Discussie om grafsteen 'Twee podia in het water, that's amazing' Taxi Centrale Renesse moet bussen ergens anders reinigen U Vismarkt Veere Verse Mosselen ntu V N o entree 0 tribune 1200 plaatsen, per voorstelling 0 2 podia in water O Afrikadorp horeca 0 steiger voor schepen in voorstelling [jj 500 plaatsen (overloop Houtkade) RENESSE - Taxi Centrale Renesse (TCR) mag de parkeerplaats van bedrijventerrein De Duinzoom bij Renesse niet langer gebruiken om bussen te stallen en schoon te ma ken. Dat heeft de gemeente Schou- wen-Duiveland, op advies van de gemeentelijke bezwarencommis- sie, alsnog besloten. Habo Hoveniers, van welke bezoe kers ook gebruik maken van het parkeerterrein, had eerder al ge klaagd bij de gemeente over de si tuatie. Burgemeester en wethou ders gaven toen aan niets te kun nen doen, omdat TCR de regels niet zou overtreden. Habo stapte naar de bezwarencommissie, en die stelde het hoveniersbedrijf in het gelijk. Volgens de commissie valt het par keren en schoonmaken van bus sen onder 'bedrijfsactiviteiten', en die mogen niet op de parkeer plaats uitgevoerd worden. De ge meente is daarom verplicht hand havend op te treden, zeker als een derde daarom vraagt. 1 kg 5," Op de Vismarkt - Veere Morgen (zaterdag) van 10.00 - 16.00 uur. YERSEKE - Mag een grafmonument van kunststof gemaakt zijn? Dat is de vraag waar de gemeente Rei- merswaal zich op dit moment over buigt. Een familie uit Yerseke wil graag een gedenkteken van po lyester plaatsen op de algemene be graafplaats van Yerseke. Reimerswaal is huiverachtig om hiervoor toestemming te geven. „Het gaat om het eerste polyester grafmonument in Zeeland", zegt wethouder Jaap Sinke. „We willen hier zorgvuldig mee omgaan, want het is een gevoelig punt. In de gemeentelijke verordening staat dat alleen weerbestendig natuur steen is toegestaan." Volgens Alexandra Markusse van Uitvaart- winkel Zeeland in Goes is die te rughoudendheid niet nodig. „De discussie die nu in Reimerswaal ge voerd wordt, is onterecht. Het mo nument is van polyester, versterkt met glasvezel. Dat is milieuvriende lijk, duurzaam en makkelijk te on derhouden. Het verschil met na tuursteen zie je niet. Bovendien is het een stuk goedkoper en sneller te leveren dan natuursteen." Vrijdag 26 juni 2009 l 19 De podia in het water moeten nog worden aangekleed. Het Zimbabwaanse trio Hope Masike, Theresa Muteta en Thanda Richard son (vlnr) speelt en zingt mee in Ubuntu. door Frank Balkenende Uncle Koen noemen ze hem. Uit respect. De Zim babwaanse zangeressen en muzikanten Hope Masike, Theresa Muteta en Thanda Richardson werkten in Afrika en ook in Noor wegen al samen met regisseur Koen Schyvens. Nu zet hij met Ubuntu in Goes een Afrikaanse productie neer, waarvoor hij zijn Zimbabwaanse oogappeltjes heeft laten overkomen. Schyvens: „Kijk, ik leef en werk een deel van het jaar in Afrikaanse landen. Ik sta met mijn benen in beide werel den. Hier, aan het Goese Meer breng ik die werelden samen. Ge weldig, want ja, die werelden klop pen hier (wijst op zijn hart) van binnen, dus is het fijn dat deze meiden er zijn." Koen moet in een vorig leven 'zwart' zijn geweest, grapt het Zimbabwaanse trio. „Hij heeft veel Afrikaanse samenlevin gen doorgrond en begrijpt onze cultuur." Het script van Ubuntu oogst meer dan lof „Water staat in onze maatschappij voor reinheid, puurheid en schoonheid. Het ver haal laat ook hedendaagse proble matiek .zien zoals ontbossing en maatschappelijke ontwrichting. Neem ons land. Zimbabwe is zeer vruchtbaar. We waren het brood mandje van Afrika. Kijk nu eens wat er nog van het land komt..." De theaterplek is verbluffend, zegt is het drietal in koor. „Podia in het 'We waren het broodmandje van Afrika. Kijk nu eens wat er nog van het land komt...' water, that's amazing..." Andersom heeft Ubuntu er drie afgestudeer de musicologen bij, die in hun land inmiddels beroemdheden zijn. Ze zingen als nachtegalen en zijn keien in het bespelen van de traditionele mbira, een trommel met metalen toontongen. video op www.pzc.nl/afrikajaar Het Zimbabwaanse instrument 'mbira' bestaat uit. een houten trommel met aan de binnenzijde tongen (feitelijk toetsen). foto's Ronald den Dekker Amir Vahidi, die meedeed aan het Avro-programma Op zoek naar Joseph en een rol heeft in Ubuntu, test of het paard een vlot wil trekken. fe«ls<#j h ^orlopig programma pdium Afrikamarkt T ing Dutch (pop) ■jna Yama (Ghana) 3 ikaanse modeshows pw met Afrikaanse roofvogels tienerkoor met Afrikaans repertoire Ji Afrikaanse eenakter ;mbégroep Défi (Togo) j asinia (Ethiopië) 'ba Diawara (Guinea) issafrik (België/Kongo) F >so Kyuwenda (Afrikakoor) Goes Goese Meer Ringbaan West Haven Industrieterrein^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31