Veel vragen rond dood Al vier mensen met Q-koorts overleden Fly-drives PORTUGAL KB Eerste allochtone korpschef van het land in Twente 30 jaar cel voor moord Marlies Nog foto's gemaakt op Concert at Sea? Koorts als hoofdoorzaak van overlijden is onduidelijk. waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm 0 stuur ze op en deel ze via www.pzc.nl/foto 4 I Vrijdag 26 juni 2009 DEN HAAG - Vier mensen met Q-koorts zijn overleden, onder wie eentje vorig jaar, en drie dit jaar. Dat is erg voor de nabestaan den, maar geen reden om in pa niek te raken, zegt Jim van Steen bergen, hoofd infectieziektenbe- strijding van het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM). Van Steenbergen: „Vooropgesteld: Q-koorts is een hele vervelende ziekte. Honderden mensen heb ben nog maanden klachten, zoals hoofdpijn en ernstige vermoeid heid. Dit jaar moesten tot dusver al 375 mensen in het ziekenhuis worden opgenomen." „Ik heb het altijd al een ernstige ziekte gevonden en het is goed dat er nu eindelijk voldoende aan dacht voor komt. Dat leidt tot een grotere oplettendheid bij zowel burgers als artsen", aldus Van Steenbergen. Maar er moet aan de andere kant ook niet worden overdreven. De vier overleden patiënten hadden allen al een ernstige ziekte onder de leden. Het is dan ook niet dui- LEEUWARDEN - Plaatsvervangend korpschef Martin Sitalsing (47) van de Friese politie vertrekt naar Twente. Hij hoopt daar op 1 okto ber te beginnen als korpschef de eerste allochtone politiechef in ons land. Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken oordeelt naar verwachting volgen de week over zijn benoeming. Sitalsing, die opgroeide in Surina- PETER delijk of Q-koorts de hoofdoor zaak van het overlijden is geweest, of slechts het laatste zetje tot de dood heeft gegeven. Bovendien is er een parallel te trek ken met de jaarlijks terugkerende griep, beaamt Van Steenbergen. Bij griep accepteren we dat er jaar lijks 800 tot 1000 doden vallen, en de Q-koorts is - wat sterfte betreft - toch een stukje milder dan de jaarlijkse griep. Van Steenbergen rekent voor: er zijn dit jaar tot nu toe bijna 1500 gevallen van Q-koorts geconstateerd. Dat bete kent dat er in werkelijkheid waar schijnlijk 7500 mensen met de ziekmakende bacterie zijn besmet. Want ruwweg zestig procent van de geïnfecteerden merkt helemaal niets, en nog eens twintig procent wordt wel een beetje ziek, maar gaat niet naar de dokter. Van de ruwweg 7500 gevallen zijn dit jaar dus drie overleden, dat is een op de 2500. En dat, terwijl één dode op de duizend griepgevallen geen enkelj rimpeling door het land doet trekken. Q-koorts is een bacteriële infectie die niet van mens op mens wordt overgedragen, (maar via geiten en schapen) en goed te behandelen is met antibiotica, als men er op tijd bij is. Hoe kon dit gebeuren? Familie en vrienden van de doodgevonden dove Tano Jansen (16) uit Apeldoorn zijn sprakeloos. Met name op zijn (voormalige) scholen en zijn werk is de klap keihard aangekomen. door Anne Boer Tano was een jonge, le venslustige knaap, maar gehandicapt door slechthorendheid. Hij kwam uit een bijzon der gezin. Zijn vader Aart was doof, evenals zijn moeder Mineke en zus Henrianne. De dood van Tano is het tweede drama dat het gezin binnen enkele jaren treft. Zijn dove vader, Aart Jansen, stierf op 27 april 2006 aan de gevolgen van asbestkanker op 46-jarige leeftijd. Hij werkte tot zijn overlijden als meubelmaker in Apeldoorn-Zuid. Hoewel door zijn doofheid communicatie met hem moeilijk verliep, waren zijn producten populair. In een inter view vertelde hij vijfjaar geleden dat de levertijd voor meubelstuk ken was opgelopen tot zes weken. Het levenloze lichaam van de 16-ja- rige Tano werd dinsdagmiddag ge vonden na een tip. Het lijk lag in een oude zeecontainer naast de spoorlijn tussen Apeldoorn en Zut- phen, op het bedrijventerrein Eco- factorij in Apeldoorn. De politie gaat uit van een misdrijf. Er is na melijk sprake van verdachte om standigheden. Wat die zijn, is niet bekendgemaakt. In verband met de dood van Tano zijn woensdag vijf jongeren uit Apeldoorn aangehouden: een min derjarige jongen en meisje, twee 18-jarige jongens en een knaap van 19. Wat de relatie tussen de verdachten en het slachtoffer is, wil de politie niet zeggen. Tano woonde met zijn moeder en zusje in de wijk De Maten, waar het gezin na het overlijden van va der naaf toe was verhuisd. In dit deel van Apeldoorn wonen 35.000 mensen. De Maten is niet alleen een erg grote wijk maar ook ono verzichtelijk. Er zijn steeds meer problemen met jongeren. Zo wordt er veel geklaagd over drugs handel en