1 teeiano machine in bedwang wordt gehouden' 4 I H Zeeuws-Vlaams team voor NieUWe Blbob skilial deelname Roparun in de maak Biologische winkel houdt open deurdagen We houden ons al jaren vast aan ons draaiboek en vullen dat 'Maar de concurrentie heeft niet stil gezeten en is doorgegroeid, soms aan met verbeterpunten en vernieuwingen' Voor mij is het een liefhebberij...' 'In de landbouw worden steeds grotere zwaardere machines gebruikt' en De veertiende aflevering, maar de formule is nog lang niet uitgewerkt f m ---1 l w I k£ E ZVrijdag 26 juni 2009 19 Echte krachtpatsers zijn, die met ogenschijnlijk gemak tonnen aan gewicht voortslepen. De ultieme kick van deelname aan de trekkertrekwedstrijden. door Paul Begijn De onderlinge strijd tus sen de deelnemers is groot. Toch ziet Jack Kerckhaert zijn deelna me aan Trekker-trek in Axel niet als sport maar als een stukje hob by. „De wedstrijd is één dag in het jaar, verder is het vooral de voorbe reiding en het onderhoud aan de machine waar veel tijd in zit." lack Kerckhaert, die tevens voorzit ter is van de commissie Trek ker-trek Axel, is de enige deelne mer die tot nu toe alle edities heeft meegedaan. Zondag plakt hij er zijn veertiende editie aan vast. Wie mee wil doen aan trekker- trek wedstrijden moet wel een beetje gek zijn, geeft Jack Kerckhae rt met een glimlach toe. Toch is het geen dure hobby, zoals bij veel mensen de gedachte wordt gewekt. „Er zijn trekkers die bijna letterlijk de schüur uitrijden rich ting Trekker-trek in Axel zonder ook maar enig onderhoud. Maar er zijn ook tractoren waar het no dige onderhoud aan gepleegd moet worden. Dat neemt vaak en kele dagen in be slag." Volgens Jack zitten er onder de deelnemers in Axel geen boeren bij die in wedstrijd verband meedoen aan landelijke competities. „Het onderhoud van de sportklas- setrekkers is enorm en loopt soms in de duizenden euro's. De kosten aan de trekkers voor het regionale evenement in Axel zijn vaak mini maal. De meeste tijd zit in het aan brengen van de balastgewichten om de trekker tot het juiste ge wichtsniveau te brengen. Het draait immers niet •alleen om de pk's, maar ook om zaken als balast gewicht en de juiste bandenspan ning." Wie aan Trekker-trek wil mee doen moet dus sowieso in het be zit zijn van een trekker. Volgens Kerckhaert ligt de gemiddelde prijs van een nieuwe tractor op zo'n 8o.o'oo euro. De deelnemers in de zwaarste gewichtsklassen rij den zelfs met tractoren van 100.000 euro. De voorzitter van Trekker-trek con- stateert de laatste jaren een ver schuiving van het deelnemersveld naar de zwaarste gewichtsklassen. „De laatste jaren rukken deelne mers uit de middenklasse steeds meer op richting de gewichtsklas se tussen de 5500 en 7500 kilo gram. In de landbouw worden steeds grotere en zwaardere machi nes gebruikt om meer capaciteit mee te behalen." Jack geeft de voorkeur aan tracto ren in de laagste gewichtsklassen. „Bij de lagere klassen komt het meer op vakmanschap en vaardig heid aan. Het is fantastisch om te zien hoe iemand zijn machine in bedwang kan houden en op het laatste moment nog kan corrige ren om niet vast te lopen in het zand." De concurrentie in het deelne mersveld wordt steeds groter, merkt Jack op. „De eerste jaren van het evenement viel ik regelma tig in de prijzen. Maar de concur rentie heeft niet stil gezeten en is doorgegroeid. Voor mij is het vooral een liefhebberij." Jack rijdt in de prostock-klasse tot 3500 kilo gram, bedoeld voor trekkers waar geen originele motor in ligt. Ter wijl hij zich in de underdogpositie schaart, verwacht hij dat de strijd in zijn klasse zal gaan tussen Ange- lo van Mullem en Kurt van Dayse. Bezoekers kunnen zondag vanaf 13.00 uur terecht op het Schutters- hofierrein in Axel voor de wedstrij den. Op het terrein staat ook een luchtkasteel voor de allerkleinsten. Behalve dat het zijn veertiende deelname aan Trekker-trek is, be moeit Jack Kerckhaert zich ook al veertien jaar met de organisatie van het evenement in Axel. Het idee voor de trekker-trek wedstrij den ontstond in 1993, toen Jack in het bestuur zat van het Agrarisch Jongeren Contact (AJK) Oost Zeeuws-Vlaanderen. „Trekker-trek kan gezien worden als de opvolger van de behendigheidswedstrijden, die begin jaren negentig langzaam uit de gratie raakten. De belangstel ling was minimaal en het evene ment was op sterven na dood." Het idee voor het organiseren van trekker-trekwedstrijden leefde ech ter al langer bij Jack. „Al van kleins af aan ging ik naar trekker-trek wedstrijden