Zeeland Twijfel over kunststof grafsteen Historisch Museum moet kenniscentrum worden Ronald van Dokkum krijgt 'denkplek' 25t/m28 juni 09 Waterpiramide langs A58 levert een halve ton op www.harvestfair. nl Aanvraag voor polyester grafmonument Yerseke is primeur in Zeeland. Eerste fase beleidsplan gericht op erkenning in museumregister. Reynier de Muynck maakt monument voor Goese kunstenaar. vvouwst Vrijdag 26 juni 2009 I 21 door David Duijnmayer YERSEKE - Mag een grafmonument van kunststof gemaakt zijn? Dat is de vraag waar de gemeente Rei- merswaal zich op dit moment over buigt. Een familie uit Yerseke wil graag een gedenkteken van po lyester plaatsen op de algemene be graafplaats van Yerseke. Reimerswaal is huiverachtig om hiervoor direct toestemming te ge ven. „Het gaat om het eerste po lyester grafmonument in Zee land", zegt wethouder Jaap Sinke. „We willen hier heel zorgvuldig mee omgaan, want het is een ge voelig punt. In de gemeentelijke verordening staat dat alleen weer- bestendig natuursteen is toege staan op de algemene begraaf plaats. We willen zeker weten waar we aan beginnen en wat we nog kunnen weigeren als we hier voor toestemming geven." Volgens Alexandra Markusse van Uitvaartwinkel Zeeland in Goes is die terughoudendheid nergens voor nodig. „Het is een vrij nieuw product in Nederland, maar de dis cussie die nu in Reimerswaal ge voerd wordt, is onterecht. Het mo nument is van polyester, versterkt met glasvezel. Dat is milieuvriende lijk, duurzaam en makkelijk te on derhouden. Het verschil met na tuursteen zie je niet. Bovendien is het een stuk goedkoper en sneller te leveren dari natuursteen." Markusse bevestigt dat het om het eerste geval in Zeeland gaat. „Maar Een familie uit Yerseke wil een kunststof grafmonument plaat sen. Dat is in Zeeland nog niet eerder voorgekomen, dus twij felt de gemeente Reimerswaal. zeker niet het laatste. Er is veel be langstelling voor. In de gemeenten Goes en Vlissingen is ook hl con crete interesse." De fabrikant van de kunststof graf stenen is Fabuglass uit het Drentse Odoorn. Het bedrijf is het enige ter wereld dat polyester grafmonu menten maakt en won er zelfs een International Funeral Award mee. Sinds 2006 zijn er landelijk onge veer honderd polyester grafmonu menten geplaatst. „En er heeft nog nooit een gemeente moeilijk ge daan over het materiaal", zegt Trea Klinken van Fabuglass. De gemeente Reimerswaal wil bij een van die grafmonumenten in Nederland een kijkje nemen. „We willen met eigen ogen zien hoe het eruit ziet", aldus Sinke. Hij ver wacht over een week of twee de knoop te hebben doorgehakt. De familie die de aanvraag heeft gedaan, wil anoniem blijven, maar laat weten niet blij te zijn met de werkwijze van de gemeente Rei merswaal. „Ik vind het erg lang du ren", zegt een nabestaande. „Over al in Nederland kan het gewoon, dus ik begrijp niet waarom ze hier zo moeilijk moeten doen. Het is voor ons vervelend om zo lang te moeten wachten." door Raymond de Frel COES - Met het plaatsen van een waterpiramide langs de A58 heeft de Rotaryclub Goes vijftigduizend euro opgehaald voor een drinkwa terproject in Senegal. De rotaryclub speelt met het pro ject in op het Goese Afrikajaar. Vandaag (vrijdag) wordt de met sponsornamen beplakte piramide afgebroken, in het najaar verkast het object naar een nog nader te bepalen dorp in Senegal. „We zijn nog met drie dorpen in onderhan deling. Het is de bedoeling dat een gemeenschap zelf voor het onder houd zorgt. Zo creëer je een kleine economie", zegt Koos van den Ouden van de Rotaryclub Goes. De acht meter hoge tent is een idee van Martijn