Topmanagers VS innen topbonussen Hevige regenval in Tsjechie Belichaming van Amerikaanse schoonheid met 'big hair' Bij overstromingen komen zeker acht inwoners om het leven. Kritiek van media en politiek op beloningen heeft geen resultaat. Kil n «si n aw 1UF |b# Vrijdag 26 juni 2009 7 r^n 1 PRAAG - Zeker acht inwoners van Tsjechië zijn woensdagavond om het leven gekomen tijdens over stromingen. Dat meldden de auto riteiten in het land gisteren. Zes mensen verdronken in een ri vier nabij de plaats Novy )icin, 260 kilometer ten oosten van de hoofd stad Praag. Twee bejaarden kwamen om het leven doordat ze een hartaanval kregen. Ze slaagden er nog wel in medische hulpdiensten te alarme ren, maar die konden hen niet op tijd bereiken, doordat ze gehin derd werden door het wassende water. De politie sluit niet uit dat nog meer Tsjechen om het leven zijn gekomen als gevolg van de over stromingen. CentraaTEuropa kampt al dagen met hevige regenval, waardoor di verse rivieren buiten hun oevers zijn getreden in Tsjechië, Slowa kije, Polen, Oostenrijk en het zui den van Duitsland. In Tsjechië is de overlast het grootst in het noordoosten, nabij de grens met Polen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Doorsnee Amerika nen fulmineerden onophoudelijk over de 'hebzucht op Wall Street', woedende politici proclameerden het einde van 'het tijdperk van ex cessen' en berouwvolle topman nen beloofden plechtig hun leven te beteren. Maar is er concreet iets veranderd nu het stof van de finan ciële crisis langzaam neerdaalt? „Weinig", zegt professor Wayne Guay, een expert in beloningsstruc turen voor het bedrijfsleven. „Er zijn geen fundamentele verschil len met de tijd voor de crisis." De gemiddelde Amerikaanse kranten lezer moet de afgelopen dagen al een gevoel van déja vu zijn bekro pen. De salarissen bij Citygroup, een bank die tot twee keer toe is gered met overheidsgeld, zijn gemiddeld met 50 procent omhoog gegaan. Zakenbanken als Goldman Sachs gaan dit jaar weer voor honderden miljoen uitkeren aan bonussen, al bestrijdt de bank dat het om de 'hoogste bonussen aller tijden' gaat, zoals enkele media meldden. Chief Executive Officers (CEO's in het spraakgebruik) blijven ook ge woon 'extraatjes' incasseren boven op hun riante salarissen. De waar de vantoegiften - gratis credit cards, golfclublidmaatschappen, 'platinum' ziektekostenverzekerin gen, vakanties op kosten van de zaak - bedroegen in crisisjaar 2008 gemiddeld 170.501 dollar, een stij ging van 7 procent. Spekkoper was de topman van Occidental Petro leum, goed voor een inkomen van 49,9 miljoen dollar. Hij kreeg daar bovenop nog eens particuliere be- 'Er zijn geen fundamentele verschillen met de tijd voor de crisis' veiliging ter waarde van 575.000 dollar en de zaak betaalde voor de kosten van zijn vermogensbeheer 403.000 dollar. Het gebruik van privévliegtuigen blijft ook heel gewoon, hoewel heel Amerika een paar maanden geleden nog rood aanliep toen de top van de autofabrikanten in pri- véjets naar Washington vloog om overheidssteun te vragen voor hun noodlijdende ondernemingen. In 2008 declareerden de toppers van tweehonderd grote bedrijven in de VS gemiddeld 115.000 dollar aan privéreizen, in 2007 was dat slechts 79.000 dollar. Uitzonderlijk royaal was Dana Holding, een leve rancier van auto-onderdelen die vorig jaar kortstondig uitstel van betaling moest aanvragen. De twee topmannen van het bedrijf gebruikten een privévliegtuig voor hun woon-werkverkeer. Kosten: 2,3 miljoen dollar bovenop hun sa laris. Hoogleraar Guay kijkt er niet van op. Hij deed onderzoek naar dui zend bedrijven die onder vuur kwamen te liggen van media en politiek vanwege hoge salarissen voor topmannen. „De negatieve publiciteit bleek nauwelijks van in vloed", aldus Guay. „De belonings structuur bleef bijna ongewijzigd. De realiteit is dat de bedrijven blijkbaar het gevoel hebben dat ze die salarissen moeten betalen." Farrah Fawcett in 1977, zoals ze over de hele wereld bekend werd. foto AP Hollywood-agent ontdekte actrice bij het zien van 'On ze tien mooiste studentes' in blaadje van universiteit. Ze belichaamde de typische Amerikaanse schoonheid, met big hair, een perfecte tandpastaglimlach en de juiste ma ten. Actrice Farrah Fawcett (62), gisteren in Los Angeles overleden aan dikkedarmkanker, werd vooral bekend als de mooie powerwoman Jill Monroe in de jaren zeventig-se rie Charlie's Angels. De Texaanse had haar loopbaan te danken aan een oplettende Hol- lywood-agent, die haar als één van NECROLOGIE Farrah Fawcett 1947-2009 door Monique Brandt 'Onze tien mooiste studentes' in een universiteitsblaadje had zien staan. Op zijn aandringen verruilde ze woonplaats Austin in 1969 voor Los Angeles, waar ze aanvankelijk vooral reclamespotjes opnam voor - jawel - Ultra Bright tandpasta en Wella Shampoo. Van een poster van Fawcett in rood badpak werden eind jaren ze ventig meer dan tien miljoen exemplaren verkocht. Later zou ze twee keer in de Playboy poseren zónder badpak. Zelfs de tweede naaktreportage die op haar vijftig ste werd geschoten, bleek een enorm kassucces voor het blad. Na wat kleine rolletjes kwam de grote doorbraak met Charlie's An gels. Zelf verdiende ze al goud geld met de opbrengsten van de poster en besloot ze na één seizoen de serie weer te veriaten. Dat bleek niet handig, op haar cv kon ze vervol gens een hele rits flops bijschrij ven, tot ze besloot alleen nog maar interessante rollen aan te nemen. Vanaf 1982 was acteur Ryan O'Neal - zij het op knipperlichtba sis - haar grote liefde. Ze waren ge scheiden, maar hadden onlangs besloten opnieuw te trouwen. Hij stond haar ook bij tijdens haar ja renlange ziekbed, sinds ze in 2006 kanker bleek te hebben. Het ziekte proces werd door haar en haar vriendin Alana Stewart tot in de intiemste details als het uitvallen van haar en intieme darmonder- zoeken, op film gezet. De film, die in mei in de Verenigde Staten op de buis werd gebracht, trok negen miljoen kijkers. Een wagen is meegevoerd door het wassende water. foto Petr David Josek/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7