Gezondheid Rekro Mix en match je eigen huidcrème I Maandag 29 juni 2009 23 IH We eten te veel zout en dat is slecht voor de gezondheid. Maar niet ons zoutvaatje is de boosdoener. De overdosis zout zit in brood, kaas en veel producten uit de supermarkt. door Hélène van Beek illustratie Jos Diender Hoge bloeddruk wordt een volks ziekte. Van de Ne derlanders van 35 tot 70 jaar heeft 40 tot 50 procent een bloeddruk die niet optimaal is. Een kwart heeft een hoge bloed ruk die zo hoog is, dat het moet worden behandeld. We weten dat zout een 'killer' is voor de bloeddruk. Maar wanneer arts en patiënt op een rij zetten wat er aan het voedingspatroon kan worden veranderd, blijkt dik wijls dat de patiënt denkt dat hij maar matig zout eet. „Terwijl dat vaak niet zo is", stelt dr. Marianne Geleijnse van de afdeling Humane Voeding van Wageningen Universi teit. „Alleen zijn mensen zich dat niet bewust. Bovendien kunnen ze het zoutgebruik thuis ook moei lijk beperken. Driekwart krijg je binnen via industrieel bereide pro ducten uit de supermarkt. Zout is een verborgen stof" De Gezondheidsraad adviseert da gelijks niet meer dan 6 gram zout te eten. De Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) geeft het advies van maximaal 5 gram. Gemiddeld consumeert de Nederlander 9 tot 10 gram zout per dag. De grootste zoutleverancier is brood. Vooral omdat we zoveel brood eten. Maar ook hier geldt: bijna niemand weet dat er met die - aanbevolen - sneetjes brood ook grote hoeveel heden zout naar binnen gaan. Daarna volgt kaas. Lange tijd gold het als erg gezond. Het zat in de 'Schijf van Vijf. Inmiddels is kaas uit de schijf verdwenen omdat we erachter zijn gekomen dat het een dikmaker is. Maar dat we met kaas ook grote hoeveelheden zout naar binnen krijgen, is minder bekend. Op 'nummer 3' in de lijst van zout- verschaffers staan vleeswaren. Met name harde worsten zijn erg zout. Net als salami. Daarna volgen soe pen en sauzen. Ook kant en klare Het ZOUt uit de pap maaltijden en pizza's uit de super markt zijn veel te zout. Jaarlijks sterven in ons land zo'n 5.000 mensen aan een overdosis zout, becijferde Wageningen Uni versiteit. Vanuit steeds meer hoe ken wordt in ons land daarom de aanval op het witte spul ingezet. Artsen, wetenschappers, de Neder landse Hartstichting, het Voedings centrum en de Consumenten bond hameren op het belang van zoutreductie in ons voedsel. De Consumentenbond hield in 2007 een campagne 'Opzouten' en liet eten testen. Geleijnse: „De uit komst was dramatisch. Sommige producten waren zouter dan het water in de Atlantische Oceaan." Breed bekend is inmiddels wel dat zout hoge bloeddruk veroorzaakt, waardoor hart- en vaatziekten kun nen ontstaan. Als we in Neder land maar 6 gram zout per dag zouden eten, zou het aantal beroer tes en hartinfarcten afnemen met 10 tot 15 procent. Maar steeds meer wordt ook duidelijk dat te veel zout leidt tot beschadiging van hart, vaten en nieren. „Zout drijft ook calcium uit, wat kan lei den tot botontkalking", stelt voe dingswetenschapper Geleijnse. „Er zijn zelfs aanwijzingen dat te veel zout slecht is voor het maagslijm vlies, waardoor de kans op maag kanker zou kunnen worden ver hoogd." Hoogste tijd dus voor min der zoutconsumptie. Alleen is dat niet gemakkelijk. De zoutpot kun nen we zelf laten staan. Geleijnse: „De rest van de vermindering moet komen van de bakkers, de horeca en de voedingsmiddelenin dustrie." Zout wordt gebruikt als conserve ringsmiddel en als smaakmaker. Ook is zout essentieel voor de tex tuur. Goudse kaas bijvoorbeeld heeft veel zout nodig voor een mooie korst. Salami mag geen salami heten als er niet veel zout in zit. Maar ook in zoete producten, zo als koekjes, zit behoorlijk wat Zout. Tot zoutver- mindering komen is dus nog een hele kluif. Al-zijn er wel initiatie ven geno men. De bakkers zijn bezig met een geleidelij ke reductie. Dit jaar gaat er 10 procent min der zout in het brood. En de Federatie Neder landse Levensmiddelenin dustrie (FNLI) heeft de Taskforce 'Zout in levensmiddelen' opge richt. In 2010 moet er gemiddeld 12 procent minder zout zitten in producten die we kopen in de su permarkt, licht FNLI-directeur Phi lip den Ouden toe. „De eerste stap die we zetten, is redelijk gemakke lijk. Het is als plukken van laaghan gend