Ubuntu is een complex spektakel Dorpen vol vertrouwen over CaS Bewoner Rollandthof wil steiger voor de deur Scootmobielers rijden door Kop Schouwen Inschrijven huurwoning kan vanuit de bibliobus Oud-profwielrenners in Jo de Roo-toertocht EOD praat vandaag over duizendponder Marien Stouten speelt orgel in Nicolaaskerk Zeelandbrug een nacht afgesloten Hoogste punt kantoor Het Gors bijna bereikt Informatieavond over brandwonden Dannie de Vries pleit bij gemeente voor meer ligplaatsen aan haven. Programma Afrikafestival Ubu 1 8 Vrijdag 26 juni 2009 S NIEUWERKERK - Vereniging d'Anti- lopen Schouwen-Duiveland houdt woensdag een scootmobieltocht door de Kop van Schouwen. De stoet vertrekt om 13 uur bij de rotonde in Westenschouwen. Het eindpunt ligt een uur of drie later op het Transferium in Renesse. Deelname kost 5 euro. Opgeven kan bij Harry Thijsse via 0111 642916 of door te mailen naar thijsse@zeelandnet.nl. ZIERIKZEE - Je inschrijven voor een huurwoning kan voortaan vanuit de bibliobus. Woningcorporatie Zeeuwland heeft hierover afspra ken gemaakt met de Zeeuwse Bi bliotheek. Zeeuwland publiceert haar woningaanbod sinds half mei enkel nog.via haar website. Mensen die thuis geen internet hebben kunnen nu bij de infozuil in de bus kijken naar of reageren op het woningaanbod. GOES - De Toerclub Goes houdt zondag de jaarlijkse Jo de Roo-toer tocht ter ere van de oud-wielren ner uit Kapelle. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 40 en 115 kilometer. De eerste renners vertrekken vanaf 9.00 uur bij Mid-City aan de Grote Markt te Goes. Aan de tocht doen traditiege trouw veel oud-profwielrenners mee, waardoor de dag ook het ka rakter van een wielerreünie heeft. VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen overlegt vandaag met de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD), de politie en het water schap over de duizendponder die woensdag gevonden is bij werk zaamheden. In het overleg wordt gekeken wanneer en hoe de bom kan worden weggehaald, welke maatregelen getroffen moeten wor den en waar de bom eventueel tot ontploffing gebracht kan worden. BROUWERSHAVEN - Organist Ma rien Stouten uit Kerkwerve geeft donderdag een concert in de Brouwse Sint-Nicolaaskerk. Stou ten, die onlangs afstudeerde aan het conservatorium in Gent, speelt meesterwerken uit de Renaissan ce, Barok, Vroeg-Romantiek en twintigste eeuw. Het spel van de organist is op een groot scherm te volgen. Het concert begint om 20 uur, toegang kost 5 euro. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag op dinsdag afgesloten voor alle verkeer. De provincie, eigenaar van de brug, voert onderhoudswerkzaam heden uit. De brug is dicht tussen midder nacht en 5 uur. Verkeer wordt omgeleid over de stormvloedkering. In geval van nood kunnen ambulances wel ge woon de brug over. GOES - Zorginstelling Het Gors in Goes viert woensdag het bereiken van het hoogste punt van het nieu we centraal kantoor in het Goese Stationspark. Het Gors dat zorg en ondersteuning biedt op ruim tach tig locaties in Zeeland, is uit zijn jasje gegroeid in het huidige hoofd kantoor aan de Lagewei in Goq?, bij de wijk Noordhoek. De verhui zing naar het Stationspark is eind december gepland. WILHELMINADORP - Gastouderbu reau ViaViela houdt dinsdag in Het Wilhelminahuis aan de Brug straat 4 in Wilhelminadorp een in formatiebijeenkomst over het voor komen en behandelen van brand wonden bij kinderen. De avond is tevens gericht op het uitwisselen van oppaservaringen. De themabijeenkomst begint om 19.00 uur. www.viaviela.nl door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Welke jachtbezitter wil het nu niet: een eigen bootje vlak voor de deur. Dannie de Vries, be woner van een appartement in Rollandthof aan 't Sas in Zierik- zee, ziet het al helemaal voor zich. Hij heeft bij de gemeente Schou wen-Duiveland het idee gelan ceerd voor een aanlegsteiger bij het complex. De Vries is zich, vertelt hij, aan het oriënteren op de koop van een kleine kruiser. Daarbij noemt hij een steiger voor de deur 'een stille wens'. Dat sluimerende idee werd concreet dankzij artikelen uit de Havenserie, die elke woensdag in de PZC staat. Daarin pleitten zo- Koen Schyvens regisseerde in 2005 het Goese jubileumspektakel Rogier en de Zeven Plagen en dit jaar de openluchtvoorstelling Ubuntu. wel havenmeester Flip de Leeuw als het bestuur van het Museumha ven voor de komst van een aanleg steiger ter hoogte van Rollandthof. De Vries spoort de gemeente nu aan daar concreet werk van de ma ken. De Vries voegt daar aan toe dat extra ligplaatsen en het op knappen van de omgeving een sti mulans zouden betekenen voor de binnenstad van Zierikzee. Zeker verplaatsing van de schepen van Museumhaven naar de locatie vóór de werf, recht tegenover