moet hij toch echt leren vreten ZOMERKOOPJESMARKT OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 - 17.00 uur Goese Lyceum en De Sprienke op één podium Excursie langs door boeren beheerde natuur in Wolphaartsdijkse Broeder en Zusterpolder Diefstal Yerseke UITVERKOOP Welke Zeeuwse kwesties spelen er in Den Haag? 'De digitale mogelijkheden zijn er, maar nu is het zaak dat het voor 'Koeien zijn heel nieuwsgierig, hebben een pittig karakter en ze doen iedereen betaalbaar wordt' Eric Beumer, adviseur Voedselkwaliteit en regelgeving Vflflfe heel Onhandig Manon Dreessen, junior deelnemer melkveekeuring een jaar of MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! DELSCHER. www.pzc.nl/zeeuwsezetel B Donderdag 25 juni 2009 123 Een paar duizend boeren uit Zuidwest-Nederland deden gisteren vakkennis op tijdens een open dag van CZAV op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. door Raymond de Frel Bij de runderen in een stal aan de Noordlangeweg bij Colijnsplaat heerst on begrip. Wat moeten al die heilige koeien nou opeens op 'hun' gras? Twee weilanden wor den woensdag bezet door blin kend blik. En dat zal pas verande ren als alle boeren voldoende ken nis hebben opgedaan over vernieu wingen in de agrarische sector. Nu draait het op de jaarlijkse open dag van de Coöperatieve Zuidelij ke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) overigens niet alleen maar om vakkennis. Er is ook voldoen de vertier, zoals een melkveekeu ring van de Zeeuwse Rundvee Stichting. Zo parmantig mogelijk stappen ongeveer honderd koeien door een tent om de blits te ma ken met hun fraaie uiers, glanzen de vachten en -misschien onbe- rakter en ze doen vaak heel onhan dig. Dat maakt ze zo leuk. Het is bovendien weer eens wat anders dan een paard borstelen of ringrij- den, toch?", zegt Manon. doeld- indrukwekkende vlaaien. Deze tweejaarlijkse keuring is trou wens niet het toneel voor de echte raspaardjes. „Er zijn in Nederland maar een paar boeren die heel be wust stieren inzetten om tot de ideale koe te komen. Die mensen zijn hier niet. Deze deelnemers ne men een koe mee, die op dat mo ment het best in vorm is", zegt keurmeester Arie Hamoun. „Wij letten vooral op de uiers, benen en krachtontwik- Meestai"zijn ze op 'Meestal zijn koeien op hun best als ze hun best als ze een vier, vijf zijn' Arie Hamoun, keurmeester jaar of vier, vijf p een steenworp afstand van al het geloei gaat het er een stuk serieuzer aan toe. Akkerbouwers laten zich op een markt informeren over de laat ste innovatieve ontwikkelingen, zijn. Tenminste, in de volwassen klasse. Manon Dreessen uit Koudekerke is namelijk vastberaden om tij dens de voorbrengwedstrijd voor de jeugd hoge ogen te gooien met haar negen maanden oude kalf Margje. Samen met Shadé Passen- ier uit Domburg, die stage loopt op de boerderij van Manons ouders, tut ze Margje zo mooi mo gelijk op. De pluim aan haar staart wordt ontklit, de vacht nog eens extra gladgestreken... Margje wordt behandeld als een ware diva. „Ik heb haar voor mijn verjaardag ge had, dus wil ik ook heel goed voor haar zorgen. Koeien zijn heel nieuwsgierig, hebben een pittig ka- die volgens vrijwel alle standhou ders onontbeerlijk zijn om het hoofd boven water te houden. Wat de boer nu nog niet kent, zal ie toch echt moeten leren vreten. Dat denkt ook Eric Beumer uit Ter- neuzen, die agrariërs adviseert op het gebied van voedselkwaliteit en Europese regelgeving. „Digitale technieken maken het mogelijk om heel secuur te werk te gaan. Met behulp van Global Positio ning System (GPS) kun je aan pre- cisiebemesting en onkruid- en ziektebestrijding doen. Je kan zo exact zien hoe jouw perceel erbij ligt. Die mogelijkheden zijn er alle maal, maar nu is het zaak dat het voor iedereen betaalbaar wordt." Medewerkster Gabi Sinke van CZAV laat een soortgelijk geluid horen. „Het is nodig, ook gezien de recessie, om meer op kwaliteit in te steken dan op kwantiteit." En ook in een zaal waar het project Kennis op de Akker (KodA) wordt afgesloten, voeren termen als vernieuwen', 'sa menwerken' en 'kwaliteitsslagen' de boventoon. Ko dA streeft naar de ontwikkeling van kennis, die bij draagt aan duurza me bedrijfsvoe ring in de akkerbouw. Moderne ICT-technologie is daarbij een be langrijk hulpmiddel, benadrukt di recteur-generaal Annemie Burger van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. „De moderne technologie is een van de voorwaarden om de goede positie te behouden, die de Neder landse akkerbouw nu mondiaal be kleedt. Neem bijvoorbeeld precisie- bemesting. Dat is niet alleen een kwalitatieve stap vooruit, het komt ook het milieu ten goede. Met onze ondernemersgeest en in novatiekracht moet het lukken om onze huidige concurrentiepositie te behouden." Akkerbouwers kregen tussen de gewassen uitleg over nieuwe vormen van Op tractoren werden de akkerbouwers langs tal van nieuwe ontwikkelingen bemesting en ziektebestrijding. op akkerbouwgebied geleid. GOES - Leerlingen van het Goese Lyceum en Mytylschool De Sprien ke uit Goes treden vandaag samen op tijdens een regionale voorron de van de Scholierentour 2009. Die wedstrijd is een initiatief van de Stichting Cardo. Tijdens de tour staan jongeren mét en zonder handicap samen op en achter het toneel. Samen werken zij toe naar een regionale finale-avond. Die be gint om 20.00 uur aan de Bergweg 14 in Goes. Pianist Jan Vayne begeleidt de avond, Maaike Jansen (winnares van So you wanna be a popstar in 2007) tekent voor de presentatie. De winnaar mag op 24 november meedoen aan de landelijke finale. WOLPHAARTSDIJK - De ANV Goes houdt morgen, vrijdag, een excur sie langs natuurlijke elementen in de Broeder en Zusterpolder bij Wolphaartsdijk, die worden be heerd en in stand gehouden door T-lubert en Jeannet Rijk. De familie Rijk heeft een boerenbedrijf en be steedt veel aandacht aan akkerna- tuur, houtwallen, kruidenrijk gras land, heggen en faunaranden, waar dieren kunnen schuilen. De excursie begint om 19.30 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Deelnemers krijgen uitleg over agrarisch natuurbeheer. Omdat de tocht over graspaden gaat, zijn ver standige schoenen aanbevolen. YERSEKE - Bij een bedrijf aan De Zanddijk in Yerseke zijn dinsdag middag enkele honderden euro's en computerapparatuur gestolen. De diefstal vond plaats tussen 15.30 en 17.30 uur. De waarde van de computerapparatuur is niet be kend. Vanaf vandaag 3 dagen lang KOOPJESHOEK! 'Juni/juli op maandag geopend Grote Markt 11-13 4461 AG Goes Tel. 0113-227607 www.delscher.nl foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45