Leopold ii wilde 'De overheid moet Nederland binnenvallen Hm***' Staat niet ANDRE RIEU in AMSTERDAM Franse keizer Napoleon weerhield Belgische kroonprins in 1854. Eerste zendergrutto in één ruk naar Afrika Weigering mariniers op schepen valt slecht Drie jaar na doodrijden verkeersregelaar Ikea BOEK ONLINE of bel 0900-9697 waarom zou je meer betalen 6 Donderdag 25 juni 2009 BRUSSEL - De Belgische koning Leo pold II (1835-1909) wilde in zijn jonge jaren Nederland binnenval len, maar zag na raadpleging van de Franse keizer Napoleon III af van zijn tot in detail voorbereide plannen. Dat blijkt uit documen ten in het Koninklijk Huisarchief in Brussel, die zijn gevonden door de Vlaamse journalist en histori cus Kris Clerckx. Leopold - hij was toen, in 1854, kroonprins - stuurde spionagemis- sies om de Nederlandse militaire kracht in kaart te brengen. Hij stel de een aanvalsplan op en zette een topdiplomaat in om de goedkeu ring van de Europese grootmacht De vaderlandsliefde van de Nederlanders zou hen tot fel verzet bewegen Frankrijk te verwerven. Het Bel gische leger moest Nederland bij verrassing nemen en liefst binnen een paar dagen Amsterdam verove ren, 'zodat het nieuws van de aan val gelijktijdig komt met het nieuws van de overgave (door Ne derland). Het Europese evenwicht blijft zo behouden'. Clerckx beschrijft de aanvalsplan nen in een nieuw boek over Leo pold II. Volgens Clerckx was Leo pold jaloers op de Nederlandse ko loniën. Wat betreft troepenmacht moest de verovering Van Nederland geen punt zijn, meldde een spionage- missie aan Leopold. Het Belgische leger telde 2127 officieren, het Ne derlandse slechts 1397, en dat wa ren volgens de spionnen vooral oude mannen. Het budget van het Belgische Ministerie van Oorlog bedroeg ruim 34 miljoen goudfran- ken, dat van Nederland slechts 29,6 miljoen. Bovendien ging van dat budget meer dan tien miljoen naar de marine, die bij een Bel gische invasie nutteloos zou zijn. Kolonel Chauchet, de hoogste mili tair in de spionagemissie, consta teerde echter dat de forten van de Hollandse Waterlinie goed onder houden waren, en, misschien nog wel belangrijker, dat de vaderlands liefde van de Nederlanders hen tot fel verzet zou bewegen. Leopold daarentegen rekende erop dat de Nederlandse rooms-katholieken in opstand zouden komen. Dat het plan uiteindelijk niet werd uitgevoerd, lijkt te danken aan de Franse keizer Napoleon III, zoon van de eerste Hollandse koning Lo- dewijk Napoleon. Leopold vroeg de hoogste Belgische diplomaat in Frankrijk, de Prins van Chimay, de aanvalsplannen aan te kaarten bij de keizer. De verovering had al leen maar kans van slagen als Frankrijk niet zou ingrijpen. Chimay echter zag weinig in het plan. Na een direct overleg tussen kroonprins Leopold en Napoleon III, een goede vriend van de Neder landse koning Willem III, werd het plan in de ijskast gezet. De do cumenten in het Koninklijk Huis archief geven de reden daarvoor niet. Wel leert de geschiedenis dat van het uitstel afstel kwam. Als ko ning had Leopold vanaf 1865 ande re prioriteiten. De Nederlandse historicus Wim Klinkert is niet verbaasd over het aanvalsplan. Volgens hem was het 'een soort hobby' van topmilitai- ren om de defensie van de buren te bespioneren. „België maakte ook in 1924 nog een plan om Ne derland te veroveren." Nederland had andersom de aanvalsplannen ook klaar liggen, meldt hij. Boven dien: „Een plan van een kroon prins is nog niet de politieke inten tie van een heel land." Na de brand in het asielzoekerscomplex bij Schiphol-Oost (foto