Vlissingen op cruciaal punt in de historie Festival rond winnaar P.C. Hooft-prijs THEATERBEZOEKERS OPGELET! VERGEET NIET UW BESTELBON VOOR 1 JULI IN TE LEVEREN! 4 Donderdag 25 juni 2009 'Een wethouder van Vlissingen' 'Karin Koudstaal' 'Een wethouder van Middelburg' Kunnen de helden van vroeger het tij nog keren in Vlissingen? Zal de Scheldestad herleven of wordt het 'Vlissingen for Sale'? Festival De Onderstroom van 1 tot en met 5 juli brengt deze cabareteske satire als eigen productie naast een divers aanbod kunstuitingen van heinde en verre. door Ali Pankow 'Pastoor Donderpreek' 'Hans Verhagen van weleer 'Een arbeider van De Schelde' 'Een wethouder van Middelburg' Vlissingen kan wel een prikkel gebruiken. Thea termaker Edo Douma haalt er historische en heden daagse figuren voor uit de kast om de burgers van nu te stimu leren eens wat meer voor hun stad op te komen. Vlissingen for Sale is een satire in het genre volkstheater. Dat bete kent uitvergroot spel, soms zelfs behoorlijk 'over de top', binnen een structuur waarin probleem loos eeuwen overbrugd kunnen worden en cabareteske situaties ontstaan. Vrolijk spel dus voor een breed publiek, maar met een kern van waarheid. Het stuk wordt vijf keer opgevoerd in de blauwe cir custent op de Commandoweg. Cir ca 250 toeschouwers kunnen de voorstelling per avond bijwonen. Edo Douma schreef het script op basis van historische gegevens die hij in het gemeente-archief verza melde en hij verweefde daar een persoonlijke hartenkreet door heen. „Enerzijds ervaar ik dat Vlis- singers trots zijn op hun stad, an- derszijds zie ik groepsvorming en stellen ze zich vaak op in een un derdog-positie, zeker ten opzichte van Middelburg. Daar heb ik dank baar gebruik van gemaakt voor de verhaallijn." Acteur en regisseur Douma werkt meestal met bestaande toneeltek sten. De uitnodiging van De On derstroom een geheel eigen pro ductie te maken voor dit festival, heeft hij graag aangenomen. Vlissingen staat op een cruciaal punt in de historie. Binnen de mu ren van het Middelburgse stad worden plannen tot annexatie be sproken. Raakt de Scheldestad ver der in verval of zal het tij zich ke ren? Vlissingen for Sale moet het publiek laten lachen, maar ook een beetje aan het denken zetten. „Verder wil ik ook een hommage brengen aan de vroegere arbeiders van De Schelde. De mannen die nog aan De Willem Ruys hebben gewerkt. Jarenlang heeft het schip daar boven Vlissingen gestaan tij dens de oorlog. Het is pas in 1952 gereed gekomen", vertelt Douma. Om inspiratie op te doen voerde hij een gesprek met een oud-Schel- dewerker. „Die man, inmiddels 70, ontving me in witte overall met helm op, zoals hij vroeger droeg. En zijn eigen kist met spullen, zo als elke werknemer had, stond in de kamer. Dat ontroerde me." Het Scheldebedrijf van toen speelt dus een belangrijke rol in deze sati re, maar ook de toekomst komt aan bod. Annie M. G. Schmidt ver schijnt ten tonele om te vertellen hoe belangrijk het is dat de HZ in Vlissingen blijft om Jip en Janneke van hun taaltje af te helpen. Ver der zal dichter Hans Verhagen, die ook persoonlijk aanwezig is bij de Onderstroom, hier geconfronteerd worden met zijn persiflage. Verder maakt Pastoor Donder preek zijn opwachting om die vechtersmentaliteit van 1572 te pre diken. Toen