Werelderfgoed De Waddenzee is een bijzonder gebied. Bijzonder genoeg om ais werelderfgoed te worden bestempeld? Vandaag of morgen valt de beslissing. Als het lukt levert dit het natuurgebied vooral reclame op, geen geld. Waddenzee 8 Vrijdag 26 juni 2009 Waddenzee wacht o door Miriam van den Brand foto's ANP/CPD en typisch Hollandse wolkenlucht, licht en donker tegelijkertijd. Een meeuw krijst. Een zeehond soest op een zand bank. De wind waait over een droogge vallen stuk zee. De lucht is zilt, het uit zicht wijds. Voor een toerist is er al genoeg te genieten op het water van de Waddenzee of vanaf een van de eilan den. Nog veel meer plezier beleven de vogels, vis sen, zeehonden en andere dieren die er leven, per manent of als wintergasten. Het getijdegebied, dat zich uitstrekt tot Denemarken, is uniek. En dus ver dient het een plaatsje op de werelderfgoedlijst van Unesco, vinden Nederland en Duitsland. Vandaag of morgen valt in Sevilla het besluit, dan buigen 21 landen, de leden van het Werelderfgoedcomité van VN-organisatie UNESCO, zich over het voorstel. Als het doorgaat, komt het aantal werelderfgoede ren in Nederland op zes. Een zevende ligt op Cura sao. Er is inmiddels dus ervaring genoeg opgedaan. Wat staat de Waddenzee te wachten? In ieder geval komt na plaatsing op de lijst geen zak geld naar Nederland. Het gaat om de eer, de interna tionale erkenning. Noem het een Michelinster voor erfgoed. Burgemeester Harry Brinkman van de ge meente Beemster vindt de werelderfgoedlijst 'een bijzonder sterk merk'. De droogmakerij staat sinds 1999 op de lijst. „Het stelt echt wel wat voor. Wij Ne derlanders zijn nuchter. Die polders kennen we wel. Vaticaanstad, Great Barrier Reef of de Chinese Muur, dat is pas bijzonder. Maar die bewondering is er vanuit het buitenland ook voor ons." Een van de eerste erfgoederen op de lijst was het wa termolencomplex van Kinderdijk in 1997. Het heeft het monument geen windeieren gelegd, zegt Hans Broekmeulen, directeur Werelderfgoed Kinderdijk en projectleider Platform Werelderfgoederen Neder land. De molens trokken voor 1997 60.000 tot 80.000 bezoekers per jaar, nu is dat opgelopen tot 113.000 betalende bezoekers. 250.000 tot 300.000 toeristen bezoeken de omgeving. Ook het Ir. D.F. Woudagemaal zag de populariteit flink stijgen van enkele honderden tot meer dan 10.000 per jaar. Dus de nominatie gaat dan wel niet vergezeld van extra financiële middelen, hel ren. Bekendheid bij het 'hoge landse toeristen bijvoorbeeld, zit te wachten op stromen toi ons vooral om mensen goed 1 Cisca Roefs van museum Sch nu meer Chinezen en Japann ondanks is het bezoekersaant stabiel. Dat vinden we niet er Schröderhuis in Utrecht kan sen kwijt, dus ook daar zitten hordes buitenlanders. Het stempel 'werelderfgoed' c merkt Nanette van Goor, pro van Amsterdam van de provii „Wij zitten in een heel dynan overleg over nieuwe wegen ol reinen merk ik dat we nu een partner zijn. De hele wereld l mers mee. Als het alleen een ment was geweest, was onze echt minder geweest. Voormalig eiland in de Zuiderzee, het enige archeo- Verdedigingslinie van 135 kilometer lang met 42 Een complex van negentien poldermolens die date- De binnenstad wordt gekenm logische werelderfgoed in Nederland. forten. Aangelegd tussen 1883 tot 1920. ren uit 1738 en 1740. rige historische gèbouwen. Willemstad Curasao 1199/ Husum Wilhelmshaven Delfzijl Harlingen Groningen NEDERLAND Nationaal Park Waddenzee Sleeswijk-Holstein Nationaal Park Waddenzee Nedersaksen Nederlandse Waddenzee DENEMARKEN O Esbjerg Deense Waddenzee (valt buiten gebied) Tonder O Emden Cuxhaven Bremerhaven DUITSLAND <jBremen infographic: AA/ANP, bron: waddensea secretariat/afpTupest Voorgedragen Werelderfgoed O Tönning Nationaal Park Waddenzee Hamburg (valt buiten gebied) Kinderdijk 119jp 2) Stelling van Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8