De Vos: Ik zou het zo overdoen I? Dertien was geluksgetal Delta Sport Sasja en E&O juichen allebei DFS tegen Duiveland in bekercompetitie Liever Kustmarathon dan gratis marathon New York Toppers in Zierikzee brengen herinneringen naar boven bij trainer. Handballers wonnen in de 32 wedstrijden alleen van Olympia. Belgische club wint, Nederlandse club zorgt voor fraaiste treffers. Zierikzee treft louter zaterdagclubs in de eerste ronde. Mike de Looze zegeviert in Zierikzee PZC'ers op weg naar de Kustmarathon, www.pzc.nl/blog Maandag 29 juni 2009 37 door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Tophandbal in Zierik- zee. Dat is lang geleden. Zestien jaar terug speelde Delta Sport één seizoen met de besten mee in de eredivisie. Sindsdien is het walhal la van het Nederlandse handbal een ver-van-mijn-bedshow in Zie rikzee. Maar ook in de rest van Zeeland. Zaterdag kon het handbal- minnende publiek in Zierikzee weer 's genieten van tophandbal. Als uithangbord van het veertigja rig jubileum heeft Delta Sport twee topclubs naar sporthal On derdak gehaald. E&O uit Emmen en Sasja uit Antwerpen. De Mid delburger Rob de Vos geniet van het demonstratieduel, dat met 26-24 wordt gewonnen door de Belgische club. Maar hij wordt ook gevangen door een vleugje nostal- gie- De Vos coachte Delta Sport begin jaren negentig naar de eredivisie. „Je hebt wel eens zo'n lot uit de lo terij", mijmert hij zaterdag op de tribune. „We hadden een zeer geta lenteerde groep, lekker jong, op al le plaatsen hadden we spelers die konden scoren en ze hadden alles over voor het handbal. Toevallig kregen we zo'n lichting bij elkaar." „Als trainer probeerde ik de spe lers telkens een stap voor te zijn. Op televisie zag ik bijvoorbeeld nieuwe patronen. Die paste ik dan op dinsdag op de training in en op zondag scoorden ze er dan uit. Zo'n groep was het. Ze begrepen het spelletje, ze anticipeerden." In april 1992 werd Delta Sport kampioen in de eerste divisie. „Dat was misschien wel het mooi ste jaar", zegt De Vos. „Alles wat je verzon of deed, lukte." Het eredivi siejaar leverde vervolgens slechts één overwinning op. „Maar ik zou het zo overdoen. We wisten met z'n allen dat het moeilijk zou wor den en volgens mij heeft niemand een rotgevoel overgehouden aan dat jaar." „Hé Rob, hoe is het?" Matthé Pip ping komt even buurten. De doel man uit de eredivisietijd reageert verbaast als hij hoort dat De Vos Trainer Rob de Vos: 'Toevallig kregen we zo'n lichting bij elkaar' op dit moment wéér trainer is van Delta Sport. „Ik volg eigenlijk niks meer", verontschuldigt hij zich. Naast hem rijst Delta Sports trots in E&O-dienst: Merijn de Vos. „Hé Rob, heb je nog talent voor Delta Sport gezien?" Talent genoeg in Zeeland, vindt De Vos. Afgelopen maanden is een Zeeuwse selectie van spelers onder 21 jaar uit de grond ge stampt. „Ik zit wel 's te mijmeren... Als we nu eens structureel met dat team aan de slag gaan. En ook met de leeftijdsgroepen daaronder. Ta lent bundelen. Maar ik weet het: dat is niet reëel. Dat willen de clubs niet." Het is de wel enige begaanbare weg om wellicht ooit weer 's top handbal in Zeeland te krijgen. Het Nederlandse handbal is sinds be gin jaren negentig zo geëvolueerd dat één talentvolle lichting bij één Zeeuwse club - zoals destijds bij Delta Sport - van z'n lang zal ze le ven de eredivisie niet meer zal ha len. „Maar het huidige niveau kan wél omhoog", zegt De Vos, door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Rob de Vos wist het za terdag niet meer precies. Ja, Delta Sport had één keer gewonnen in het enige seizoen in de eredivisie (1992/1993). Maar tegen wie? „Geen idee." Het was tegen Olympia uit Henge lo. Nota bene in de dertiende wed strijd van het seizoen. In Zierikzee won Delta Sport met 26-25. Twee minuten voor tijd stond het nog 26-22. Het was uiteindelijk de enige over winning van het seizoen. In de re guliere competitie verloor Delta Sport 21 van zijn 22 wedstrijden. In de nacompetitie, waarin zes teams streden voor twee plaatsen in de eredivisie, verloor Delta Sport negen van zijn tien wedstrij den. Alleen tegen Swift uit Arn hem werd een punt gepakt: 26-26. Vlak voor tijd leidde Delta Sport nog met 25-22. In dat seizoen kwam de complete nationale top langs in Onderdak: bolwerken als Sittardia, V&L (Vlug Lenig), Tachos, Aalsmeer en ook E&O (Emmen Omstre ken). Bij die laatste ploeg speelden on der anderen Rob Fiege, Job Hagrei- ze en Rob Nijdam, spelers die ja renlang steunpilaren waren in het Nederlands handbalteam. Delta Sport verwelkomde zelf in vergelijking met het kampioens jaar in de eerste divisie drie nieu welingen: Sjoerd Jongepier en Ron nie Onwijn (beiden van EMM) en doelman Dick Govaerts (van Inter nos). De kern werd gevormd door spe lers als Jean-Marie Toubiana, Peter