moet beproefd type zijn beste oplossing' Actievoerders bij Delta houden zich koest Zonnebril Ruim baan voor MSC-schepen Even pinnen, auto te water Misschien wel leuker dan er bij zijn Uitnodiging volg Concert at Sea via www.pzc.nl/concertatsea Vrijdag 26 juni 2009 I 3 COMMENTAAR Wellicht geïnspireerd door de stroom berichten over het Britse declaratieschandaal, heeft dagblad de Telegraaf een onderzoek gedaan naar het declaratiegedrag van de bewindslieden in ons land. Een prima initiatief, want politici dienen ook op dit vlak verantwoording af te leggen. Met een vergelijkbare productie over het declaratiegedrag in Zeeland, bracht de PZC eind vorig jaar bestuurlijk Zeeland in rep en roer. De onderzoeken leverden geen onthutsende feiten op. In Zeeland kon er slechts gegniffeld worden om een gedeclareerde hamburger en in Den Haag was het opmerkelijkste feit de declaratie van een gestolen zonnebril. De verzamelde feiten roepen het beeld op van brave en zuinige bestuurders. In dit licht bezien is de reactie van de oppositie - die opheldering eist over het gedrag van de bewindslieden - dan ook nogal overtrokken. De aanvullende vraag, om ook gegevens van uitgaven die bewindslieden doen met de creditcard van het ministerie is op zijn plaats, maar de verontwaardiging over de zonnebril is misplaatst. vlissingen - De grootste container schepen van rederij MSC, waaron der de MSC Beatrice die in april zoveel bekijks trok, mogen op de Westerschelde blijven komen. De proefvaarten dit voorjaar zijn goed verlopen, meldt de Vlaams-Neder landse Commissie van Toezicht op de Scheldevaart. De lengtegrens van 360 meter ver valt voor de MSC-kanjers van 364 en 366 meter. Ze mogen voortaan ook 's nachts varen. Alleen bij de Antwerpse Berendrechtsluis blijft een limiet voor de windsnelheid gelden, van vijf Beaufort. Loodsen mogen bepalen of zij vier of min der sleepboten ter plekke inzetten. De afvaartdiepgang blijft 1,35 me ter, maar onderzocht wordt of die naar 1,40 meter kan. Voor andere schepen langer dan 360 meter blijft gelden dat twee maanden van tevoren een vaarplan moet worden ingediend. Actiegroep Stop Borssele is nog springlevend. Welis waar in zwaar afgeslankte vorm en zo te zien ook een stuk te rughoudender dan bij de spraak makende protestacties, bijna der tig jaar geleden. Maar altijd even waakzaam in haar strijd tegen kernernergie, demonstreren Marie ke van Riet en haar kornuiten op de stoep van het Delta-hoofdkan toor. De Middelburgse deed vorig jaar onderzoek bij de uraniummijnen in Zuid-Afrika. „Wat daar gebeurt, is echt schrijnend. Grote afval bergen met stralende uraniumdeel- tjes liggen open en bloot. Het grondwater is vervuild, vee en ge wassen gaan dood. Daar begint de hele cyclus." Stop Borssele trekt in haar protest tegen een tweede kerncentrale sa men op met Wise, een wereldwijd netwerk van burgers en milieu clubs tegen kernenergie. Namens beide organisaties kreeg Deltadirec teur Peter Boerma gisteren een pamflet overhandigd, waarin nog eens wordt uitgelegd dat kernergie 'vies, duur en gevaarlijk is' en dat Delta daarom beter kan afzien van de plannen. Van Greenpeace, dat als bijna van zelfsprekend niet ontbrak, kreeg Boerma een spaarpotje in de vorm van een nucleair afvalvat. Een mi- nivariant van de zestig stuks die de milieuorganisaties eerder die ochtend tegenover het Deltakan toor in de wegberm had uitge stald. Nog geen fractie van de ton nen aan afval die jaarlijks door een kerncentrale worden geprodu ceerd, aldus campagneleider Ike Teuling van Greenpeace. Boven dien kun je er volgens haar bij voorbaat van uitgaan dat de nieu we centrale flink duurder zal uit pakken dan de begrote 5 miljard euro. „Kijk naar Frankrijk, kijk naar Finland. Daar zijn ze ook aan het bouwen. De budgetoverschrij