Ubuntu is een complex spektakel Zonnepanelen te duur op boerenschuren Actie voor behoud pinautomaten Informatieavond over brandwonden Skeelerronde in Krabbendijke Scheldegalm speelt in muziektuin Hansweert Kerk Ovezande houdt brunch voor zusters Hoogste punt kantoor Het Gors bijna bereikt Oud-profs doen mee aan Jo de Roo-tocht Openluchtdienst in Goese Manhuistuin Moondance speelt jazz in Het loze vissertje Borsele wil sanering asbestdaken wel doorzetten. Programma Afrikafestival Ubu 18 Vrijdag 26 juni 2009 WILHELMINADORP - Gastouderbu reau ViaViela houdt dinsdag in Het Wilhelminahuis aan de Brug straat 4 in Wilhelminadorp een in formatiebijeenkomst over het voor komen en behandelen van brand wonden bij kinderen. De avond is tevens gericht op het uitwisselen van oppaservaringen. De themabijeenkomst begint om 19.00 uur. www.viaviela.nl KRABBENDIJKE - Skeelerliefhebbers kunnen woensdag 1 juli in Krab bendijke terecht voor de skeeler ronde. Er zijn diverse wedstrijden en afstanden. De recreatieve tocht gaat over 2, 8, of 15 kilometer en begint vanaf 18.30 uur. Vanaf 20.00 uur is er een jeugdwedstrijd, om 20.30 uur begint de wedstrijd om de ABN Amro-cup. Opgeven voor de recreatieve tocht via www.ijs-skeelervereniging.nl HANSWEERT - Muziekvereniging Scheldegalm geeft maandag om 19.30 uur een concert in de mu ziektuin aan de Boomdijk in Hans- weert. Dirk Verholle dirigeert de harmonie, René Kaljouw geeft lei ding aan de slagwerkgroep. Er staan stukken van het Scheldegala op het programma. Ook wordt een voorschot genomen op het concert, dat Scheldegalm in sep tember geeft in Wemeldinge. OVEZANDE - De katholieke kerk van Ovezande houdt zondag in het kader van zijn honderdvijftigja- rig bestaan een brunch voor de zusters Augustinessen. Zij zetten zich in voor de minst be deelden in de samenleving. Alle in woners van het dorp mogen om 11.00 uur aanschuiven in de pasto- rietuin bij de kerk. Deelname kost 7,50 euro, voor kindereri tot twaalf jaar 3,75 euro. GOES - Zorginstelling Het Gors in Goes viert woensdag het bereiken van het hoogste punt van het nieu we centraal kantoor in het Goese Stationspark. Het Gors dat zorg en ondersteuning biedt op ruim tach tig locaties in Zeeland, is uit zijn jasje gegroeid in het huidige hoofd kantoor aan de Lagewei in Goes, bij de wijk Noordhoek. De verhui zing naar het Stationspark is eind december gepland. GOES - De Toerclub Goes houdt zondag de jaarlijkse Jo de Roo-toer- tocht ter ere van de oud-wielren ner Jo de Roo uit Kapelle. Deelne mers kunnen kiezen uit de afstan den 40 en 115 kilometer. De eerste deelnemers vertrekken vanaf 9.00 uur bij Mid-City aan de Grote Markt te Goes. Aan deze tocht ne men altijd heel wat renners en oud-profwielrenners van buiten Zeeland deel. GOES - De Vrije Evangelische Ge meente in Goes houdt zondag in de Goese Manhuistuin een open luchtdienst. Predikant G. van de Wetering gaat vanaf 15.30 uur voor in de dienst. Het thema van de dienst is 'Afdeling gevonden voor werpen'. De Bethelband zorgt voor muzikale ondersteuning, Rijk Stouwdam zingt solo en Sandra van Damme danst. De tuin is om 15.00 uur open. WILHELMINADORP - De band Moon dance treedt zondag op in café Het loze vissertje in Wilhelminadorp. De groep legt zich toe op jazz. Er worden eigen nummers gebracht, maar ook bestaande jazznummers worden van een swingend arrange ment voorzien. Daarnaast worden een aantal bekende popnummers overgoten met een jazzsausje. Het middagconcert begint om 15.30 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Vervanging van as bestdaken op boerenschuren door daken met zonnepanelen is in Bor sele goeddeels van de baan. Het is te duur. De gemeente Borsele hoopte met het zonnedaken-project twee vlie gen in één klap te slaan. Asbestda ken vormen een risico bij brand. Het laatste bleek augustus 2008 nog in Borsele, toen bij een brand in een fruitteeltbedrijf tussen Hoe- dekenskerke en 's-Gravenpolder as best vrijkwam. Vervanging van as bestdaken door zonnedaken levert bovendien een flinke bijdrage aan de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. Koen Schyvens regisseerde in 2005 het Goese jubileumspektakel Rogier en de Zeven Plagen en dit jaar de openluchtvoorstelling Ubuntu. De kosten van diverse technieken voor de omvorming van asbestda ken naar zonnedaken zijn inmid dels doorgerekend, meldt Borsele in de recente programmarekening 2008. Ook is gekeken naar de fisca le gevolgen. Uit dit cijferwerk is ge bleken dat de plaatsing van zonne panelen geen stimulans is voor de sanering van asbestdaken. Het is te kostbaar. Borsele heeft daaruit lering getrok ken en is nu bezig met een subsi dieregeling waarin het saneren van asbestdaken centraal wordt ge steld. Het