fruit. Producten minder zout maken, is relatief eenvoudig. Daar na komt het managen van de smaak. Dat is lastiger. We moeten het heel geleidelijk doen, zó dat de consument het niet merkt. Want anders lusten ze de producten niet meer. Ze zijn aan het zout ge wend." Het gewone zout, natriumchlori- de, kan vervolgens nog worden vervangen door de minder schade lijke variant kaliumzout of door andere smaakstoffen. Den Ouden: „Deze derde stap is lastiger. Ande re zoutvervangers zijn bijvoor beeld nog in ontwikkeling." pa. Sneller kan nu eenmaal niet." Reageren? gezondheid@wegener.nl Zout Zout is historisch bezien belangrijk. In tijden van schaarste werd zout waardevol. Het Latijnse woord voor zout is sal. Romeinse soldaten kre gen hun soldij (salaris) uitgekeerd in zout. Keukenzout is natriumchloride (NaCI). Om te weten hoeveel zout in een product zit, moet je het etiket goed lezen. Maar daar staat na trium op vermeld en niet zout. De berekening van de hoeveelheid zout is daarom ingewikkeld: 1 gram natrium is niet gelijk aan 1 gram zout, maar aan ongeveer 2,5 gram. Onbedoeld eten mensen vaak veel meer zout dan ze willen. Een prima zoutvervanger is kaliumzout. Kalium drijft vocht af, terwijl natrium vocht vasthoudt. Als iemand vocht vasthoudt, heeft die grote re kans op hoge bloeddruk. Ook kinderen ondervinden hinder van de overdosis zout. Ook zij heb ben last van hoge bloeddruk. En omdat kinderen door te veel zout dorst hebben, gaan ze ook meer drinken. Vaak is dat zoete - slechte - frisdrank. De gezamenlijke levensmiddelenindustrie heeft de afspraak gemaakt minder zout in de producten te doen. K Het concern Unilever ontwikkelde een 'zoutmeter', een test waarmee mensen uit kunnen vinden hoeveel zout zij dagelijks tot zich nemen. www.zouttest.nl nMMHP do door Saskia Smith n Amerika en Azië gebeurt het al op grote schaal: mixen en matchen. Meng dat wat je dage lijks op je huid smeert met een an der goedje - olie, emulsie, crème - en de perfecte match ontstaat. De dagcrème die lekker ruikt, fijn smeert, de huid goed verzorgt, maar net wat vet tekortkomt, kan met een paar druppels huidolie de perfecte crème worden. Producten mengen voelt mis schien als een probeer- dit-niet- thuis-cosmeticalaboratorium, maar is eigenlijk niets anders dan een product geheel naar je eigen hand (huid) zetten. - Belinda Glöckler doet voor ver schillende cosmeticamerken de pu blic relations. Zij kijkt bij haar ei gen huidverzorging vooral naar wat ze lekker vindt en wat haar huid nodig heeft. „Ik mix puur naar eigen behoefte. Als twee com ponenten fijn voelen en alleen niet voldoen, meng ik ze." De huid is een levend orgaan dat steeds andere behoeftes heeft. Zon, stress, temperatuursinvloe- den, seizoenswisseling, droge ruimtes: de huid reageert er direct op. Het idee van elke dag dezelfde crème is achterhaald. In de zomer zijn er speciale dagcrèmes die meer hydrateren, in de winter met extra vetten. Hoe leuk het ook is thuis de che micus uit te hangen, moeten we niet oppassen dat bepaalde stoffen een chemische reactie opleveren en meer kwaad aanrichten dan goed doen? Kun je zomaar alle fles jes, tubes en potjes klakkeloos bij elkaar gooien? Volgens Andrea Bijlsma, trainingsmanager bij Maarleveld Co, importeur en distr, kan dat geen kwaad: „De huid is een geraffineerd filter, het laat stoffen toe die er goed voor zijn, de rest blijft buiten." Toch is voorzichtigheid geboden, wil het juiste resultaat worden bereikt. Bijlsma: „Het is verstandig dat het product dat je toevoegt zich richt op één handeling. Twee crèmes mengen die rimpels tegengaan, daar raakt de huid van in de war." Een antirimpelcrème mengen met bijvoorbeeld aloë vera dat voor extra vocht zorgt, of rooibos dat een antioxidant is, werkt beter. Meng ook zo min mogelijk twee chemische producten. Een puur product is beter voor de huid." Reageren? consument@wegener.nl Benidorm - Hotel Alameda o.b.v. halfpension Heerlijk vertoeven in dit typisch Spaanse hotel dat op circa 50 meter van het strand ligt en is voorzien van vele faciliteiten. Vliegreis vertrek 30 juni en 4 - 7 - 11 juli Met vertrek vanaf Amsterdam Ti 8 dagen vanaf... «eaaVoor meer informatie, prijzen per data en andere reisduren, kijk op: www.rekro.nl of bel 010-4142233

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49