'Grensmakelaar' verstoort samenwerking envive f (Umyi envive HêMT 10 I Vrijdag 26 juni 2009 Grenspaal op de Scheldedijk bij de Hedwigpolder. archieffoto Camile Schelstraete TE CAST Johan Robesin is Zeeuws Statenlid en lid van de Scheldemondraad. Hij ziet geen taak weggelegd voor de nieuwe functionaris 'grensmakelaar', waarvoor Wim van Gelder is aangesteld. Voormalig commissaris van de koningin Wim van Gel der is door minister Guus- je ter Horst aangesteld als 'grens makelaar'. Hij moet de problemen aanpakken die mensen ondervin den wanneer zij in grensgebieden werken en wonen. Johan Robesin ziet geen taak weg gelegd voor deze nieuwe functio naris: „Een afzonderlijke coördina tor om vaart te brengen in grens overschrijdende vraagstukken is te veel van het goede en zal eerder leiden tot verstoring van de vele (goede) processen, die de Schelde mondraad (dat is het bestuur van Euregio Zeeland en het bestuur van Oost- en West-Vlaanderen in België) onder handen heeft, dan tot versoepeling of versnelling. De benoeming 'vanuit Den Haag' van Wim van Gelder, oud-com missaris van de koningin in Zee land, tot 'grensmakelaar' is niet ge communiceerd met de Schelde mondraad. Dat wekt verwonde ring, al wordt met respect gespro ken over het netwerk dat Van Gel der in Vlaanderen heeft. In de laatstgehouden bijeenkomst van de raad op 20 februari in Brug ge was Lambert van Nistelrooij, lid van het Europees Parlement Frac tie EVP-ED/CDA en voorzitter van de Werkgemeenschap van Eu ropese Grensgebieden, op bezoek om een uiteenzetting te geven over de toekomstige rol en beteke nis van de zogeheten territoriale gewesten (Territoriale Cohesie). Naast een groot compliment voor het functioneren van de Schelde mondraad deed hij een klemmen de aanbeveling om 'de vele moge lijkheden en kansen in de aanpak van grensoverschrijdende kwesties en projecten nog sterker te gaan benutten'. Die boodschap kwam over. De komende jaren zal de werklijst van de Scheldemondraad sterk toe nemen; de Europese structuur fondsen staan borg voor de finan ciële invulling. Welke de positie daarin een 'grensmakelaar' zou kunnen zijn, is ook mij volstrekt onduidelijk. De heer Van Gelder is bovendien geen autoriteit zoals de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen en de Zeeuwse commissaris van de koningin, Kar- la Peijs, die wisselend voorzitter zijn van de Scheldemondraad. De heer Van Gelder is ambteloos bur ger. Die handicap zal zijn inspan ningen ongetwijfeld in de wielen rijden. De vraag is ook óf en hoe de oud-commissaris zal kunnen com municeren met de Euregio Schel demondraad, waarin een groot aantal bestuurders op gemeente lijk en provinciaal vlak nauw met elkaar samenwerken en als geen ander beschikken over de kennis van grensoverschrijdende proble- matieken. Samen beschikken zij over de beste ingangen bij de Euro pese Unie in Brussel. Samenwerken over grenzen heen is niet eenvoudig, ondanks een aangemoedigd Europees denken en de extra prikkels die de EU af geeft om als grensgebieden, ook op ruimere afstand, elkaar de hand te reiken en er samen voor te gaan om kwesties op het terrein van grensarbeid, economie en werkgelegenheid, havenontwikke ling, mobiliteit, duurzaam onder- 'De Scheldemondraad zal de komende jaren stevig van zich laten horen' nemen, milieu en klimaat, infra structuur, calamiteiten, veiligheid, hulpverlening, wonen, zorg, oplei dingen enzovoort op te pakken en in goede banen te leiden. De Scheldemondraad is op de goe de weg, zet er vaart achter en zal de komende jaren stevig van zich laten horen. Op een 'grensmake laar', die op al die onderdelen links en rechts duwtjes probeert te geven,, zit niemand te wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10