Circuitarts Costa heeft S| ort Van de Plasse wint met dertien honderdsten verschil Werth niet welkom in Aken na positieve test van paard Whisper Rustgevende middel fluphenazine wordt vaker gebruikt. Italiaan presenteert boek aan vooravond van TT Assen. Topduel E&O-Sasja op feestdag Delta Sport Verschillende Zeeuwse zeges springen in Stal de Kroo. Kerkhove wint ook tweede dubbelpartij Ladies Run is met 500 vrouwen volgeboekt 36 Donderdag 25 juni 2009 Z Isabell Werth (hier op Satchmo) is geschorst na een positieve dopingcontro le bij haar paard Whisper. foto Isaac Brekken/EPA Op de vraag hoeveel levens hij in zijn carrière heeft gered, ant woordt Costa na diep nadenken: 49. „De circuits kenden vroeger veel te veel obstakels. Racen was le vensgevaarlijk. Tegenwoordig moet over een heel seizoen de helikopter gemiddeld een keer of drie uitruk ken en worden tien tot vijftien cou reurs met de ambulance afgevoerd. Alles wat ik doe, gebeurt in samen werking met het medisch centrum op het circuit. Raakt een rijder ge- 'Wayne Gardner heeft zijn leven te danken aan de Nederlandse doktoren' wond, dan wordt hij eerst bij het medisch centrum binnengebracht. Als ik kan helpen bij de genezing, word ik ingeschakeld. Maar de be slissing of een rijder wel of niet kan rijden, ligt bij de chef van hef medisch centrum en niet bij mij. Ik zeg in principe nooit 'nee' tegen een rijder. Dat heb ik één keer ge daan; tegen Migliorati. Vervolgens kreeg ik een stoel naar mijn hoofd." Twee crashes op het circuit van As sen staan hem nog helder voor de geest. De eerste was die van Franco Uncini, die in 1983 bij Bedeldijk werd getorpedeerd. „Wayne Gard ner reed over zijn hoofd. Hij heeft zijn leven te danken aan de Neder landse doktoren. Zij hebben gewel dig werk geleverd. Ik heb daar maar één woord voor over: een wonder. De tweede crash die ik me kan herinneren was die van Alex Crivillé. Omdat hij een ver keerde handschoen droeg liep hij bij een val een fractuur op. Het zag er allemaal niet zo best uit. In Gro ningen hebben medici op wonder baarlijke wijze kunnen voorkomen dat hij een huidtransplantatie aan zijn hand moest ondergaan." Costa mag dan lyrisch zijn over de medische zorg in Nederland, Mi chael Doohan was minder te spre ken vanwege de wijze waarop hij in het Asser Wilhelminazieken- huis werd behandeld. Hij worstel de daarna lang met problemen aan zijn been. Costa: „Het is net als met andere facetten van het leven; ook daar kan iets fout gaan." Costa heeft in 38 jaar veel geleerd, maar geen vreemde talen. Hij spreekt alleen Italiaans. Hij ziet het niet als een handicap. „Ik hoef de taal niet te spreken. Aan lichaams taal of de blik van een coureur kan ik veel meer aflezen dan met hem te praten. Een voorbeeld. Randy Krummenacher lag bij mij op de behandeltafel in Jerez. Zijn blik zei me: 'Ik ben ziek, wil je mijn leven redden?' Zonder een woord met hem te wisselen heb ik een ambu lance ingeschakeld en de bood schap meegegeven dat hij aan zijn milt geopereerd moest worden. De milt is verwijderd. In zijn buik bleek drie liter bloed te zitten." door Ciel Hendrix SITTARD - Ondanks haar enorme staat van dienst voor de Duitse paardensport, is Isabell Werth vol gende week niet welkom op het CHIO van Aken. Het paard Whisper van de vijfvoudig Olym pisch dressuurkampioene heeft positief gereageerd bij een doping controle. Vlak voor het begin van het CHIO (26 juni-5 juli) is de Duitse hippische wereld daarmee op nieuw opgeschrikt door een do- pingschandaal. Whisper werd tij dens het Pinksterconcours van Wiesbaden gecontroleerd en daar bij zijn sporen van het verboden middel