op expositie 125 jaar loodsensociëteit A mt©nie Straatvoetbal 'Huiduitslag mogelijk door kwal' Foto's gemaakt in de Verenigde Staten? 'Aan dit filmpje hebben onze vrouwen een hekel', zegt Jan van Berlo. 'Maar ik weet dat het goed is afgelopen' 'Prachtig waren die zilveren penningen, legitimeren we ons met plastic pasjes' De sociëteit is met zo'n 460 leden een nog altijd bloeiende vereniging Wonen Koken Baden Wassen bpelen Loungen Werken Eten potochou 50% KORTING Golfbaan nu echt open Plaats ze in de map American Day op www.pzc.nl/foto Maandag 29 juni 2009 19 'Het was werkweigering van een ambtenaar. Maar de Vlaamse collega's waren hem heel dankbaar' Voor het 125-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit is in Vlissingen de tentoonstelling 'Loodsen bij Nacht en Ontij' te zien. door Miriam van den Broek chter dit schilderij zit ook een mooi verhaal, zegt loods Jan van Ber lo en loopt naar buiten om een schilderij te laten zien dat in de etalage hangt. „Het was op een dag in 1955. De Belgische ri- vierloodsen staakten. Maar er moest een schip weg. Tegen de Ne derlandse loods Nico Hopman werd gezegd: doe jij het maar. Maar Hopman deed het niet. Hij toonde zich solidair met de Vlaam se collega's. Hopman heeft daar veel gedoe mee gehad. Hij is zelfs opgepakt. Het was werkweigering van een ambtenaar. De Belgen wa ren hem zo dankbaar, dat ze hem dit schilderij cadeau hebben ge daan." Van Berlo is ruim een jaar geleden samen met een paar collega's in het archief van de loodsensociëteit gedoken om te zoeken naar bijzon dere spullen voor de tentoonstel ling. „We wilden vooral 'oud' en 'nieuw' naast elkaar laten zien", zegt hij. En dat is hem gelukt. Op een laptop in de expositieruim te is live te volgen hoe schepen over de Wester- schelde trekken. „Dit navigatiepro- gramma gebruiken we sinds een paar jaar. Met een druk op de knop kunnen we zien hoe hard hij vaart, hoe lang en breed hij is en wat zijn diepgang is. Te genwoordig nemen we zulke lap tops mee aan boord. Dan weten we nog voor we aan boord gaan, waar we mee te maken hebben." Pal naast de laptop draait een oude zwart-witfilm op de muur. Te zien is hoe een klein houten zeilscheepje vergaat. De beman ning was door loodsen nog net op tijd van het scheepje afgehaald en kijkt toe hoe hun scheepje door de golven wordt verslonden. „En aan dit tweede filmpje hebben onze vrouwen een hekel", zegt Van Ber lo met een grijns. We zien hoe een jol, een soort open loodsen- sloep, op zee kantelt omdat het niet goed lukt om aan te haken bij een groot schip. „Het is natuurlijk ook akelig om te zien", zegt Van Berlo. „Maar ik weet dat het goed is afgelopen." Ook de originele vergunning van de loodsensociëteit uit 1884 is op de expositie te bewonderen even als een geschilderd portret van Frans Naerebout en replica's van oude en nieuwe loodsenboten. Verder laat een kaart uit 1867 zien hoe de Westerschelde er in die tijd uitzag. Daarnaast worden er grote zilveren penningen van zo'n vijf centimeter doorsnede geëxpo seerd. Met die penningen moesten de loodsen zich vroeger legitime ren als ze aan boord van een schip kwamen. „Prachtig was dat. Nu doen we het met plastic pasjes", zegt Van Berlo. Ook het maken van werkroosters is in de loop van 125 jaar flink veranderd. Waar nu de computers dat werk doen, werd vroeger het pennenbord gebruikt. De naam van een loods stond op een houten latje (een 'pen') en werd