vooral veel kermis en artiesten De Keersmaker zwaarste Muziekfestival jongen bij trekkertrek groot succes in Lamswaarde 'We moeten er wel voor zorgen dat de maritieme activiteiten centraal Organisatoren roemen onvoorwaardelijke inzet van vaste groep blijven staan' Kees Muiier vrijwilligersmaar willen wel snel bestuurlijke vernieuwing 'Ik dacht eerst dat het hier alleen maar kermis was, tot ik over de dijk klom en die bootjes zag' Kees en Luci doen stapje terug maar blijven wel als adviseur beschikbaar Maandag 29 juni 2009 I 19 Was het alweer kermis in Terneuzen? Nee, maar de negenentwintigste editie van de Havendagen had er wel veel van weg. En Eddy Wally was ook weer van de partij- door Wout Bareman Bijna drie decennia gele den klopte toenmalig ge- meentevoorlichter Otto Vosveld, als altijd ferm pijplurkend, aan bij directeur Kees Muller van het gelijknamige sleep en bergingsbedrijf Of het niet leuk zou zijn de haven jaarlijks een beetje in het zonnetje te zet ten met rondvaarten op vissers- en sleepboten, een drijvende kraan van het overslagbedrijf ter bezichtiging in de Veerhaven en misschien - op het droge - ook wat standjes. Muller vond het een grandioos idee. Het bleek al direct een succes. En daarna begon de grootgroei. Er kwam een markt bij, die heel toepasselijk Havenmarkt werd ge noemd en je moest natuurlijk ook wat kermisattracties hebben. Die eerste jaren bleef de opzet op die manier nog redelijk sober, maar dat veranderde. De kermis werd groter, de markt ook. En er kwa men helikoptèrvluchten bij, voor een rondje boven Terneuzen. Ge lukkig bleven de rondvaarten. Maar die ene tent voor het optre den van al die lan delijke sterren - 'bekend van radio en tv' - bleek alras niet genoeg. Er kwam een tweede bij en ook de kermis en de markt dijden uit. De grenzen aan de groei leken dit weekeinde bereikt. De kermisat tracties - best spectaculair - heb ben nu ook de terreinen achter de Scheldedijk veroverd, waar al eer der een tweede tent voor optre dens van artiesten was geplaatst. En de walm van gerookte paling, hamburgers, friet, kibbeling en Vietnamese loempia's is niet meer van de lucht. Een Brabantse bezoeker, zaterdag toevallig verdwaald aan de Schelde dijk in Terneuzen: „Ik dacht eerst dat het hier alleen maar kermis was, tot ik over de dijk klom en zag dat daar rondvaartboten lagen en allemaal kleine sleepboten." Plus een kraan van Ovet en een drijvende bok van Van der Straaten uit Hansweert. Desondanks, de negentwintigste editie van de Havendagen was net als andere jaren een succes. Drie dagen achtereen duizenden bezoe kers voor heel veel gratis attracties. Vrijdagavond een vuurwerk, zater dag de spannende finale van de roeiwedstrijden en een optreden van een keur van artiesten, plus al die rondvaarten, zelfs met de le gendarische sleper Furie, een ten toonstelling over de Ramp met het Temeuzese stoomschip Corne- lis en de meer recente spectaculai re berging van de gekapseisde auto boot Tricolor én een bedrijven- beurs op initiatief van Zeeland Port Promotion, de promotor van de Zeeuwse havens. Je kon er mee doen aan een quiz over de deelne mende bedrijven. Maar bezoekers hadden meer belangstelling voor gadgets als pennen, folders en lol lies. Buiten gaf een douanier uitleg over de werking van een ingenieu ze scanner, die illegale waar in con tainers kan opsporen. Ook leuk: de sigarettenspeur- hond van de dou anier spoorde een hele slof Marlboro op en beet die tot ongenoegen van zijn geüniformeerde baas enthou siast doormidden. Het kwam hem te staan op een snauwerig 'Boris, niet kapot!'