dingen zijn gigantisch. Dat staat Delta straks ook te wachten." Bij de 'afvalwand' wordt een gei gerteller aangezet, een apparaat dat radio-actieve straling m'eet. Ver sterkt over een megafoon kaatst het (nagebootste) onheilspellende signaal tegen de kantoormuren. Verder houden de milieuactivisten zich kalm en kijkt een handjevol 'Gewoon doorlopen. Niets aan de hand. Over 50.000 jaar is dit opgelost' politiemensen op afstand toe. Ook de enkele honderden meters die Stop Borssele en Wise in op tocht met spandoeken afleggen van het parkeerterrein naar het Deltapand, verlopen ongestoord. De twintig demonstranten wordt geen strobreed in de weg gelegd, wanneer ze post vatten pal voor de hoofdingang. Drie clowns her halen eindeloos hun act met een tonnetje radioactief poeder, dat open valt op straat. „Gewoon door lopen. Niets aan de hand. Over 50.000 jaar is dit probleem opge lost." Campagneleiders Teuling en Peer de Rijk (Wise) voelen zich ge steund door milieuminister Jacque line Cramer (PvdA). Zij zei deze week een tweede kerncentrale overbodig te vinden, omdat Neder land de komende jaren zwaar in zet op duurzame zonne-, water en windenergie. Zeeuws gedepu teerde Toine Poppelaars komt aan gefietst vanaf de binnenplaats van Delta. De minister heeft voor haar beurt gesproken, vindt hij. Maar omdat het een persoonlijke me ning betreft en haar collega van Economische Zaken een ander ge luid laat horen, maakt Poppelaars er geen punt van. Greenpeace had zestig tonnen 'afval' meegenomen als protest tegen een tweede kerncentrale in Borssele. foto Ruben Oreel in de Westerschelde, dan moeten de dijken fors omhoog. Zowel in Zeeland als in Vlaanderen. Anders stroomt het water via een achter deur alsnog Zeeuws-Vlaanderen in. H. Savenije, hoogleraar afvoer- hydrologie aan de TU Delft: „We dwingen de Schelde in een regime Afsluiten van de Westerschelde zou het beste zijn. Maar dat kan niet. Beschermen tegen de rijzen de zeespiegel kan alleen door de dijken fors te verhogen. dat niet bij het estuarium past. Be reikbaarheid van de Antwerpse haven is een prachtig doel, vastge legd in een verdrag. Maar of de ha ven onder alle omstandigheden bereikbaar moet blijven is de vraag." Hij zei dat nog meer ver diepen grote problemen oplevert in Antwerpen. „Het getijdever- schil tussen Vlissingen en Antwer pen is nu al twee keer zo groot. Daar komt de zeespiegelrijzing en verder verdiepingen bovenop. Ant werpen denkt er niet aan." middelburg - Terwijl de 18-jarige bestuurder was uitgestapt om geld te pinnen, rolde zijn auto weg en schoof zo het water in. Het gebeur de gisterochtend even na half ne gen achter de kantoren in Park Veldzigt in Middelburg. De jonge man was vergeten de handrem aan te trekken. En omdat het par keerterrein iets afloopt, rolde de auto in een vijver achter het kanto renpark. Bergingsbedrijf Kuzee heeft met hulp van de brandweer de auto uit het water getakeld. OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN Ziekenhuis Walcheren Informatiebijeenkomst De Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren gaan fuseren tot het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. De komende jaren gaan zij de ziekenhuiszorg anders organiseren en verbeteren. De ziekenhuizen nodigen u uit voor een informatiebijeenkomst hierover. Deze bijeenkomst kent een open agenda waarbij er volop gelegenheid is om vragen te stellen. Namens de ziekenhuizen zijn aanwezig de voorzitter en vicevoorzitter van het stafbestuur van medisch specialisten; de heren R.F.F. van den Haak en J.C. Doelman, en de Raad van Bestuur; Prof. dr. RA.M.Vierhout en Drs. LM.Vos. Wanneer? Dinsdag 7 juli 2009 Hoe laat? Van 17.30 tot 19.00 uur Waar? Van der Valk Hotel Goes, A. Fokkerstraat, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3