last van mijn ademha ling, zoals veel van de vroege uit vallers. Ik had steeds een kriebel in mijn keel, maar als je probeerde te hoesten, kwam er niets uit. Ze zeg gen dat je met dit weer met je mond dicht moet rijden, maar doe dat maar eens als het zo hard gaat. Maar goed, ik ben er wel bij ge weest, ik heb het eens gezien. Dat kan me alleen maar inspireren om verder te gaan." „Want weet je", zei hij, „het is eerst een kwestie van erbij horen. Ik heb die pikorde al een paar keer meegemaakt. De Rabo's, de jon gens van Van Vliet en van de grote re ploegen bepalen wat er gebeurt in koers. En probeer maar niet om er tussendoor te rijden. Dan word je gewoon van de fiets gereden, zo werkt dat nu eenmaal." door Frits Bakker LANDGRAAF - De twijfel in de stem van Johnny Hoogerland was vol strekt overbodig. „Ik heb toch wel een goeie koers gereden hè", bleef hij zich maar afvragen in het eer ste uur na de eindsprint van het NK, gisteren in Limburg. Ja, na tuurlijk had hij een prima wed strijd gereden, was hij voortdu rend in de aanval geweest, alleen viel de klassering (25e) tegen. „Zeker voor iemand die de benen had om kampioen te worden", had Michel Cornelisse, de ploeglei der van Vacansoleil, ook gezien. „Maar Johnny kan zijn vorm nooit wegsteken hè, dat is zijn tempera ment. Ik weet niet of hij ooit nog anders zal gaan koersen." „Ach ja, te veel aanvallen", beet de Zeeuw van zich af toen hij zich te gen een hek had laten vallen om zijn verhaal te doen. „Wat moet ik nou anders doen, blijven zitten? Dat is mijn manier van koersen niet, vooral niet in zo'n koers als vandaag, als ik weet dat ik tot de besten kan behoren. Het liep al leen zo verrekte slecht voor de ploeg, waardoor we in een slechte positie kwamen te zitten." Hij doelde op de vroege ontsnap ping van zeven man, met twee Ra bo's en voor Vacansoleil alleen Lieuwe Westra. De Friese hardrij der bleek de hitte echter niet te kunnen verteren, miste de kracht om tempo te maken en viel later ziek uit. „Daardoor moesten wij opeens een gat van zes minuten dichtrijden", zei Hoogerland. „Dat speelde Rabo-precies in de kaart. Zij konden lekker meerijden, wij moesten al beulen voordat de fina le inging." Toch kon hij zelf nog redelijk fit aan de finale beginnen, onder meer in een korte vlucht met Lars Boom. En even later deed hij nog een paar pogingen om weg te ko men, met Karsten Kroon, met Ro bert Gesink, maar al die aanvallen werden gecounterd. Michel Cornelisse: „Het is hem niet kwalijk te nemen, maar Lieu we Westra was de verkeerde man op de verkeerde plaats. Toen hij uitviel, keek iedereen naar ons en hebben we vijf man opgeofferd om het gat dicht te rijden." Met groot vertoon van macht deed Vacansoleil dat ook, in slag orde op kop van het peloton. „Die van Rabo kunnen zich zo'n over macht veroorloven, wij moesten het Bekopen", besefte Hoogerland later. „Dan merk je gewoon dat zij met.achttien zijn en wij maar met twaalf" Hij vond het toch al zo'n vreemde koers, zei hij. „Ik had de eerste honderd kilometer verschrikkelij ke benen. Wat heel gek was, want ik voelde me voor de start super in vorm." Dat bleek later in de koers wel, toen hij de twee klimmetjes per ronde in zijn speelse stijl op reed en de ene prik na de andere uitdeelde. Was het dat waar Michel Cornelis se op doelde, toen hij zei: Johnny kan het niet wegsteken hè. „Hij for- 'Wat moet ik anders doen, blijven zitten? Dat is mijn manier van koersen niet' ceert de kopgroep, maar zit zelf niet mee. En als hij rustig blijft tot het einde, kan hij Bobbie Traksel misschien aan de titel helpen." Het was geen kritiek, haastte hij zich te zeggen. „Zo is Johnny nu eenmaal, het is zijn natuur, die haal je er niet zo maar uit. Ik ben er schor van geworden om in z'n oortje te schreeuwen dat hij zijn krachten moest sparen." Maar als ik zo blijf aanvallen, rea geerde Hoogerland, dan kan het al leen maar in mijn voordeel wer ken. Dan komt zijn tijd nog wel. „Het kan niet anders of daar word ik beter van." De andere Zeeuw op het NK in Landgraaf, Hans Dekkers uit IJzen- dijke, speelde geen rol van beteke nis. De renner van Garmin stapte tijdens de wedstrijd af I zie ook het weblog op www.pzc.nl/blog/tourdezelande Aanvoerder Lucio kan zijn geluk niet op, nadat hij Brazilië in de finale van de Confederations Cup langs de VS heeft gekopt. foto Nic Bothma/EPA WÊÊÊÊKKÊr v '":m^ÈËÊÈÊÊÊF&& ■JMfc i liMttt Anne Eversdijk drinkt nog even wat voorafgaand aan de start van het NK. Ze finishte als 32e en was daarmee de beste Zeeuwse. foto Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66