. En verder voeren sle pers af en aan, klonk er vrolijke muziek en waren er - vooral zon dagmiddag bij het optreden van charmezanger Eddy Wally - alleen maar blije mensen. Volgend jaar weer. Dan is ook kapitein Willem van der Decken weer van de par tij. Die moest nu door lijfelijk on gemak verstek laten gaan. Kees Muller had z'n vertrek al aangekondigd toen hij twee jaar geleden aantrad. Hij nam graag de plaats in van de overleden voorzitter Siete Roffel, maar niet al te lang. De negenen twintigste editie was afgelopen weekeinde ook direct z'n laatste. Trouwens, ook secretaris en dui zendpoot Luci de Ridder stopt. Kees Muller: „Maar we blijven op de achtergrond natuurlijk wel be schikbaar als adviseur. We vinden dat het tijd wordt voor vers bloed, het liefst jonge, ambitieuze men sen met hart voor de haven. Eén ding kunnen we ze in het vooruit zicht stellen: een groep keihard werkende, trouwe vrijwilligers." Muller en De Ridder hebben wel een duidelijke boodschap voor hun opvolgers: de Havendagen mo gen niet verworden tot één grote kermis en artiestenparade. Kees en Luci: „Ondanks de econo mische crisis hebben onze spon sors ons ook dit jaar niet in de steek gelaten, maar je weet nooit hoe het de komende jaren is. De crisis kan nog tijden naijlen en dan moet de organisatie waar schijnlijk noodgedwongen de te ring naar de nering zetten. Daar om is het goed onze roots in het oog te houden. De maritieme acti viteiten moeten centraal blijven staan." Muller is voorstander van uitbrei ding van de samenwerking met de havens van Vlissingen en Gent. „Uit dat oogpunt juich ik ook de samenwerking met Zeeland Port Promotion Council toe; daar is nog veel meer uit te halen." En ver der moet vooral de jeugd betrok ken worden bij de Havendagen., zowel binnen de organisatie als als uiterst belangrijke doelgroep. Traditiegetrouw was er enorme belangstelling voor de rondvaarten op sle pers van Multraship en de URS en boten van de Bootlieden en Montis. axel - Ronkende motoren, zwarte rookpluimen, stofwolken van zand en vooral veel spektakel, Het Schuttershofterrein in Axel was gis teren het strijdperk van een trek kertrek wedstrijd. Maar liefst 75 deelnemers in 8 gewichtsklasses gooiden al hun enthousiasme, vaardigheid en vakmanschap in de strijd om zo goed mogelijk te pres teren. Daarnaast was het voor de deelne mers ook de kunst om de trekker met balastgewichten tot het juiste gewichtsniveau te brengen. De tractoren moesten een sleepwagen 100 meter vooruit trekken. Hoe verder de trekker kwam, hoe meer weerstand de sleepwagen ging bie den. De deelnemers die de verste afstand bereikten pakten de over winning. Als meerdere tractoren in een categorie de eindstreep (full pull) haalden, volgde een nieuwe manche onder nog meer weer stand. In totaal werden er heel wat full pulls gereden. In de zwaarste klasse van 7500 tot 10.000 kg. ging de overwinning naar Bart de Keersmaker uit België. De andere winnaars in de diverse categorie ën: Daan de Zwart categorie tot 2500 kg), Mario Warrens (tot 3500 kg), Arne van Rattingen (pro stock tot 3500 kg), Frank Boonman (tot 4500 kg), Jürgen Mahu (tot 5500 kg), Mare Bogaert tot 6500 kg), Theo van Broeck (tot 7500 kg). lamswaard - Fanfare Vrijheid Eendracht hield gisteren in het ka der van de viering van het 200-ja- rig bestaan van de parochie van de Heilige Cornelius in het gemeen schapscentrum de Luifel een mu ziekfestival. Geheel in het teken van het parochiefeest werd vooral vrolijke muziek gespeeld, 's Mor gens musiceerden Nooit Gedacht uit Graauw, het regionale jeugdor kest van Patrick Geertsen en de ko ninklijke harmonie St.Cecilia uit Kloosterzande, 's middags Excel sior uit Terhole, saxofoonensem ble Sax @Work van de Zeeuwse Muziekschool. Vrijheid Eendracht sloot af De belangstelling was, on danks het warme weer, groot. foto's Camile Schelstraete Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind het mandje terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 11 letters en ga naar www.efteling.com versluis willeboer Isolerende beglazing ss Hardglazen deuren Veiligheidsglas Glasreparatie's Arnesteinweg 27, Middelburg WWW.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33