plaatsen van zonnepane len zal nog wel gestimuleerd wor den, maar dat wordt niet het hoofddoel van de nieuwe subsidie regeling. Voor 2009 is een bedrag van ruim 57.000 euro uitgetrokken om in Borsele de sanering van as bestdaken op boerenschuren van de grond te tillen. Ubuntu, het spektakel dat in het Coese Afrikajaar negen keer wordt opgevoerd aan het Coese Meer, trapt 10 juli af. Nog maar twee weken voor het uur U, dus alle hens aarrdek. door Frank Balkenende Podia in het water, sche pen die aan komen va ren, een paard dat in on diep water een vlot voorttrekt, ja zelfs een nijlpaard (maar geen levensechte). Het is water dat de klok slaat in Ubuntu. Toen regisseur Koen Schy vens, die dankzij het uitwisselings project Umoja tussen Afrikaanse en Europese landen veel op het 'vergeten' continent vertoeft, werd gevraagd een Afrikaans thema in een totaalspektakel te verpakken, kwam directeur Willem Smit van de Zeeuwse Muziekschool meteen met het antwoord. „Water!" „Wa ter is een issue in de hele wereld, maar zeker in Afrika. In droge ge bieden wordt gesmeekt om regen, terwijl Mozambique hoopt nu eens gevrijwaard te blijven van overstromingen." Schyvens produceerde rond 'wa ter' een tijdloos, spiritueel verhaal. Ubuntu in een notendop: een stel krijgt een tweeling, een jongen en een meisje. Een vloedgolf neemt het mandje waarin het jongetje ligt mee. Als tweelingzus (Emma Heesters) volwassen is, gaat ze naar hem op zoek. Er komt hulp uit onverwachte hoek. Mystiek: de grote rivieren vergaderen over de toekomst van Afrika. Daar hoort een waterrijke speello- catie bij. Schyvens: „Het Goese Meer is perfect. Het water is on diep en de bodem zand, zodat we de podia in het water konden bou wen. Deze plek biedt ook de moge lijkheid om echte schepen in de voorstelling te verwerken." De keuze voor het Goese Meer brengt een hoop werk met zich mee. Er is een aparte steiger voor de boten gebouwd. Kantoren voor de 'crew' moesten worden opge bouwd. Aggregaten zorgen voor stroom. Lichttorens zijn geplaatst, een tribune met 1200 zitplaatsen, een kleedkamer, evenals een con trolekamer voor licht en geluid. „Zaterdag beginnen we met repe- ties op locatie. Dan testen we alles en kijken we of er aanpassingen nodig zijn. Schrikt het paard niet van een boot? Werken de zenders van de zeventig spelers, want alles moet wel goed worden versterkt? Ook de plek waar iedereen moet staan, is van belang. Het is een gro te groep met vijftig acteurs en dan sers en twintig man orkest. Boven dien werken we met twee losse po dia. Het is een complex geheel." Binnenkort meer over Ubuntu in de PZC. IWIH1HWHW1MI Eerste weekend Vrijdag 10 juli: 18.00 uur festivalter rein open met om 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zaterdag 11 juli: 12.00 uur festival terrein open met om 14.30 uur en 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zondag 12 juli: festivalterrein open om 12.00 uur, Ubuntu om 20.30 uur Tweede weekend Vrijdag 17 juli: festivalterrein open om 12.00 uur, voorstellingen Ubuntu om 14.30 en 20.30 Zaterdag 18 juli: 12.00 uur festivalterrein open met om 14.30 uur en 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zondag 19 juli: 12.00 uur festivalter rein open en Ubuntu om 20.30 uur Het festival is gratis toegankelijk Sp door Harmen van der Werf NIEUWDORP - In Borsele groeit het verzet tegen de voorgenomen slui ting door de Rabobank van pinau tomaten in Nieuwdorp, Lewedorp en Borssele. De dorpsraad Nieuwdorp drong een week geleden per brief bij Ra bobank Oosterschelde aan op het terugdraaien van het beslissing tot sluiting van de pinautomaten per t oktober. Dat gebeurde mede na mens de dorpsraden van Borssele en Lewedorp. Vijf andere dorpsra den, van 's-Heerenhoek, Kwaden- damme, Oudelande, 's-Gravenpol- der en Nisse, hebben inmiddels per e-mail laten weten de actie te steunen. Ook inwoners trekken aan de bel bij de dorpsraad Nieuwdorp. Secre taris Hans van Dam heeft van de reacties een bloemlezing gemaakt. 'De Rabobank doet zo lekker aan klantenbinding'. 'Ja, als je com mentaar verwacht, dan communi ceer je gewoon niet'. En: 'Net nu de banken het vertrouwen van de gewone man nodig hebben, flik ken ze zoiets'. Rabobank Oosterschelde liet deze week weten dat er rekening is ge houden met een goede spreiding van pinautomaten en dat er keu zes moeten worden gemaakt van wege de hoge kosten van pinauto maten. Alleen al de vaste lasten be dragen 50.000 euro per jaar. Hans van Dam uit Nieuwdorp twijfelt aan dat bedrag. „En het lijkt ons ge woon normaal om de automaat te laten staan tot er een passend alter natief is." De dorpsraden hebben ook hun hoop gevestigd op de ge meente Borsele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42