fluphenazine gevonden. Werth, sinds jaar en dag de grote concurrente van Anky van Gruns- ven, is met onmiddellijke ingang (voorlopig) geschorst. „We hebben haar de mogelijkheid geboden om donderdag tijdens een telefonische hoorzitting de tij delijke schorsing aan te vechten", zegt woordvoerster Malina Gueor- guiev van de internationale hippi sche federatie (FEI). „Maar we hebben nog niet gehoord of ze van die mogelijkheid gebruik wil maken." De organisatoren van het CHIO reageerden enkele uren na het be kend worden van de positieve uit slag. In een perscommuniqué liet Aken weten dat Werth, afhanke lijk van de uitkomst van het telefo nisch overleg, niet welkom is op het toernooi van Aken. De organisatie heeft zich onlangs geschaard achter de besluiten die de Duitse hippische federatie ge nomen heeft naar aanleiding van het laatste dopingschandaal op de Olympische Spelen van Hong Vijfvoudig dressuurkampioene Isabell Werth is in een kwaad daglicht komen te staan na een positieve dopingtest bij haar paard Whisper. Kong en de opvattingen van Lud- ger Beerbaum over het gebruik van ongeoorloofde middelen ('Wat niet gevonden wordt, is toe gestaan'). „Het geval Isabell Werth toont aan dat er voor ons standpunt geen alternatief is", laat de finan cieel directeur van Aken, Michael Mronz, weten. „We hebben vanaf het eerst moment gezegd dat we een voortrekkersrol willen vervul len in de strijd voor een zuivere en transparante sport. De hippi sche sport moet een nieuwe start maken." Fluphenazine is in de paar densport geen onbekend middel. Na de Spelen van Athene (2004) werden bij het paard Waterford Chrystal, waarmee de Ierse springruiter Cian O'Connor olym pisch kampioen was geworden, sporen van hetzelfde middel ge vonden. Het is volgens dierenarts Ben Horsmans een medicijn dat uit de mensenwereld afkomstig is, het wordt onder meer gebruikt voor de behandeling van psy choses en schizofrenie. Horsmans is sinds een aantal jaren teamve- terinair endurance en aan spanning bij de Nederlandse hip pische federatie. In Aken is hij vandaag, als FEI-dierenarts, aan wezig bij de keuring van de volti ge-paarden. „Het wordt toegediend om paar den rustig te maken. Het werkt twee tot drie weken. Fluphenazi ne heeft een valiumachtige uitwer king. Het zorgt ervoor dat de paar den niet zo gestrest zijn en min der snel schrikken. Daardoor kun je er makkelijker mee werken. Zo wel op trainingen als wedstrij den." Het is volgens Horsmans niet dui delijk hoe lang sporen van medi cijnen bij de paarden zijn op te sporen. In de vleesindustrie (koeien, schapen, varkens) is daar veel onderzoek naar gedaan, maar bij paarden niet. „In onze sport gaat het relatief gezien maar om weinig paarden. Dat is voor de far maceutische industrie financieel niet interessant." door jaap van Brummelen ASSEN - Circuitarts Claudio Marcel lo Costa kreeg het vak met de pap lepel ingegoten. Zijn vader was op richter van het circuit van Imola. „Motoren waren mijn speelgoed. Ik ben opgevoed op het circuit", zegt de man die zijn rijdende Tdi- niek liet uitgroeien tot een begrip in de wondere wereld van de Grand-Prixracerij. „Toen ik mijn bul haalde kende ik als arts de me dische dossiers van alle rijders al uit mijn hoofd." Dokter Costa heeft zijn memoires van 38 jaar circuitarts in de Clinica Mobile samengevat in een boek ge titeld 'Grand Prix College'. Het is gepubliceerd in drie talen: Engels, Spaans en Italiaans. Ter gelegen heid daarvan hield hij gisteren open huis in zijn hypermoderne, rijdende miniziekenhuis. Een heel medisch team met fysio therapeuten staat hem bij. Heel wat anders dan de oude VW-bus