in het bord geschoven. De onderste op het bord, was de eerst volgende die aan NT.de slag moest. Naast het pennen bord prijken por tretten van lood sen. Niet alleen mannen die vandaag de dag op het water werken, maar ook man nen uit de oude doos. Zoals B.G. Balje die geboren is in 1854. Hij was loods van 1879 tot 1911. Op de foto ziet hij eruit alsof hij klaar is voor een reis naar Nova Zembla. De tentoonstelling is tot en met 20 september te zien van dinsdag tot en met zondag van 13 tot 17 uur in Studio Soledo op de hoek van de Gravestraat en de Zeilmarkt in Vlissingen. door Miriam van den Broek Een zilveren voetbalschoen? Wat doet-ie bij deze expositie? Jan van Berlo is blij dat hij het nog eens kan benadrukken: niet het loods wezen bestaat 125 jaar, maar de loodsensoriè'teir. Het loodswezen is in 1812 ontstaan toen Napoleon vertrokken was. De Vereniging Nederlandse Lood sen Sociëteit, zoals die voluit heet, werd pas jaren later opgericht. De vergunning is verleend in 1884. In de beginjaren was de sociëteit gevestigd in een pand tegenover het Beursgebouw. Inmiddels zit de vereniging al een jaar of honderd op de boulevard. Nog altijd is de sociëteit een bloeiende gezelligheidsvereniging met momenteel zo'n 460 leden. Dat zijn niet alleen mensen die op dit moment als loods werken, maar ook partners, oud-loodsen en weduwen van loodsen. „Eigen lijk zijn we een grote familie", zegt Van Berlo. Binnen de sociëteit wordt er van alles gedaan. Het bekendste onder deel is waarschijnlijk het Schelde- loodsenkoor dat door de jaren heen al op heel wat plaatsen in de wereld zijn zeemansliederen heeft gezongen. In de tentoonstelling heeft het koor dan ook een eigen plek gekregen. „Maar we hebben ook een roeiver eniging. 'De Willem' heet die. En elk jaar doen we mee aan de sloe penwedstrijd Harlingen-Terschel- ling." Verder wordt er door de loodsen fanatiek gevolleybald en gevoet bald. „Jaarlijks vindt er een inter nationaal loodsenvoetbaltoernooi plaats. En de wisseltrofee, deze ver zilverde voetbalschoen, staat dit jaar bij ons." Loods Jan van Berlo heeft in Studio Soledo in Vlissingen de expositie 'Lood sen bij Nacht en Ontij' samengesteld. foto Lex de Meester OP DE ZOMERCOLLECTIE Kleine Markt 3,4381 EJ Vlissingen tel.0118-41 31 66 MIDDELBURG - Op de Markt in Mid delburg wordt zaterdag 4 juli een groot straatvoetbaltoernooi gehou den. Van 10 tot 18 uur nemen ver schillende leeftijdscategorieën het tegen elkaar op. Het toernooi wordt georganiseerd door voetbal vereniging Zeelandia Middelburg. MIDDELBURG - Golfbaan BurgGolf op de Mortiere in Middelburg is zaterdag officieel geopend. De hele dag konden er door jong en oud clinics voor be ginners worden gevolgd. Uiteraard werd er ook een wedstrijd gehouden. De baan was al een paar maanden in gebruik. foto Lex de Meester ZIERIKZEE - De huidirritatie die een tiental mensen opliep na het zwemmen in het Grevelingen- meer bij Bruinisse en Bommenede, komt mogelijk door een kwal. Dat zegt Heidi van Hooijdonk van de GGD Zeeland. Zaterdag werden waarschuwings borden geplaatst bij de havens Bruinisse en Bommenede. De uit slag die mensen hadden, ging ge paard met flinke jeuk. De GGD vermoedt dat een klein kwalletje of de larve daarvan de oorzaak is. Het advies is om niet zwemmen in de Grevelingen. START VERKOOP/VERHUUR 4 JULI Mortiere Middelburg www.symfome-mortiere nI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11