Zeeland PZC ,7 Nieuw elan Zeeuwse mosselsector 'ronti MIDDELBURG Goesenaar valt vrouwen lastig BEVELANDEN-THOLEN 21 Grote mosselen dit seizoen naar verwachting goedkoper. Regionale finale Scholierentour 2009 telt twee winnaars Buikdansen Vrijdag 26 juni 2009Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.ril Twijfels over kunststof grafsteen in Reimerswaal Nog maar twee weken voor complex spektakel Ubuntu 18 door Harmen van der Werf YERSEKE - In de Zeeuwse mossel sector heerst nieuw elan. En als het beetje meezit, kunnen liefheb bers van Zeeuwse mosselen daar al dit jaar van profiteren. Mosselen in de Oosterschelde hebben een hoog vleesgewicht en grotere soor ten, Jumbo's, zijn naar verwach ting dit seizoen tien procent goed koper dan vorig jaar. Het nieuwe elan in de Zeeuwse mosselsector is volledig toe te schrijven aan het akkoord dat de bedrijfstak eerder heeft afgesloten met vier gevestigde natuur- en mi lieuorganisaties en het ministerie van Landbouw. „Vorig jaar zaten we in zak en as, nadat de Raad van State voorlopig een streep had gezet door de voorjaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee", zei kweker Jos van Damme gisteren in Yerseke. „We hielden in 2009 als het ware opheffingsuitverkoop. Al les ziet er nu beter uit." Dat een radicale milieuclub, stich ting De Faunabescherming, in mei nog een deel van de voorjaarsvisse rij verboden wist te krijgen, bracht Van Damme niet ter sprake. Kwe kers rekenen erop dat er een oplos sing komt voor dit probleem, want er is toch niet voor niets een convenant gesloten met grote na tuurorganisaties. De verwachtingen voor het mos selseizoen 2009-2010 zijn hoogge spannen. Het begint uitzonderlijk vroeg, volgende week donderdag W* Rouwstemming in de Zeeuwse mosselsector is verdwenen, dank zij akkoord over de toekomst, ge steund voor hoge verwachtingen voor komend seizoen. al, en de kwaliteit is volgens Ron Barbé van de mosselhandel prima. Hij had het over een vleesgewicht van 27 procent, wat erg veel is zo vroeg in het seizoen. De natuur heeft de mosselsector geholpen, met een lekker warm voorjaar en een goed voedselaan bod voor de mosselen in de Oos terschelde. Wat" het laatste betreft heeft directeur Edwin Foudraine van Prins en Dingemanse alle ver trouwen in een proef met het inla ten van zoet voedselrijk water uit het Volkerak-Zoommeer in de Oos terschelde voorjaar 2010. „Dat ex periment kan alleen maar slagen", denkt Foudraine. Meer voedsel in de Oosterschelde betekent een hogere mosselproduc tie, als er tenminste mosselzaad is. Kwekers zijn bezig minder afhan kelijk te worden van mosselzaad- val op de bodem. Zij hebben hon derden installaties voor het invan gen van mosselzaad in het water gelegdt. Kweker Van Damme: „We hopen de komende jaren met ou de en nieuwe technieken meer mosselen te produceren." Als zich dat ook vertaalt in minder hoge prijzen, kan de sector haar iets af gekalfde marktpositie herstellen in mosselland België. GOES - Lilly van Schelven (15) uit Vlissingen en Bulüt Tezel (19), die doordeweeks in Goes en in het weekeinde in Terneuzen woont, heb ben gisteravond in het theater van het Goese Lyceum locatie Bergweg de regionale finale van de Scholierentour 2009 gewonnen. Zij staan beide in de landelijke finale, die op 24 november plaatsvindt in het Pim Jacobsthea- ter in Maarssen. De deelnemers zijn leerlingen van Mytyl school De Sprienke in Goes en werden bege leid met onder meer decor, achtergrondzand en -dans door leerlingen van het Goese Ly ceum. Pianist Jan Vayne begeleidde de arties ten, Maaike Jansen presenteerde. „Het was een superavond", zei Ilse van Gessel van de organiserende Stichting Cardo na af loop. Op de foto de act van Jasmin Korstanje(mid- den). foto Willem Mieras Op woonboulevard de Mortiere ~~Prontcn T: Ü118-414504 - E: info@prontomiddelburg.nl www.prontowonen.nl GOES - De politie heeft gisteravond in 's-Heer Hendrikskinderen een 17-jarige jongen uit de gemeente Goes aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het lastigval len van vrouwen. De afgelopen weken kwamen er meldingen binnen dat er vrouwen werden lastiggevallen door een jongen op de fiets. Tijdens een postactie van de politie kon hij, na een korte achtervolging, worden aangehouden. De politie vermoedt dat er meerdere slachtoffers zijn. Ze is klein van stuk en bruist altijd van de energie. Haar persoonlijke sores vlecht ze speels door de talrij ke zakelijke besognes waar ze mee bezig is en waar ze haar collega's meestal luid deelgenoot van maakt. Kortom: zij vult de ruimte. In let terlijke zin té veel ruimte, vindt zij zelf. „Ik word veel te zwaar. Ik krijg die buik er gewoo.n niet meer af', luidt haar verzuchting. Rauwkost Tip? redactie@pzc.nl moet de oplossing bieden voor haar probleem. Zij knabbelt de laatste tijd dan ook met regelmaat op een komkommer of ander soor- tig groenvoer dat lekker weg hapt. Wat haar betreft echter nog niet met het gewenste resultaat. Van daar haar spontane reactie op het voorstel van een collega komende winter eens een cursus buikdansen te volgen. „ja, dat kan ik wel doen. Ik.heb tenslotte buik genoeg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53