Regionaal plan voor aanpak crisis TOPAANBIEDING! Rekro Zeventig jaar getrouwd en nooit een onvertogen woord Kerk Retranchement feestelijk heropend Grote oefening kerncentrales Gemeenten kunnen veel geld besparen door goede samenwerking. Grensbewoners Oscar en Mathilde gaan op voor de vijfenzeventig. HEERLIJK ZONNEN IN SPANJE! WÊKé Maandag 29 juni 2009 123 door Wout Bareman TERNEUZEN - De drie gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten sa men de huidige en toekomstige ge volgen van de economische crisis het hoofd bieden. Daarvoor moet een concreet plan van aanpak wor den opgesteld, dat nog dit jaar door de drie gemeenteraden wordt vastgesteld en vanaf vol gend voorjaar wordt uitgevoerd. Initiatiefnemer, de Terneuzense CDA-fractievoorzitter Henk Sierse- ma benadrukt dat het niet gaat om een dictaat, dat de drie gemeente besturen wordt opgelegd. Nee, het gaat om concrete afspraken, 'zon der dat daarbij op enigerlei wijze de zelfstandigheid van de gemeen ten in het geding komt'. Siersema: „Het intiatief is puur ingegeven door de dreigende bestedingsbe perkingen, waarmee de gemeen ten de komende jaren worden ge confronteerd. De drie wethouders van financiën hebben daar al voor ■gewaarschuwd en dat deed, tij dens het recente congres van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, ook professor Ver meend. Die verwacht dat de ge meenten vanaf 2011 minstens vijf tien procent minder uit te geven hebben. Dat is ingrijpend." In oktober 2007 besloten de drie gemeenten al intensiever te gaan samenwerken in het kader van het Terneuzense CDA-fractievoorzit- ter Henk Siersema dringt aan op samenwerking om dreigende be stedingsbeperkingen de komen de jaren op te kunnen vangen. project Uwnieuwetoekomst.nl. Daarbij was en is ook waterschap Zeeuws-Vlaanderen betrokken. Tien werkgroepen, geformeerd door de vier partners, gaven alle mogelijke voorzetten tot samen werkingsverbanden, die de vier partners miljoenen zouden kun nen besparen. Siersema: „Prima initiatieven alle maal, maar we moeten dat nu, als politiek bestuur, heel concreet en structureel handen en voeten ge ven. De gemeenteraden kunnen de colleges - en dat zullen dan wel de nieuwe colleges zijn, die na de raadsverkiezingen van volgend voorjaar aantreden - heel concrete opdrachten geven tot intergemeen telijke, operationele samenwer king." Hij denkt aan de vorming van één zogenoemde 'back offi ce-organisatie, aan het delen van kennis, digitalisering en aan taken, die 'Den Haag' straks overhevelt naar de gemeenten, zoals het drank- en horecabeleid, de jeugd- hulp en de Wet Maatschappijke Ondersteuning. Siersema dient tij dens de raadsvergadering van 9 juli een motie in. Dat gebeurt ook in de raden van Sluis en Hulst. door Jeanette Vergouwen NIEUW-NAMEN - Het blauwe bord Nieuw-Namen staat pal voor de deur van huize Werkers. De wo ning in de Hulsterloostraat ligt pal op de grens. Zaterdag stond de voordeur wijd open en ontvingen Oswald Werkers (96) en Mathilde Werkers-Bogaert (97) vele familie leden, vrienden en kennissen. Ze ventig jaar geleden, op 27 juni, trouwden ze. „Toen was het ook heel mooi weer, net als vandaag. Fijn zo kun nen we het feest in de tuin vie ren." Het platina echtpaar is nog goed gezond. Mathilde las voor kort nog zonder bril en Oswald draait op zijn houtdraaibank nog regelmatig mooie voorwerpen, zo als schalen en vazen. „Je moet een vaste hand hebben en vooral veel geduld", glimlacht hij. Het echtpaar kreeg drie kinderen, heeft zes kleinkinderen en vier achterkleinkinderen (het vijfde is op komst). Mathilde, die al haar hele leven in Nieuw-Namen woont, vertelt dat ze vijfjaar verke ring had met de in Kieldrecht wo nende Oswald. „We keken regel matig door het raam en zwaaiden dan naar elkaar. Hij studeerde in