waarmee hij zich 38 jaar geleden moest behelpen. Om maar niet te spreken van de faciliteiten op de circuits. „In het begin was er geen enkele assistentie in de paddock. Alles was op een heel amateuristi sche manier geregeld. Ik moest in de beginjaren veel eerste hulp verle nen." ZIERIKZEE - Tijdens het jubileum feest van handbalvereniging Delta Sport, dat veertig jaar bestaat, spe len zaterdag twee topteams in sporthal Onderdak. E8tO uit Em- men en het Antwerpse Sasja ne men het om 16.00 uur tegen elkaar op. Beide ploegen komen in hun land uit op het hoogste niveau. Merijn de Vos, oud-speler van Del ta Sport, kan niet meedoen bij E&O. Hij is herstellende van zo wel een schouder- als een kniebles sure. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Met een spannende barrage bezorgden de ruiters uit de klasser Z de- springwedstrijd van Stal de Kroo een fraai slot. Carolein van de Pias- se uit Yerseke toonde zich dinsdag avond bij de ondergaande zon de beste. De Zeeuwen waren, zoals steeds in Nieuw- en Sint Joosland, in on dertal, maar lieten zich niet de kaas van het brood eten. Van de Plasse (Delta Mossel) was daar één van. De combinatie verkeert in supervorm. In de klasse ZZ, die in handicap met Z werd verreden, had de Brabantse Ank van Don- ROEHAMPTON - Het lijkt te klikken tussen de tennissters Lesley Kerk- hove en An-Sophie Mestach. De zeventienjarige Zierikzeese en de vijftienjarige Belgische hebben tij dens het grastoernooi van Roe- hampton de laatste acht gehaald in het dubbelspel. Kerkhove en Mestach wonnen ook hun tweede partij. In de achtste finales waren ze te sterk voor het Canadees/Zuid-Afrikaan se koppel Katarena Palivets/Cha- nel Simmonds: 6-4 6-1. gen in de barrage twee ijzers in het vuur. Het was niet voldoende om de combinatie uit Yerseke van de overwinning af te houden. De amazone uit Prinsenbeek gooi de met de merrie Markzicht's Ursula meteen de knuppel in het hoenderhok. Zij stuurde Lux- dochter in 33,16 seconden foutloos naar de finish. Van de Plasse was met de Heartbreaker-dochter Del ta Mossel So Lovely 0,13 seconde sneller. Met haar tweede troef, To mahawk, kwam Van Dongen bijna drie tellen tekort om Van de Plasse te verslaan. In de klasse L melden zich elf com- pjpi Amazone Carolein van de Plasse uit Yerseke wint bij een spring- wedstrijd in Nieuw- en Sint Joos land de klasse ZZ met eèn ver schil van 0,13 seconden. MIDDELBURG - De Ladies Run, een onderdeel van de Zeeuwse Kust- marathon, is volgeboekt. De vijf honderdste inschrijving voor de hardloopwedstrijd voor vrouwen kwam gisteren binnen. De Ladies Run wordt op vrijdaga vond 2 oktober gehouden over af standen van 5 en 10 kilometer. De start en finish zijn in de Langstraat in Zoutelande. Een dag later is on der meer de Kustmarathon, de wedstrijd van Burgh-Haamstede naar Zoutelande. binaties voor de beslissende ron de. Mark Bevelander was met de ruin Vibon de snelste. De ruiter uit Oud-Vossemeer was met de Si- bon Le Sursaut-zoon een seconde sneller dan de concurrentie. Anne- lore Willeboer uit 's Heer Arends- kerke eiste met Noorderglas Vasa- lis de derde plaats op. Peter de Pagter was in de klasse L verrassend de sterkste van de zes tien combinaties die zich voor de beslissende ronde wisten te plaat sen. Met het mes tussen de tan den stuurde de ruiter uit Koude- kerke de Indorado-dochter Vita in 31,55 seconden over de obstakels. De Pagter was daarmee een kwart tel sneller dan de Brabander Pie- ter Rutten met Wega. En een hal ve tel dan Yvonne Jakobsen uit Meliskerke die met Zsa-Zsa de der de stek opeiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64