9 HZ-teams, gefeliciteerd 'Evolutie gaat sneller door warm weer' ..wurzwjewuJ?.. Edith zag eens kersen hangen Zonnebos Zonnebos 2 Kaping Kaping 2 Psychiatrie www.hz.nl Klimaat speelt rol bij vorming van nieuwe soorten. met resultaten in Dutch Open Solarboat Challenge! DE RUYTER Lezersredacteur Edith Ramakers over kersen op www.pzc.nl/blog Vrijdag 26 juni 2009 11 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Wat een prachtig idee, een bos in een Waardevol Cultuur Land schap! Dichtbij een klein dorp met 700 inwoners. Maar als je de foto's ziet van het bedoelde pro ject in Hoedekenskerke, dat we gens natuur- en milieuregels in een andere provincie is gecancel- led, dan rijzen je haren ten berge. Een plan van 50 miljoen euro met een geschat aantal bezoekers van 25.000 per jaar. De gemeente doet nu al niets-aan alle klachten die be woners van de Kerkstraat steeds kenbaar maken; en wat te denken van al het extra verkeer. Onvoor stelbaar dat zo'n plan geopperd wordt, terwijl het goed zou passen bij het Funpark van Gelok of ge woon in Vlissingen-Oost. De dorpsraad is enthousiast, maar let wel het is geen gekozen raad, dus geen vertegenwoordiger van de be volking! Inkrimping van de bevol king zou zo'n project tegengaan. Een weldenkend mens overweegt juist om bij zo'n herrieproject niet te willen wonen en wil zelfs ver huizen. Zou Gelok, toen hij nog ge woon onderwijzer was in het dorp Hoedekenskerke, ook zo en thousiast geweest zijn met de ver krachting van zijn dorp, dat nu mooi landelijk gelegen ligt tussen weilanden en dijk? M.A. Bolier Kerkstraat 21, Hoedekenskerke De schrik slaat je rond het hart als je leest dat er plannen zijn voor een zonnebos in een Waardevol Cultuur Landschap. Het wordt ge presenteerd onder de noemer 'de bevolkingskrimp tegengaan en toe risme aantrekken'. Je zou gillend het pittoreske Hoedekenskerke ver laten bij het idee van deze werke lijk idiote plannen. Ontsiering van een mooi stukje polderlandschap en het aantrekken van grote hor des toeristen die het dorp nu al 'onveilig' maken. Ik heb er geen woorden voor. Hoop dat men in ziet dat juist bij een klein pittoresk dorpje geen kermisattractie past. E. de Putter Kasteelhoekstr. 7, Hoedekenskerke Met grote verwondering heb ik vernomen dat de Zeven Provinci ën de kapers met een grote som geld zomaar de wereld in stuur den. Er was ook nog een dode Rus aan boord, maar daar geven ze in Den Haag toch hélemaal niets om. Kijk maar naar de Catshuis-brand, met die dode schilder. Denk je nou dat ze daar wakker van lig gen? Dat*zijn immers maar werk mensen, daar hebben zij er toch ge noeg van. Het zou anders zijn als hen dat zelf zou overkomen. B. Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Onze minister van Defensie Van Middelkoop (CU) heeft wederom aangetoond in het bezit te zijn van het top-brevet 'brokkenpiloot'. Na dat hij in het recente verleden di verse malen onder vuur kwam te liggen door zeer domme uitspra ken en ondeskundigheid, presteer de hij het zich uit te spreken voor het varen in konvooi van onze koopvaardijschepen. Hierbij blijkt gemis van enige logistieke en com merciële kennis. De tijden van Moermansk (Tweede Wereldoor log) zijn lang voorbij. Onze super uitgeruste Koninklijke Marine mag zelfs bij een rechtstreekse confront- ratie met de piraten geen schot los sen. Ik dacht dat dezelfde marine zijn bestaansrecht ontleent aan de bescherming van onze koopvaardij en internationale handelsroutes. Het ligt anders. Onze goed getrain de mariniers mogen hun vuurwa pens niet gebruiken. Ze krijgen op dracht pleisters te plakken op ge wonde terroristen, die vervolgens ongestoord worden vrijgelaten. Het gesteggel over internationale jurisprudentie snijdt geen hout. De prutsende Van Middelkoop kan, als afscheid, nog een verstan dige daad verrichten: de weg kie zen zoals gevolgd door Ella Voge laar. Jan J. Rijnders Badhuisstr. 