Leuven aan de universiteit, maar na onze trouw werd hij zaakvoer der van de textielfabriek Bogaert van mijn ouders." Oswald vult aan: „Ik studeerde scheikunde en landmeetkunde en wilde naar Bel gisch Kongo, maar die jeugd droom kwam niet uit. Dus stond ik daar met mijn diploma's zonder job. In de weverij maakten we meubelstoffen, wandtapijten en sierkleden, die werden verkocht in Rusland, de VS, Engeland en Duitsland. Toen de klad in de tex tielindustrie kwam, heb ik de ver koop van de Nur Die-nylonkou sen in België op me genomen. In die tijd werden er 50.000 paar kou sen per dag geproduceerd." Hij was ook voorzitter van de Bel gische goochelaars en van water sportvereniging Saeftinghe. „We hadden een platbodem in Paal en gingen elk jaar varen over de zee naar Scandinavië, Zuid Engeland en Frankrijk. Toen we 80 waren hebben we de boot verkocht, maar zeilen was onze passie." Zeventig jaar getrouwd en nooit ruzie. Ma thilde: „Hij is echt de ideale man voor mij en we zien elkaar graag. We gaan nu voor de 100 jaar en 75 jaar getrouwd." Oswald: „We ne men het leven zoals het komt." door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - De Hervormde Kerk van Retranchement is giste ren na een ingrijpende restauratie feestelijk in gebruik genomen. Het Truzements Mannenkoor en het vrouwenkoor TRUUZZ zorgden voor de muzikale omlijsting. De opknapbeurt nam negen maan den in beslag en kostte ruim zes ton. De gemeente Sluis betaalt het herstel van het uurwerk. De laat ste opknapbeurt van de in 1653 ge bouwde kerk, dateerde van vlak na de Tweede Oorlog. Het interieur werd het laatst in 1954 gerestau reerd. De restaurateurs kampten met heel wat tegenvallers. Zo bleek de conditie van de dakvoet veel slechter dan men in eerste in stantie had verwacht. Ook de kwa liteit van het metsel - en voegwerk van de muren was slecht. Daar door moest dit werk snel worden uitgevoerd. De kerkenraad schoot de extra kosten voor. De komende drie jaar worden de plavuizen her steld en wordt ook binnenschilder- werk uitgevoerd. De onlangs opgerichte stichting Behoud Dorpskerk Retranche ment doet de komende tijdmet tal van activiteiten aan fondsenwer ving Na een concert van de Chris telijke Muziekvereniging Excelsior onder leiding van Patrick Geerts was de eeuwenoude dorpskerk te bezichtigen. DOEL - Energieproducent Electra- bel houdt morgen een rampenoe fening in het kerncentralepark in Doel. Dat gebeurt in nauw overleg met de gemeente Beveren en de hulpdiensten. In het kader van de oefening rukt een aantal ambulances en brand weerwagens uit. In de grensstreek zijn mede daardoor gedurende eni ge tijd sirenes te horen, niet alleen van de hulpvoertuigen maar ook van die op vaste locaties. Woord voerster Els De Clercq van Electra- bel: „Maar niemand in de omge ving van het kerncentralepark hoeft zich dus zorgen te maken over eventuele problemen in de kerncentrales. We proberen de oe fening overigens wel zo realistisch mogelijk te laten verlopen.'' Malgrat de Mar - Hotel Indalo Park o.b.v. halfpension Veel gevraagd hotel met uitstekende faciliteiten Busreis vertrek 3 - 6 - 13 - 17 - 20 - 24 juli 10 dagen vanaf... ZjI»T I 1 Busreis exclusief 25.- Royal Class toeslag. Vliegreis vertrek 30 juni en 4 - 7 juli 8 dagen vanaf... Benidorm - Hotel Alameda o.b.v. halfpension Heerlijk vertoeven in dit typisch Spaanse hotel dat op circa 50 meter van het strand ligt en is voorzien van vele faciliteiten. Vliegreis vertrek 30 juni en 4 - 7 - Met vertrek vanaf Amsterdam 11 juli 5 dagen vanaf... Voor meer informatie, prijzen per data en andere reisduren, kijk op: www.rekro.nl of bel 010-4142233 lÊL Oscar en Mathilde kregen de fanfare op bezoek. Ze vierden hun zeventigjarig huwelijk in de tuin, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37