Rol landthof, lijkt hem een goed idee. In de Oude Haven zouden dan kleine bootjes kunnen aanmeren. Een zijsprongetje maakt De Vries ook: hij doet de suggestie om ver plaatsing van de mosselvloot naar de overkant van de haven te her overwegen. Ook dat zou ruimte scheppen voor extra ligplaatsen. Ubuntu, het spektakel dat in het Goese Afrikajaar negen keer wordt opgevoerd aan het Goese Meer, trapt 10 juli af. Nog maar twee weken voor het uur U, dus alle hens aan dek. door Frank Balkenende Podia in het water, sche pen die aan komen va ren, een paard dat in on diep water een vlot voorttrekt, ja zelfs een nijlpaard (maar geen levensechte). Het is water dat de klok slaat in Ubuntu. Toen regisseur Koen Schy vens, die dankzij het uitwisselings project Umoja tussen Afrikaanse en Europese landen veel op het 'vergeten' continent vertoeft, werd gevraagd een Afrikaans thema in een totaalspektakel te verpakken, kwam directeur Willem Smit van de Zeeuwse Muziekschool meteen met het antwoord. „Water!" „Wa ter is een issue in de hele wereld, maar zeker in Afrika. In droge ge bieden wordt gesmeekt om regen, terwijl Mozambique hoopt nu eens gevrijwaard te blijven van overstromingen." Schyvens produceerde rond 'wa ter' een tijdloos, spiritueel verhaal. Ubuntu in een notendop: een stel krijgt een tweeling, een jongen en een meisje. Een vloedgolf neemt het mandje waarin het jongetje ligt mee. Als tweelingzus (Emma Heesters) volwassen is, gaat ze naar hem op zoek. Er komt hulp uit onverwachte hoek. Mystiek: de grote rivieren vergaderen over de toekomst van Afrika. Daar hoort een waterrijke speello- catie bij. Schyvens: „Het Goese Meer is perfect. Het water is on diep en de bodem zand, zodat we de podia in het water konden bou wen. Deze plek biedt ook de moge lijkheid om echte schepen in de voorstelling te verwerken." De keuze voor het Goese Meer brengt een hoop werk met zich mee. Er is een aparte steiger voor de boten gebouwd. Kantoren voor de 'crew' moesten worden opge bouwd. Aggregaten zorgen voor stroom. Lichttorens zijn geplaatst, een tribune met 1200 zitplaatsen, een kleedkamer, evenals een con trolekamer voor licht en geluid. „Zaterdag beginnen we met repe- ties op locatie. Dan testen we alles en kijken we of er aanpassingen nodig zijn. Schrikt het paard niet van een boot? Werken de zenders van de zeventig spelers, want alles moet wel goed worden versterkt? Ook de plek waar iedereen moet staan, is van belang. Het is een gro te groep met vijftig acteurs en dan sers en twintig man orkest. Boven dien werken we met twee losse po dia. Het is een complex geheel." Binnenkort meer over Ubuntu in de PZC. Eerste weekend Vrijdag 10 juli: 18.00 uur festivalter rein open met om 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zaterdag 11 juli: 12.00 uurfestival- terrein open met om 14.30 uur en 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zondag 12 juli: festivalterrein open om 12.00 uur, Ubuntu om 20.30 uur Tweede weekend Vrijdag 17 juli: festivalterrein open om 12.00 uur, voorstellingen Ubuntu om 14.30 en 20.30 Zaterdag 18 juli: 12.00 uur festivalterrein open met om 14.30 uur en 20.30 uur de voorstelling Ubuntu Zondag 19 juli: 12.00 uur festivalter rein open en Ubuntu om 20.30 uur Het festival is gratis toegankelijk Vc door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - De dorpsraadbestu- ren van Ellemeet en Scharendijke kijken vól vertrouwen uit naar het Concert at Sea-weekeinde. Vol gens de raden zijn goede afspra ken gemaakt met de gemeente Schouwen-Duiveland en zijn de geplande maatregelen nuttig. Met name de raad van Scharendij ke verweet de gemeente vorig jaar slecht te communiceren en de ver keerde maatregelen te nemen. De gemeente concludeerde overigens ook zeifin een evaluatie dat bewo ners slecht waren ingelicht en dat een aantal verkeersregelaars niet goed geïnstrueerd was. De raden zijn vooral te spreken over de spiegelhangers voor inwo ners van de dorpen. Daarmee kun nen dorpsbewoners makkelijk de verkeersposten passeren. Andere automobilisten komen er niet in, behalve als ze zich als bestem mingsverkeer kunnen legitimeren. Mensen die op Goeree werken en op Schouwen wonen, mogen met de hangers over de parallelweg van de Brouwersdam. Ellemeet doet daarnaast zelf een duit in het zakje door 'gastheren en gastvrouwen' in te zetten, naast de verkeersregelaars. „Die kennen de meeste inwoners van het dorp, waardoor we hopen dat de door stroming nog sneller gaat", vertelt bestuurslid Rini de Glopper. John Verboom van de dorpsraad Scharendijke is ook vol vertrou wen. Hij erkent wel dat de afslui ting van het dorp 'een lastig pro bleem is voor de ondernemers'. „Maar er is nu in elk geval duide lijkheid over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30