179, Vlissingen Zoals mensen zich om allerlei re den kunnen verschuilen achter bij voorbeeld hoofdpijn en rugpijn, zo komt het helaas in onze sector voor dat bij het plegen van geweld mensen zich verschuilen achter hun ziektebeeld. Echter geweldda dig gedrag kan en mag uiteraard in zo'n situatie niet ongestraft blij ven. Zeker als psychiatrisch ver pleegkundigen, en dat zijn beslist geen watjes, aangifte doen van mis handeling, dient zo'n aangifte ui terst serieus te worden behandeld. Dat gebeurt (krant, 23 juni) in veel gevallen niet. Begrijpelijk is dat verpleegkundi gen daartegen protest aantekenen. Maar ook wij als (ex-)patiënten zijn niet gelukkig met het niet doen en het niet in behandeling nemen van aangiftes. Net als ieder ander willen wij normaal behan deld worden en niet zoals dat nu gebeurt, wegens het ontbreken van de gebruikelijke rechtsgang, in de separeer belanden. Tevens is het niet onze sector, die de boven toon voert wat betreft agressie en geweld in de zorg. Dat willen we graag zo houden. Adri Walhout, directeur Psyiënt Burg. Jansenstraat 13, 's-Gravenpolder Een warm klimaat lijkt gunsti ger te zijn voor de evolutie van soorten dan een koude omgeving. Dieren in een warm ge bied hebben anderhalf keer zo veel mutaties in hun cellen als die ren in een koud gebied. Dit blijkt uit wetenschappelijk on derzoek waar de BBC gisteren over schreef De onderzoekers vergeleken het er felijk materiaal (DNA) van 130 pa ren zoogdieren, waarvan de een in een koudere omgeving leefde dan de ander. Volgens de wetenschappers is bin nen de onderzochte dieren sprake van een vorm van 'micro-evolu tie', wat licht zou kunnen werpen op het eeuwenlange proces dat leidt tot het ontstaan van nieuwe soorten. DNA is een drager van erfelijke ei genschappen en kan veranderen als een cel zich deelt. Die geneti sche veranderingen blijven meest al onopgemerkt, behalve als het DNA nader onderzocht wordt. Is een verandering gunstig, dan kan die bij de voortplanting worden doorgegeven, wat op de lange ter mijn kan leiden tot evolutie. Eerder ontdekten wetenschappers al dat DNA van planten en zeedie ren sneller verandert als het war mer is, maar dat werd geweten aan de omgevingstemperatuur. Nu hetzelfde proces is aangetoond in zoogdieren, die zelf hun lichaams temperatuur regelen, lijkt de rol van het klimaat bevestigd. De uitkomsten van het onderzoek kunnen ook verklaren waarom vooral in de tropen veel verschil lende diersoorten voorkomen. Hogeschool MARITIEM INSTITUUT Wij feliciteren onze twee solarteams met hun uitstekende prestaties tijdens de Dutch Open Solarboat Challenge! Het solarteam van de opleiding Maritiem Officier is vorige week de trotse winnaar geworden in de A-klasse, het team van de Engineering opleidingen heeft een mooie 5e plaats behaald. De teams kunnen bovendien uitkijken naar een geweldig volgend evenement, op 11 en 12 juli nemen zij deel aan de Lake Maggiore Solar Challenge in noord Italië! De race vindt plaats tussen elektro solarboats, die alleen zonne- en windenergie gebruiken, schone energie dus! Ook werken aan innovaties? Kies voor een van onze li ba-opleidingen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11