Nieuw elan Zeeuwse mosselsector Vlissingers uit 17e eeuw niet helemaal 'tot leven' Mandemakers Groep redt Morres in Hulst Duivelands Meubelhuis Deurloo Interieurhuys Interieur Paauwe s Grote mosselen dit seizoen naar verwachting goedkoper. Horren Vrijdag 26 juni 2009 23 door Harmen van der Werf YERSEKE - In de Zeeuwse mossel sector heerst nieuw elan. En als het beetje meezit, kunnen liefheb bers van Zeeuwse mosselen daar al dit jaar van profiteren. Mosselen in de Oosterschelde hebben een hoog vleesgewicht en grotere soor ten, Jumbo's, zijn naar verwach ting dit seizoen tien procent goed koper dan vorig jaar. Het nieuwe elan in de Zeeuwse mosselsector is volledig toe te schrijven aan het akkoord dat de bedrijfstak eerder heeft afgesloten met vier gevestigde natuur- en mi lieuorganisaties en het ministerie van Landbouw. „Vorig jaar zaten we in zak en as, nadat de Raad van State voorlopig een streep had gezet door de voorjaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee", zei kweker Jos van Damme gisteren in Yerseke. „We hielden in 2009 als het ware opheffingsuitverkoop. Al les ziet er nu beter uit." Dat een radicale milieuclub, stich ting De Faunabescherming, in mei nog een deel van de voorjaarsvisse rij verboden wist te krijgen, bracht Van Damme niet ter sprake. Kwe kers rekenen erop dat er een oplos sing komt voor dit probleem, want er is toch niet voor niets een convenant gesloten met grote na tuurorganisaties. De verwachtingen voor het mos selseizoen 2009-2010 zijn hoogge spannen. Het begint uitzonderlijk vroeg, volgende week donderdag De rouwstemming in de Zeeuw- se mosselsector is verdwenen, dankzij een akkoord over de toe komst, gesteund door hoge ver wachtingen voor het seizoen. al, en de kwaliteit is volgens Ron Barbé van de mosselhandel prima. Hij had het over een vleesgewicht van 27 procent, wat erg veel is zo vroeg in het seizoen. De natuur heeft de mosselsector geholpen, met een lekker warm voorjaar en een goed voedselaan bod voor de mosselen in de Oos terschelde. Wat het laatste betreft heeft directeur Edwin Foudraine van Prins en Dingemanse alle ver trouwen in een proef met het inla ten van zoet voedselrijk water uit het Volkerak-Zoommeer in de Oos terschelde, in het voorjaar van 2010. „Dat experiment kan alleen maar slagen", denkt Foudraine. Meer voedsel in de Oosterschelde betekent een hogere mosselproduc tie, als er tenminste mosselzaad is. Kwekers zijn bezig minder afhan kelijk te worden van mosselzaad- val op de bodem. Zij hebben hon derden installaties voor het invan gen van mosselzaad in het water gelegd. Kweker Van Damme: „We hopen de komende jaren met ou de en nieuwe technieken meer mosselen te produceren." Als zich dat ook vertaalt in minder hoge prijzen, kan de sector haar iets af gekalfde marktpositie herstellen in mosselland België. GOES - Lilly van Schelven (15) uit Vlissingen en Bulüt Te- zel (19), die doordeweeks in Goes en in het weekeinde in Terneuzen woont, wonnen gisteravond in Goes de re gionale finale van de Scholierentour 2009. Zij staan bei de in de landelijke finale, die op 24 november plaats vindt in Maarssen. Pianist Jan Vayne begeleidde giste ren de artiesten. Op de foto de act van Jasmin Korstan- je (midden). foto Willem Mieras Ongestoord genieten van frisse lucht www.luxaflex.nl Wilgenstraat 1 4307 DA Oosterland Tel. 0111 - 641213 www.duivelandsmeubelhuis.nl Havenplein 3 4301 JD Zierikzee Tel. 0111 -415951 wwyv.deurloozierikzee.nl Zuidweg 20 A Zonnemaire Tel. 0111 -401318 www.interieur-paauwe.nl WEEKEND Zaterdag 27 en zondag 28 ji door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Helaas: HZ-studen- ten hebben het DNA van de zeven- tiende-eeuwse Vlissingers niet zo diep kunnen uitpluizen als ze had den gehoopt. Het genetisch materi aal was te gefragmenteerd geraakt om erachter te komen waar de ske letten vandaan kwamen, wat hun geslacht en bloedgroep waren en wat er 's avonds op hun bord lag. De vier studenten biochemie en moleculaire biologie (Rob d'Hont, Mieke van de Voorde, Erik Ver- mue en Stefan van der Vliet) wa ren aan de slag gegaan met vier dij benen, een schedel, onderkaak, ge bit en een nekwervel, gekregen van de Walcherse Archeologische Dienst, die de skeletten had bloot gelegd op de oude begraafplaats op de Oude Markt. De studenten hebben de botten schoongemaakt, de buitenkant ge- 'schuurd, gebleekt, behandeld met alcohol en daarna nog eens met DNA-vrij water. Om het slijpsel te verkrijgen, wer den de botten doorboord. Vervol gens werd dat DNA geïsoleerd en onderzocht. Dat laatste leverde geen resultaat op. „Misschien moeten we vol gend jaar botten aanleveren die nóg dieper lagen, onder het grond waterpeil", opperde archeoloog Bernard Meijlink gisteren bij de presentatie op de hogeschool. Toch zal dat weinig uithalen, vrees de docent Dolf Evenberg. „Het gro te probleem is vaak zuurstof" Het onderzoek naar de Vlissingse Skeletten eindigt hier echter niet. De HZ heeft er nog genoeg liggen om het onderzoek volgend jaar te hervatten met een verbeterde isola tiemethode. Bovendien gaat Evenberg dan nog een stapje verder, door zijn studen ten zelf DNA-profielen te laten ma ken uit vers DNA van internationa le studenten. Lukt dat, dan buigen de studenten zich weer over de eeuwenoude botten, om profielen van te maken. Overigens is het ze wél gelukt gege vens te halen uit hun eigen DNA. Het werkt dus wel. juni 2009 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zondag na afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111 -412906, za. 10.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Thuiszorg de Wieken, tel: 0111- 453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Zierikzee 0653671600, Westhoek 0653674446, Duiveland 0622331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. „HULST - De Mandemakers Groep jf(DMG) in Waalwijk is de nieuwe l^igenaar van woonwarenhuis Mor ses Wonen in Hulst. Twee weken O de sluiting wegens het faillisse ment van het familiebedrijf waaien de deuren van de winkel £.norgen om tien uur weer open. r/an de 156 voltijdsbanen blijven er 109 behouden. De onderhandelingen over de over name zijn gisteren bezegeld. Alge- meen directeur Walter van de I Griendt van Morres is 'ongeloof lijk blij' met her bereikte resultaat. „Aan de andere kant is er ook een dubbel gevoel, want een derde van onze medewerkers kan niet mee over gaan en dat is zuur." Het con cern van Ben Mandemakers heeft meer dan tweehonderd filialen on der namen als Keukenconcurrent, Brugman Keukens en Sanders Meubelstad. Van de Griendt is vol vertrouwen. „Ons bedrijf in Hulst is kerngezond. We zijn ten onder gegaan aan de ballast van de filia len in Deventer en Zaanstad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35