hangjongeren. Jongeren werkers in de wijk volgen de ont wikkelingen rond de dood van Ta no nauwlettend maar hebben nog geen aanleiding gezien in actie te komen. Vanwege zijn auditieve handicap bezocht Tano het speciaal onder wijs. Eerst een bijzondere basis school in Arnhem en tot februari was hij leerling van De Stijgbeu gel, een school voor voortgezet spe ciaal onderwijs, ook in Arnhem. Vervolgens stapte hij over naar het me, werkte dertien jaar bij de poli tie in Amsterdam. In 2000 werd hij districtschef bij de Groninger politie. Vijf jaar later werd hij plaatsvervangend korpschef van politie Fryslan. Zijn verwachte benoeming in Twente voldoet aan een belangrij ke wens van minister Ter Horst. Zij wil meer vrouwen en allochto nen in de politietop benoemen. ■v - m MM Mgjjk In deze container werd het lichaam gevonden. foto Berend van de Sande doveninstituut Viataal Compas in St. Michielsgestel, waar hij een op leiding voor fijnhoutbewerking volgde. Volgens directeur Louis van Stip hout van De Stijgbeugel is niet al leen bij klasgenoten de impact groot, maar ook bij leerkrachten. „Dit is een kleine school met in tensief contact tussen leerlingen en leraren. We hebben iedereen zo goed mogelijk proberen te infor meren en op te vangen." In de school is een gedenkplek in gericht, met bloemen, een condo leanceregister en een foto van Ta no. Daar wordt veel gebruik van gemaakt. Directeur Ruud van der Star van Viataal Compas, waar Ta no sinds februari op school zat, heeft hetzelfde gedaan. „We heb ben ook deskundige hulp ingeroe pen." De leerlingen van deze vm- bo-school hebben met elkaar ge sproken over het drama en brie ven verstuurd naar de moeder en het zusje van Tano. Dat zusje, Hen rianne, zit ook op het Compas en woont er intern. De vraag rond Tano's dood houdt ook zijn collega's bij McDonald's in Apeldoorn-Zuid bezig. Tano werkte daar sinds een jaar. Henk Koning, eigenaar van dit restau rant, noemt hem een gemotiveer de, leuke, sociale jongen. „Hij werkte hard en lag goed in de groep." Het nieuws van zijn dood is als een mokerslag aangekomen. „Dit hakt er keihard in." Koning heeft veel met zijn personeel ge praat over het drama en vertrou wenspersonen ingeschakeld. Jan Verniers uit Arnhem is chauf feur op een schoolbusje. Hij bracht Tano jarenlang naar specia le scholen. De chauffeur herinnert zich dat Tano verknocht was aan de herdershond die ze hadden. Bo vendien had hij het altijd over zijn vader en diens grote hobby: sport wagens en Porsches. „Tano was een lief en aardig druktemakertje." Doordat Tano niet helemaal doof was, speelde hij volgens Verniers een belangrijke rol in huis. „Tano was de enige die iets kon horen en praten. Hij was degene die altijd de telefoon opnam. Hij was de spil waar het om draaide." W& WAREM TOCH uir ELKAAR WILLEMSTAD - Het hof op Curaqao heeft gisteren de moordenaar van de Nederlandse Marlies van der Kouwe (24) in hoger beroep ver oordeeld tot dertig jaar cel. In maart was de Ryan P. (27) door het gerecht in eerste aanleg veroor deeld tot levenslang. De rechters beargumenteren dat een levenslange gevangenisstraf al leen te rechtvaardigen is wanneer de kans op herhaling reëel is. Het hof zegt niet te verwachten dat P. na dertig jaar cel opnieuw een le vensdelict zal plegen. De apothekersassistente Van der Kouwe verdween vorig jaar in de nacht van 20 op 21 september. Een maand later werd haar lichaam ge vonden. Wekenlang hield P. zijn mond, maar hij bekende uiteinde lijk Van der Kouwe te hebben ge wurgd, naar eigen zeggen na een worsteling om haar tas. Hij zat op dat moment in zijn proeftijd na een celstraf van zes jaar voor vrij heidsberoving en verkrachting. nergens 1 voordeliger^ 8-/15-daagse individuele vliegreizen "age/, ■v. 4 Persone Unieke combinatie: stad en strand! 8/15 dgn LISSABON STRAND v.a. 469 Vertrekdata: ma. en vr. van 24/7 t/m 23/10 We reserveerden voor u het 4-sterren Hotel Pestana in de gezellige badplaats Cascals. Per huurauto (inclusief), kunt u zowel de kust als de binnenlanden ontdekken. Uiteraard brengt u een bezoek aan het levendige Lissabon. Daarnaast kunt u heerlijk tot rust komen op het strand op slechts 30 m van uw hotel. 8 dgn ALGARVE LISSABON v.a. 499 Vertrekdata: vrijdag van 4/9 t/m 23/10 U combineert de Portugese Algarve, rijk aan schitterende stranden, ruige rots partijen, levendige badplaatsen en een boeiend achterland met levendig Lissabon. Tijdens deze reis verblijft u 4 nachten aan de kust nabij Albufeira en 3 nachten in het centrum van Lissabon. Zie www.kras.nl/35785 Zie www.kras.nl/35791

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4