Lefèvre, Francois Verrijzer, Erwin Schaalje, Bert Nuijens en Bert de Vos. Govaerts was zaterdag een opval lende verschijning in Zierikzee. Na het eredivisiejaar met Delta Sport zette de Brabantse keeper een punt achter zijn carrière. Hij wilde zich toeleggen op het scheidsrech- tersvak. „Ik wil het hoogste niveau halen", zei hij destijds. En dat is gelukt. Govaerts fluit op eredivisieniveau. Zaterdag leidde hij samen met Peter Bos het jubileumduel in goe de banen. Ook trainer Rob de Vos nam na het eredivisiejaar afscheid van Del ta Sport. „Maar achterafhad ik be ter nog een jaar kunnen blijven", bekende hij zaterdag. „Na de degradatie ging het snel bergafwaarts. Om de boel samen te houden had ik beter nog een jaar kunnen blijven. Maar ja, dat is wijsheid achteraf." De Vos werd destijds opgevolgd door John lansen. Het eredivisiejaar van Delta Sport verliep niet bijster succes vol. De club uit Zierikzee verloor uiteindelijk 30 van zijn 32 wed strijden en degradeerde. Eindstand 1992/1993 c 9 Eredivisie club f duels punten Sittardia 22 33 E&O 22 29 Aalsmeer 22 29 V&L 22 28 Blauw Wit 22 27 ESCA 22 26 Tachos 22 25 Hermes 22 24 Swift* 22 21 Olympia* 22 11 Hellas* 22 9 Delta Sport* 22 2 naar nacompetitie Nacompetitie club duels punten Swift* 10 .17 Hellas* 10 14 Olympia 10 14 UDSV 10 8 Gazellen 10 6 Delta Sport 10 1 blijven in de eredivisie F, Binicewicz bron Rudy Boogert door Rudy Boqgert ZIERIKZEE - De handballers van E&O juichten zaterdag na het laat ste fluitsignaal van het demonstra tieduel met Sasja het uitbundigst. En dat terwijl ze in de Zierikzeese sporthal Onderdak met 24-26 had den verloren van de meervoudig Belgisch kampioen uit Antwer pen. De hilariteit lag in het laatste doelpunt van de wedstrijd. Tien den van een seconden voor het verstrijken van de speeltijd scoor de de mee naar voren gekomen doelman van E&O, Marco Wolter- som, van net buiten de cirkel. Dat doelpunt oversteeg gevoelsmatig het verlies. E&O en Sasja gaven in Zierikzee een masterclass handbal. Met be wondering spraken de kijkers over de snelheid, de balbehandeling, de hardheid en het scorend vermo gen van de spelers. Bij rust leidde E&O nog met 14-12, in de tweede helft boog Sasja de achterstand vlot om in de 26-24-zege. Toen Merijn de Vos in de tweede helft de strafworpen niet meer mocht nemen bij E&O, stapte )oe- ri Verjans een keer naar voren. En hoe! De architect van het team leek de bal nonchalant naast het doel te gooien, maar zwanger van effect krulde de bal alsnog in het doel. Hij kreeg een glimach van de keeper en applaus van de tribune. MIDDELBURG - DFS en Duiveland treffen elkaar komend voetbalsei zoen in de bekercompetitie. Beide ploegen zijn in poule 12 ingedeeld. De groep wordt gecompleteerd door zondag-tweedeklasser Goes en zondag-derdeklasser HW'24. Bruse Boys hoeft slechts twee wed strijden te spelen in de bekerstrijd. De club ontmoet in groep 11 Dos- ko en Yerseke. Zondag-derdeklasser Zierikzee moet het in groep 17 opnemen te gen louter zaterdagclubs: Colijns- plaatse Boys, Noad'67 en Veere. Renesse en WIK'57 stuiten op el kaar in poule 57. Domburg is een andere tegenstander, terwijl het tweede elftal van Hoek 2 het deel nemersveld compleet maakt. De bekerwedstrijden worden in het weekeinde van 22/23 augustus, op dinsdag 25 augustus en in het weekeinde van 29/30 augutus afge werkt. De winnaar van elke poule gaat over naar de volgende ronde van de districtsbeker. De poule-indelingen zijn als volgt: poule 11: Bruse Boys, Dosko en Yerseke. Poule 12: DFS, Duiveland, Goes en HW'24. Poule 17: Colijnsplaatse Boys, Noad'67, Veere en Zierikzee. Poule 20: Rillandia, Roosendaal, SC Gastel en SKNWK. Poule 56: Bevelanders, Brouwers haven, Sluiskil en Walcheren. Poule 57: Domburg, HSV Hoek 2, Renesse en WIK'57. Poule 58: Mevo, Zeeland Sport en ZSC'62. Poule 61: Cluzona, De Schutters, Ouwerkerk en Smerdiek. ZIERIKZEE - Mike de Looze heeft gisteren in Zierikzee het Stoepe- schietertjestoernooi bij de jongens tot en met achttien jaar gewon nen. De Looze versloeg in de eind strijd de favoriet Koen de Bruijn: 6-3 6-2. Bij de meisjes tot en met achttien jaar won Suzan Pessers in de finale met 7-5 7-6 van Archana Sadhoeram. Bij de jongens tot en met veertien jaar moest er tussen Mitchell de Keijzer en Brent Sprong een dries- etter aan te pas komen. De Keijzer, als tweede geplaatst, won uiteinde lijk van de nummer drie Sprong: 6-3 2-6 6-4. Sprong had meer suc ces bij de jongens twaalf. Daarin won hij de finale met 2-6 6-4 6-4 van Rody Vermue. Romy Kerkho- ve was de beste bij de meisjes veer tien. Met tweemaal 6-3 versloeg zij Alicia Szymanski. Ook in de cate gorie tot en met twaalf jaar was het Kerkhove die won. Carmen de Ridder in actie op de vijf kilometer vrije slag. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53