Nitzche uit Delft. In de piramide wordt zout grond water gepompt, dat overdag ver dampt als de zon op het doek schijnt. Het vuil en het zout blij ven op de grond achter en het schone water druppelt langs het doek in een gootje. De tent kan duizend liter schoon water per dag produceren. De rotaryclub hoopt via Rotary International de nog nodige 25.000 euro binnen te ha len. Lukt dat niet, dan gaat de Goe se rotary over tot nieuwe acties. door Mieke van der Jagt GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes heeft grote po tenties. In een toekomstplan dat gisteren in de raadscommissie werd gepresenteerd, wordt een aanzet gegeven voor hie oplossing van de huidige problemen: vooral de slechte toestand van het depot. Als die zijn opgelost, zou het mu seum een kenniscentrum van volkscultuur kunnen worden. Het Goese museum beschikt over uit gebreide kennis en een rijke collec tie op dat gebied. Daarna zouden andere sterke kan ten van het museum, de grote col lectie klederdrachten en de uitge breide ervaring met de conserve ring van historisch textiel, kunnen leiden tot de vestiging van een streekdrachtencentrum voor Zee land. Daarvoor zijn provinciaal geld, bruiklenen uit andere gebie den in Zeeland en meer ruimte no dig. In het plan wordt de huur van de naast het museum gelegen voor malige VSB-bank geopperd. Hoewel er de afgelopen jaren al veel is bereikt, moet het in het mu seum allemaal wat professioneler. Om in het nationale museumregis ter te worden opgenomen, zou de formatie iets moeten worden uitge breid, zeker ook om de relatie met Goes kan provinciale taak van centrum voor streekdrachten voor zijn rekening nemen in sa menwerking met het Zeeuws Ge nootschap voor Wetenschap. de bevolking in de streek, met na me in Borsele en Noord-Beveland, te verbeteren. Het zou goed zijn als het museum ook op zondag open zou zijn, om meer individue le bezoekers te trekken. Erkenning in het register is van belang omdat het aanvragen voor subsidies, bij dragen uit cultuurfondsen en sponsoring veel gemakkelijker maakt. De raadscommissie reageer de overwegend enthousiast op het stuk, maar betreurde het ontbre ken van een financiële paragraaf. Het dagelijks museumbestuur be looft die voor 1 september. Het be stuur streeft er ook naar de ge meenschappelijke regeling om te zetten naar een stichting. Onder zocht wordt of het museum Infa tuate uit Nieuwdorp daarin kan worden opgenomen, maar ook wat uittreding van Borsele kost. door David Duijnmayer GOES - De in januari 2008 overle den Goese kunstenaar Ronald van Dokkum krijgt een monument. Reynier de Muynck, die veel met Van Dokkum samenwerkte, ont wierp een bankje in de vorm van een kruis, dat voor het cultuurhuis aan de Westwal 45 komt te staan. Het kan aan het eind van de zo mer geplaatst worden. Het idee is afkomstig van Van Dok- kums moeder Marije Kat en De Muynck. Zij kozen voor een bank je, omdat Van Dokkum vaak lig gend op de bank inspiratie op deed. „Ik noem het een denkplek. Het is een monument, maar pri mair bedoeld om op te zitten", zegt De Muynck. Aanvankelijk wilde hij het bankje maken van de restanten van kunst project Gronden, dat bestond uit lijnen van kleurrijke stenen in de Goese binnenstad. Het project ging grotendeels verloren door het Goese masterplan. De stenen ble ken echter ook verdwenen. „Nu ge bruik ik antracietkleurige straat steen. Dat past beter in de omge ving dan een kleurenspektakel." De denkbank is niet alleen een monument, maar ook bedoeld om als bank te gebruiken, tekening Reynier de Muynck E. XV va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57