'Bij overleg over nieuwe wegen of bedrijventerreinen merk ik dat we nu een serieuze partner zijn. De hele wereld kijkt immers mee' Nanette van Goor van de Stelling van Amsterdam Niet zonder slag of stoot Vrijdag 26 juni 2009 [9 Een dezer dagen valt het besluit of de Wad denzee werelderfgoed wordt. Het is haast een wonder dat het zover is gekomen. Achttien jaar duurde de voorbereiding. Geduren de het proces besloot waddenland Denemarken zich terug te trekken en gingen Duitsland en Ne derland samen verder. Een van de belangrijkste hobbels die moest worden genomen: draagvlak creëren. Een eerdere voordracht werd al eens in getrokken omdat het daaraan ontbrak. Milieuclubs vreesden voor aantasting van het unieke gebied door de toeristen die worden ver wacht; eilandbewoners, bedrijven en bestuur ders vreesden dat de omgeving op slot zou gaan. Er was groot wantrouwen ten opzichte van de overheid, zegt Jaap van Dijk, voorzitter van Klankbordgroep Waddenzee-Werelderfgoed: „Zouden er niet toch beperkingen komen, bij voorbeeld voor de visserij of de gasboringen?" Het kostte vele gesprekken om de partijen op een lijn te krijgen. De uitkomst: de natuurdubs zijn blij met de erkenning, de werkgevers en on dernemers hopen op een goed vestigingsklimaat en de recreatieve sector denkt toeristen uit het 'hogere segment' te trekken. Harm Post, directeur van Groningen Seaports, er kent 'knap wat moeite' te hebben gehad om het belang van de voordracht duidelijk te maken bij zijn achterban. Maar concludeert hij: „Als er al een conflict ontstaat, komt dat door de bestaan de regelgeving. Niet door de nieuwe status." Want UNESCO legt geen nieuwe eisen op. De huidige wetgeving blijft van toepassing. foto Jan Huneman >p Michelinster De UNESCO, de organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur van de Verenigde Naties, stelde in 1972 het Werelderfgoedverdrag op. Het doel: cul tureel en natuurlijk erfgoed, dat van uitzonderlijke en universele betekenis is voor de geschiedenis van de aarde en haar bewoners, in kaart brengen en be waren voor de toekomst. Nederland sloot zich in 1992 aan. Inmiddels hebben 186 landen het ver drag geratificeerd. Er staan op dit moment 878 monumenten, natuur gebieden en/of cultuurlandschappen op de lijst, ver deeld over 145 landen, bekende voorbeelden zijn de Grand Canyon (Verenigde Staten), het Great Bar rier Reef (Australië) en Machu Picchu (Peru) Landen die al werelderfgoed op de lijst hebben staan, mogen jaarlijks een nieuwe nominatie doen. Om op de lijst te komen moet worden voldaan aan bepaalde eisen. Zoals: - Er moet een beheerplan zijn - In wetten en regelgeving moet bescherming op de lange termijn al geregeld zijn - Het gebied moet toegankelijk zijn - De bevolking moet ruimte hebben om te leven - Elke zes jaar moet verslag worden uitgebracht Mocht een werelderfgoed bedreigd worden dan komt het op een speciale lijst. Dat gebeurde bij voorbeeld met de Galapagos Eilanden (Ecuador) vanwege de introductie van nieuwe planten- en diersoorten, groeiend toerisme en immigratie. Een erfgoed kan ook van de lijst gehaald worden. De Waddenzee is in februari 2008 officieel voorge dragen. Het gaat om de natuur, de bewoonde eilan den vallen er niet onder. Ida van Zijl van het Rietveld-Schröderhuis noemt het 'vrij moeilijk om geld te krijgen', wat ze merkte toen een onderhoudsbeurt nodig was. „We werden van loket naar loket gestuurd. Er is gewoon een apart loket nodig. Kom op, we hebben het hier wel over werelderfgoederen." Van Zijl benadrukt dat ze wel erg blij met de erkenning. „Het huis wordt zo een deel van het collectief geheugen." Het is koffiedik kijken hoe het de Waddenzee zal vergaan als werelderfgoed. De plaatsing is nog niet eens zeker. Broekmeulen heeft al wel een tip: zorg dat je vanaf het begin de bezoekersstromen stuurt. „Maak duidelijke keuzes. In Kinderdijk moesten alle bezoekers over dat ene kleine dijkje. Dus hebben we onze toevlucht genomen tot vervoer over water." En: bezoekers willen een verhaal voorgeschoteld krij gen, benadrukt Broekmeulen. „In ons geval: wat is de functie van de molen? Dus komt er een nieuw bezoekerscentrum. We zetten in op kwaliteit, niet kwantiteit. Wij willen dat mensen zich niet meer af vragen waar het meel is. Want dat maken watermo lens echt niet." het kan zeker wat opleve- ogere segment' buiten- eld. Maar niet elk erfgoed toeristen. „Het gaat er ed te informeren", zegt schokland. „We krijgen inners binnen, maar des- antal van 35.000 al jaren t erg." En het Rietveld an per bezoek twaalf men- ten ze niet te wachten op d' dwingt ook respect af, projectmanager Stelling ovincie Noord-Holland, namisch gebied. Bij n of bedrijven ter een serieuze ld kijkt im- en monu- ize invloed 997 Naast alle trots over de status als werelderfgoed, is er ook teleurstelling. Want directeur-generaal Anita Wouters van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit mag dan melden dat een plaat sing op de lijst ook betekent dat er 'sneller subsidies' te krijgen zijn, de ervaring is anders. Broekmeulen van Kinderdijk: „Werelderfgoederen zijn de eredivi sie. Tot ons niveau is van alles geregeld, zijn er aller lei potjes. Wij lijken overal buiten te vallen." Wat weer niet betekent dat er niets gebeurt. De molens kregen zo'n 3,5 miljoen euro voor achterstallig on derhoud. Burgemeester Brinkman vindt dat de overheid zich moet realiseren dat de werelderfgoederen 'aandacht en ondersteuning' nodig hebben. „We moeten steeds met de pet in de hand naar Den Haag. Het lukt wel, maar meer structurele aandacht is no dig. Ik zou willen zeggen: no blesse oblige. De staat moet con- sequenties trekken uit de plaat sing op de Unesco-lijst." 7Rietveld ïnmerkt door de veelkleu- Het grootste in gebruik zijnde stoomgemaal ter we- Droogmakerij uit de 17de eeuw. Omvat de hele ge- In 1924 gebouwd naar ontwerp van architect Ger il. reld. Geopend in 1920. Staat in Lemmer. meente Beemster. Ligt zo'n 3,5 meter onder NAP. rit Rietveld. Van grote invloed op de architectuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9