in Waterlandkerkje, een traditie die nog steeds in ere wordt gehouden. Ik zag deze wed strijden als een prima alternatief voor de behendigheidswedstrij den." Na twee edities op de locatie van Reynaertland in Hulst, ver huisde het evenement naar Axel. Slechts één keer ging het evene ment niet door. Dat was tijdens de MKZ-crisis. Door de veranderde wet- en regelgeving kwam er steeds meer kijken bij de organisa tie van Trekker-trek. In 1997 droeg het AJK-bestuur haar taken daar om over aan een speciaal in het le ven geroepen commissie. Tot de dag van vandaag is Jack voorzitter van de commissie en richt hij zich op de organisatie van het evene ment in Axel. „We werken met een commissie van twaalf mensen een zestigtal vrijwilligers op de dag zelf. We houden ons al jaren vast aan ons draaiboek en vullen dat soms aan met verbeterpunten en vernieuwingen. De formule is nog lang niet uitgewerkt." De tendens van de laatste jaren bij trekkertrekwedstrijden is een verschui ving naar steeds zwaarder gewichtsklasses. foto Peter Nicolai foto Peter Nicolai door Peter Oggel terneuzen - De oprichting van een speciale stichting moet borg staan voor deelname van een com pleet Zeeuws-Vlaams team aan de jaarlijkse Roparun, de estafette loop van Parijs naar Rotterdam. De opbrengst van deze tocht over 530 kilometer, altijd tijdens de Pinksteren, komt ten goede aan de kankerbestrijding. Initiatiefnemer is de Terneuzenaar Gerrie Sijnesael. Hij was dit jaar bij Roparun als vrijwilliger betrok ken bij het team Oud-Beijerland. Sijnesael zegt zo enthousiast te zijn geraakt dat hij voor het eerst ook in Zeeuws-Vlaanderen een team wil oprichten. Dat bestaat uit acht lopers en ter ondersteuning een begeleidingsteam van onge veer 25 vrijwilligers. Die zijn ver antwoordelijk voor onder meer lo gistiek, catering en verzorging. De lopers leggen elk totaal zo'n zestig kilometer af. Ook moeten spon sors worden gezocht, ook reden waarom er inmiddels al wordt ge werkt aan de oprichting van een stichting Roparun Zeeuws-Vlaan deren. Sijnesael: „Wat we graag wil len weten is of er lopers zijn die aan Roparun willen meedoen. Pinksteren 2010 is nog ver, maar je kunt niet vroeg genoeg beginnen. Inmiddels is er al een aantal men sen voor onder meer medische ver zorging en sponsorwerving. Maar er zijn meer vrijwilligers nodig." Wie belangstelling heeft, kan con tact opnemen met Gerrie Sijne sael. Zijn nummer is 06-30000163. door Conny van Gremberghe terneuzen - Exploitant Dennis de Bruijne van de Terneuzense skihal Snowbase heeft bij de gemeente Terneuzen een aanvraag ingediend voor een horecavergunning. De ge meente heeft de aanvraag inmid dels doorgestuurd naar het landelij ke bureau Bibob om de antecen- denten te toetsen. De Bruijne zegt weinig problemen te verwachten en in de loop van juli van de ge meente uitsluitsel te verwachten over zijn aanvraag. „Burgemeester Lonink, met wie ik verschillende gesprekken heb ge had, staat niet afwijzend tegen de vergunningverlening, al dan niet onder voorwaarden, ik verwacht dan ook dat de gerezen problemen in de loop van de zomer achter de rug zijn.", zegt De Bruijne. On danks de negatieve publiciteit blijkt de skihal redelijk te draaien. De Bruijne: „In mei trokken we meer dan 10.000 bezoekers. Juni is altijd minder. De komende weken zullen we ons promotioneel rich ten op de strandgasten. Zeker als het goed weer is is een koud uitje een leuk alternatief Voorts heb ben we diverse evenementen in de planning zitten. Voor september hebben we gelukkig al heel wat boekingen binnen." Voorts gaat Snowbase door met de verkoop van sneeuw voor eve nementen. „Dat is een leuke bijver dienste. Gisteren hebben we een lading verkocht aan domein Puyenbroek. Het is er grappig om vier-, vijfduizend kinderen op een zomerse dag te zien glibberen op een baan van onze sneeuw." hengstdijk - Biologische streek- winkel D'n Akker aan de Oude Ha- vendijk 2 in Hengstdijk viert de of ficiële opening van de winkel met open dagen op 27 en 28 juni, tel kens van 13.00 - tot 18.00 uur. Het bijzondere aan D'n Akker is, dat het zaaien, kweken, telen, verwer ken en verkopen van de biologi sche producten gebeurt met en door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. De winkel is een onderdeel van V/D Contrast, de onderneming die zich ten doel stelt mensen met een achterstand tot de arbeidsmarkt te begeleiden. De biologische moestuinwinkel is elke woensdag en vrijdag geopend van 10.00 - tot 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67