Leger zet Hondurese president af m m Hooggerechtshof gelast afzetting om het recht te beschermen. Maandag 29 juni 2009 9 TEGUCIGALPA - Hondurese militai ren hebben gisteren president Ma nuel Zelaya Rosales gevangengeno men en hem het land uitgezet. Militairen omsingelden gisteroch tend Zelaya's woning buiten de hoofdstad Tegucigalpa. Zijn lijf wacht werd ontwapend en de pre sident werd meegenomen naar een luchtmachtbasis aan de rand van de hoofdstad, waarna hij naar Costa Rica werd gestuurd. Daar zou hij politiek asiel hebben aange vraagd. Het hooggerechtshof van Hondu ras heeft gisteren verklaard de af zetting van president Manuel Zela ya te hebben bevolen. Het hof deed dat naar eigen zeggen om het recht te beschermen tegen de presi dent. Zelaya wilde een grondwets wijziging om langer te kunnen aanblijven. Volgens de bestaande grondwet mag de president geen twee opeenvolgende termijnen vervullen. Hij vond.een meerder heid van het parlement, de rechter lijke macht en de strijdkrachten te genover zich. Die vreesden dat Ze laya op een populistische dicta tuur uit is, zoals zijn voorbeeld Hu- go Chavez die in Venezuela met al lerlei grondwetswijzigingen heeft gevestigd. Zelaya wilde gisteren op eigen houtje een referendum houden om steun voor zijn plannen te ver garen. Het hooggerechtshof had dat vooraf al ongeldig en onwettig verklaard. De Hondurese minister van Bui tenlandse Zaken, Patricia Rodas, heeft gisteren vanuit Caracas (Ve nezuela) opgeroepen tot verzet te gen de 'ontvoering' van president Manuel Zelaya. De Venezolaanse president Hugo Chavez dreigde gisteren met mili taire actie tegen Honduras wan neer zijn ambassadeur in Teguci galpa nog iets overkomt. Hij zei voor de Venezolaanse televisie dat de ambassadeur is geslagen door Hondurese militairen. Eerder onderbrak Chavez zijn tv-praatprogramma Aló Presidente wegens de politieke crisis in Hon duras. Zelaya is een politieke bond genoot van de linkse, populisti sche Chavez. Hij heeft de 'barbaar se coup van holbewoners' fel ver Hondurese militairen schermen de villa van president Manuel Zelaya af van de buitenwereld. oordeeld. Soldaten met metalen schilden posteerden zich gisteren bij het presidentiële paleis in het centrum van Tegucigalpa, terwijl tanks door de straten reden. Aan hangers van Zelaya verzamelden zich bij de poorten van het paleis en gooiden stenen naar de solda ten, die zij uitmaakten voor verra ders. De oproerpolitie in de hoofd stad moest in actie komen. Het is nog onduidelijk wie nu de macht uitoefent in het land. Mili tairen leken de dienst uit te ma ken, maar volgens de grondwet be rust de macht bij het wegvallen van de president bij de voorzitter van het parlement, of daarna bij de president van het hooggerechts hof De Europese Unie gaat ervan uit dat er een militaire staatsgreep is gepleegd. In een verklaring die werd uitgegeven op het Griekse ei land Koifoe drongen de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen aan op een terugkeer naar de 'grondwettelijke normali teit' in Honduras. Ook de Ameri kaanse president Barack Obama Caribische Zee HONDURAS Tegucigalpa EL SALVADOR NICARAGUA riep de partijen in Honduras op de grondwet te eerbiedigen. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) is in spoedzitting bij eengekomen. OAS-chef José Mi guel Insulza heeft de 'militaire staatsgreep' in Honduras veroor deeld. Zelaya werd gisteren na aankomst in Costa Rica geïnterviewd voor te levisie. Hij vroeg in dat gesprek aan de president van de Verenigde Staten Barack Obama om ophelde ring over diens rol in de gebeurte nissen. De Hondurese president verdenkt Amerika van betrokken heid bij de staatsgreep omdat die geen tweede Chavez in de regio zou dulden. Honduras heeft in het verleden verschillende militaire staatsgre pen gekend, in 1963 en opnieuw foto Gustavo Amador/EPA in 1972. Pas in 1981 droeg het leger onder druk van de Verenigde Sta ten de macht weer over aan bur gers. President Manuel Zelaya Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Het Sprookjesbos is in rep en roer! De gemene heks heeft diep in de nacht de volmaakte verdwijning uitgevoerd. In de ketel zien we haar het mandje in 't land verstoppen, maar waar? Gebruik de aanwijzing en red het Sprookjesbos op www.efteling.com de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN Door verbindende uitdelingslijst: - op 18 juni 2009 inzake (F.01/81) Johannes Josephus Karei Bielok, woonadr. Padweg 20, 4388 EM Oost-Souburg, geb. Vlissingen 14 november 1947. F. Casant griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21