boven) bleek dat ambtenaren de verantwoordelijke minister niet hadden ingelicht over het ontbreken van vergunningen. Ook in de nasleep van de brand in het Catshuis (foto onder) hielden ambtenaren informatie achter. foto's Koen van Wees en Robin Utrecht/ANP Twaalf liter thinner In het Catshuis kwam in mei 2004 een schilder bij brand om het leven. Hij verrichtte restauratiewerkzaamheden aan de ambtswoning van de pre mier. Bij het verwijderen van was op de vloer gebruikte hij 12 liter thinner. Dit vloog in brand. Het schildersbedrijf dat opdracht gaf om het verboden thinner te gebrui ken, is veroordeeld. Volgens een TNO-rapport heeft wandbekleding de brand verergerd. - Deze informatie is door ambtenaren onder de pet gehouden, ook voor premier Balkenende. DEN HAAC - De Staat is niet aan sprakelijk voor de brand in het Catshuis. Dat heeft minister Eber- hard van der Laan (Wonen, Wij ken en Integratie) in de Tweede Kamer benadrukt in het debat over de nasleep van de brand in de ambtswoning van de premier. Daarbij kwam vijfjaar geleden een schilder om het leven. De oorzaak van de brand blijft het overvloedige gebruik van het ver boden oplosmiddel thinner, stelde de bewindsman. D66-leider Alexander Pechtold zei dat de minister toch moet erken- GRONINGEN - Een van de vijftien grutto's die sinds eind mei met een ingebouwd zendertje rondvlie gen, is in één ruk van Friesland naar het West-Afrikaanse Senegal gevlogen. Ze deed er, zonder pau ze, 48 uur over om de 4000 kilo meter af te leggen. Dat meldden wetenschappers van de Rijksuni versiteit Groningen (RUG). De onderzoekers volgen de grut to's, die hun broedgebied in Fries land hebben, een jaar lang om meer te weten te komen over de precieze trekroute. DEN HAAG - De weigering van mi nister Eimert van Middelkoop (De fensie) om bij Somalië koopvaardij schepen te'laten beschermen door gewapende mariniers aan boord, valt slecht in de Kamer. De coalitie partijen CDA en Christenunie wil len dat dit bij kwetsbare schepen wel mogelijk moet zijn. Dat lieten zij gisteren weten naar aanleiding van een brief van Van Middelkoop aan de Kamer. In een eerder spoed debat in mei bleek al dat de WD, PW en het lid Verdonk er voor stander van zijn. AMSTERDAM - De rechtbank in Am sterdam heeft de man die 17 augus tus in de hoofdstad een verkeersre gelaar doodreed veroordeeld tot vier jaar cel waarvan een jaar voor waardelijk. Zij acht bewezen dat de 26-jarige man verkeersregelaar Willem van Koerten in de parkeer garage van Ikea opzettelijk aan reed. De straf is gelijk aan de eis. De verdachte kreeg ook een ont zegging van de rijbevoegdheid voor vijfjaar. Hij reed met zijn au to in op Van Koerten na een ruzie over een parkeerplek. 2-/3-daagse autovakantie Nederland Incl. concertkaart én vervoer* naar en van de Amsterdam Arena! Zie www.kras.nl/andrerieuamsterdam of www.kras.nl/andrerieuheerenveen Ook dit jaar komt André Rieu naar de Amsterdam ArenA op 5/9 en op 28/8 en 30/8 naar Heerenveen. Wat dacht u van een concert inclusief een overnachting, ervoor of erna? Mijdrecht: 2-daags verblijf in Hotel Mijdrecht Marickenland v.a. 139 p.p.* Amsterdam: Mercure Amsterdam a/d Amstel v.a. 179 p.p.* (excl. bij KRAS.NL) Ibis Amsterdam Airport of Novotel Amster dam Airport' v.a. 159 p.p.* Ibis City West v.a. 169 p.p. Bovenstaand is incl. cat. 5 entreekaarten, mogelijkheden tegen toeslag cat. 1, 3 4 te boeken. Boek nü vóór dat het te laat is! Kijk voor al onze arrangementen op: vervoer inbegrepen van en naar ArenA s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6