immers waren de Vlis- singers in staat zonder hulp van de Geuzen de Spaanse belegeraars af te schudden. Verdere personages zijn fictieve he dendaagse gemeentebestuurders in Middelburg en Vlissingen. „Fic tief", benadrukt Douma al acht hij het niet onmogelijk dat wet houders Piet Polderman en Rob van Dooren zichzelf een beetje zul len herkennen in sommige passa ges. Douma is niet alleen scriptschrij ver en regisseur, maar speelt zelf ook mee. De cast bestaat verder uit Ine Kuipers en Steffen Brink- haus, beiden lid van de Zeeuwse Komedie. „Maar ook de muzikan ten vervullen diverse rollen. Die brengen zoveel talent mee. Ze spe len zowel rock en jazz als klein- kunstliedjes",zegt de Douma en thousiast. De gelegenheidsband be staat uit: Rob van Akkeren, Johan van de Guchte, Ad Osté, Dennis van de Wel en Mireille Hentenaar. Woensdag 1 tot en met zondag 5 juli, Vlissingen, blauwe circustent, Commandoweg, 21.30 - 22.30 uur. Hans Verhagen wordt als P. C. Hooft-prijs winnaar tij- 'dens festival De Onder stroom in zijn geboorteplaats Vlis singen geëerd met een eigen festi val. De Initiator, de Vlissinger Joep Bremmers, wil daarin zoveel moge lijk aspecten van Verhagens werk onder de aandacht brengen. „Deze man is zo'n multi-talent: dichter, schilder, journalist-televi siemaker. Mijn uitgangspunt is dus van begin af aan geweest dat alle maal tot uiting te brengen",zegt Bremmers. Hij streeft naar een jaarlijks poëziefestival in Vlissin gen als onderdeel van De Onder stroom. „Het gebeurt dus in nauw overleg met Frank van Iersel, om dat je nou eenmaal beter de krach ten kunt bundelen." Al voor dat Verhagen de P. C. Hooft-prijs kreeg toegekend, had Bremmers hem als eregast voor dit festival op het oog. Hij legde zijn ideeën aan Verhagen voor, die er graag invulling aan heeft gegeven. Zo wordt in de Sint Jacobsstraat 31-33 een tijdelijke galerie inge richt met zijn beeldend werk. Sinds enkele maanden is Verhagen weer actief aan het schilderen en op deze expositie is een keuze uit dat nieuwe werk te zien. Ex-voet baller, schrijver en columnist Jan Mulder opent donderdag 2 juli om 20 uur 'Galerie Verhagen'. Het televisiewerk van Hans Verha gen staat centraal tijdens 'Cinema Verhagen' op vrijdag 3 juli vanaf 20 uur in de Spiegeltent op de Oude Markt. Oud-eindredacteur Dichter Hans Verhagen Hans Keiler (VPRO) interviewt de eregast aan de hand van fragmen ten uit zijn televisiedocumentai res. Later op de avond om 22.30 uur wordt hier de 37 minuten du rende televisiefilm Trap naar Zee, verslag van een verdwijning (1975 vertoond. Het betreft een klassie ker uit de VPRO documentaire- school over de verhoging van Bou levard Bankert en de voorgeno men sloop van de Leeuwentrap. Onder de titel Het Hoogste Woord wordt zaterdag 4 juli vanaf 20 uur in de Spiegeltent een poëzielezing gehouden. Naasr Hans Verhagen zelf zal daar ook werk worden voorgedragen door Jules Deelder, Jacob Groot, Astrid Lampe, Tsead Bruinja en Theo Raats. Voor de muziek tijdens deze avond tekent Velvet Underground sessieband. Kaarten voor Het Hoogste Woord aan de balie bij de Cultuurwerf, Baljuwstraat 5, di. t/m vrij 11-16 uur, tel. reserveren: 0118-416662 of 0900-3300033. i.1lw;ilk'[eli;ifj|J:l»3iiWlrdll*i1jrJdtl meer info: www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72