Sport Delta Sport staat al veer Werth niet welkom in Aken na positieve test van paard Whisper Van de Plasse blijft concurrente dertien honderdsten voor Rustgevende middel fluphenazine wordt vaker gebruikt. Zierikzee maakte op het Havenplein kennis met handbal. Ladies Run is met 500 vrouwen volgeboekt Bridgers hebben kans op finaleplaats op EK Westerhof en Berkhout winnen Kieler Woche Verschillende Zeeuwse zeges springen in Stal de Kroo. 36 I Donderdag 25 juni 2009 Isabell Werth (hier op Satchmo) is geschorst na een positieve dopingcontro le bij haar paard Whisper. foto Isaac Brekken/EPA door Giel Hendrix SITTARD - Ondanks haar enorme staat van dienst voor de Duitse paardensport, is Isabell Werth vol gende week niet welkom op het CHIO van Aken. Het paard Whisper van de vijfvoudig Olym pisch dressuurkampioene heeft positief gereageerd bij een doping controle. Vlak voor het begin van het CHIO (26 juni-5 juli) is de Duitse hippische wereld daarmee op nieuw opgeschrikt door een do- pingschandaal. Whisper werd tij dens het v Pinksterconcours van Wiesbaden gecontroleerd en daar bij zijn sporen van het verboden middel fluphenazine gevonden. Werth, sinds jaar en dag de grote concurrente van Anky van Gruns- ven, is met onmiddellijke ingang (voorlopig) geschorst. „We hebben haar de mogelijkheid geboden om donderdag tijdens een telefonische hoorzitting de tij delijke schorsing aan te vechten", zegt woordvoerster Malina Gueor- guiev van de internationale hippi sche federatie (FEI). „Maar we hebben nog niet gehoord of ze van die mogelijkheid gebruik wil maken." De organisatoren van het CHIO reageerden enkele uren na het be kend worden van de positieve uit slag. In een perscommuniqué liet Aken weten dat Werth, afhanke lijk van de uitkomst van het telefo nisch overleg, niet welkom is op het toernooi van Aken. De organisatie heeft zich onlangs geschaard achter de besluiten die de Duitse hippische federatie ge nomen heeft naar aanleiding van het laatste dopingschandaal op de Olympische Spelen van Hong pri Vijfvoudig dressuurkampioene Isabell Werth is in een kwaad daglicht komen te staan na een positieve dopingtest bij haar paard Whisper.. door Marco Puik ZIERIKZEE - Handbalclub Delta Sport viert aanstaande zaterdag een feestje. Volgende week maan dag bestaat de Zierikzeese vereni ging op de dag af veertig jaar, een gebeurtenis die uiteraard niet on opgemerkt mag blijven. De inmid dels 74-jarige Henk Verheij kan zich de oprichting van de club nog goed herinneren. Niet verwonder lijk overigens, want hij was er zelf nadrukkelijk bij betrokken. „Schouwen-Duiveland was net ontsloten", blikt hij terug naar de jaren zestig, daarmee doelend op de aanleg van de Zeelandbrug over de Oosterschelde. „Binnen de afde ling Zeeland van het handbalver- bond zag men toen de mogelijk heid om ook op Schouwen een vereniging te stichten. Er werd een commissie opgericht en van de af- Jubileumactiviteiten Delta Sport deling Zeeland kreeg ik het ver zoek om daar voorzitter van te worden." Verheij, zelf oud-handballer van het Vlissingse Marathon, nam de klus met beide handen aan. Ter in troductie van het handbal werden in Zierikzee op 21 juni 1969 twee demonstratiewedstrijden gespeeld. Die gebeurtenis maakt nog altijd enthousiasme los bij Verheij. „Er werd niet zomaar in een zaal ge speeld, maar midden op het Ha venplein in Zierikzee! We hadden daarvoor toestemming gekregen van de gemeente. Dat was natuur lijk fantastisch! Er stond gelijk een heleboel publiek langs de kant." In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 24 juni 1969 lezen we terug dat de dames-junioren van Hellas het af moesten leggen tegen Ro- bur (9-11) en dat de heren van EMM met 9-6 te sterk waren voor Walcheren. „Na afloop van die wedstrijden werd de oprichtings vergadering belegd in het Huis van Nassau en direct daarna kon men Kong en de opvattingen van Lud- ger Beerbaum over het gebruik van ongeoorloofde middelen ('Wat niet gevonden wordt, is toe gestaan'). „Het geval Isabell Werth toont aan dat er voor ons standpunt geen alternatief is", laat de finan cieel directeur van Aken, Michael Mronz, weten. „We hebben vanaf het eerst moment gezegd dat we een voortrekkersrol willen vervul len in de strijd voor een zuivere en transparante sport. De hippi sche sport moet een nieuwe start maken." Fluphenazine is in de paar densport geen onbekend middel. Na de Spelen van Athene (2004) werden bij het paard Waterford Chrystal, waarmee de Ierse springruiter Cian O'Connor olym pisch kampioen was geworden, sporen van hetzelfde middel ge vonden. Het is volgens dierenarts Ben Horsmans een medicijn dat uit de mensenwereld afkomstig is, het wordt onder meer gebruikt voor de behandeling van psy choses en schizofrenie. Horsmans is sinds een aantal jaren teamve- terinair endurance en aan spanning bij de Nederlandse hip pische federatie. In Aken is hij vandaag, als FEI-dierenarts, aan wezig bij de keuring van de volti ge-paarden. „Het wordt toegediend om paar den rustig te maken. Het werkt twee tot drie weken. Fluphenazi ne heeft een valiumachtige uitwer king. Het zorgt ervoor dat de paar den niet zo gestrest zijn en min der snel schrikken. Daardoor kun je er makkelijker mee werken. Zo wel op trainingen als wedstrij den." Het is volgens Horsmans niet dui delijk hoe lang sporen van medi cijnen bij de paarden zijn op te sporen. In de vleesindustrie (koeien, schapen, varkens) is daar veel onderzoek naar gedaan, maar bij paarden niet. „In onze sport gaat het relatief gezien maar om weinig paarden. Dat is voor de far maceutische industrie financieel niet interessant." Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum organiseerde Delta Sport al een familiedag en een jeugd-handbalkamp. Het hoogtepunt van de viering moet echter nog plaatsvinden. Zaterdag houdt de vereniging vanaf 18.00 uur een feestavond, waar de band Bad Hair Day acte de présence zal geven. Eerder die dag vormt sporthal Onderdak het decor voor de handbalwed strijd tussen de mannenteams van E&O uit Emmen en het Antwerpse Sas- ja. Vanaf 16.00 uur staan de ploegen, die beiden uitkomen op het hoog ste niveau, tegenover elkaar. E&O zal, in tegenstelling tot eerdere bericht geving, met een zo compleet mogelijke selectie naar Zierikzee komen. E&O-speler Merijn de Vos moet het duel aan zich voorbij laten gaan. De oud-speler van Delta Sport, die al het hele seizoen herstellende is van een schouderblessure, verdraaide onlangs ook nog eens zijn knie. Onder zoek wees uit dat hij daarbij zijn meniscus beschadigde. zich aanmelden als lid van de club." Op 29 juni 1969 was de oprichting van Handbal Vereniging Delta Sport een feit. De handballers slo ten zich in eerste instantie aan bij de Zierikzeese atletiek- en gymnas tiekvereniging, die dezelfde naam droeg. Later is Delta Sport opge splitst in drie zelfstandige veren gingen. Over het debuutjaar van de hand balvereniging wil Verheij graag één ding kwijt. „We konden direct 'Mensen moeten wel méér tijd op de sportvelden doorbrengen' vanaf de oprichting met een man nen seniorenteam starten, iets dat nog nooit vertoond was in Zee land." Vermeldenswaardig is verder dat Delta Sport in haar 'babytijd' niet over een eigen handbalaccommo datie beschikte, waardoor alle thuisduels in Goes moesten wor den afgewerkt. Met de ingebruik name van sporthal Onderdak in 1972 veranderde dat en werd Zie rikzee de thuishaven van de club. Vijf jaar lang zou Verheij de voor zittershamer bij Delta Sport hante ren. De mogelijkheid om in dezelf de functie bij de afdeling Zeeland aan de slag te gaan, deed hem ver trekken. „We hebben altijd gezegd: de oprichting van Delta Sport was op zich gemakkelijk. Het is veel moeilijker om zo'n vereniging in stand te houden. Dat laatste heb ben de opvolgende besturen per fect gedaan", relativeert hij zijn ei gen rol in Zierikzee. MIDDELBURG - De Ladies Run, een onderdeel van de Zeeuwse Kust- marathon, is volgeboekt. De vijf honderdste inschrijving voor de hardloopwedstrijd voor vrouwen kwam gisteren binnen. De Ladies Run wordt op vrijdaga vond 2 oktober gehouden over af standen van 5 en 10 kilometer. De start en finish zijn in de Langstraat in Zoutelande. Een dag later is on der meer de Kustmarathon, de wedstrijd van Burgh-Haamstede naar Zoutelande. MIDDELBURG - De bridgers Mark de Meer (Middelburg) en Roeland Maat ('s-Heer Arendskerke) heb ben na de eerste dag van de halve finales van het Open EK bridge voor koppels nog een redelijk uit zicht op een finaleplaats. Als ze vandaag een goede dag hebben, be hoort deelname aan de eindstrijd tot de mogelijkheden. De beste veertig koppels gaan na de twee sessies van vandaag door naar de finales, die morgen en za terdag worden gespeeld. KIEL - Zeilsters Lisa Westerhof en Lobke Berkhout hebben de presti gieuze "Kieler Woche in de 470-klasse gewonnen. De tweede plaats gisteren in de medalrace vol stond om de koppositie te behou den. Het Nederlandse duo won in to raal drie van de zés races in het Duitse water en eindigde op 9 pun ten. De tweede plaats was voor een Deense koppel met 20 pun ten. Twee Japanse vrouwen pakten brons. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Met een spannende barrage bezorgden de ruiters uit de klasser Z de- springwedstrijd van Stal de Kroo een fraai slot. Carolein van de Plas se uit Yerseke was dinsdagavond bij de ondergaande zon de beste. De Zeeuwen waren, zoals steeds in Nieuw- en Sint Joosland, in on dertal, maar lieten zich niet de kaas van het brood eten. Van de Plasse (Delta Mossel) was daar één van. De combinatie verkeert in supervorm. In de klasse ZZ, die in handicap met Z werd verreden, had de Brabantse Ank van Don gen in de barrage twee ijzers in het vuur. Het was niet voldoende om de combinatie uit Yerseke van de overwinning af te houden. De amazone uit Prinsenbeek gooi de met de merrie Markzicht's Ursula meteen de knuppel in het hoenderhok. Zij stuurde Lux- dochter in 33,16 seconden foutloos naar de finish. Van de Plasse was met de Heartbreaker-dochter Del ta Mossel So Lovely 0,13 seconde sneller. Met haar tweede troef To mahawk, kwam Van Dongen bijna drie tellen tekort om Van de Plasse te verslaan. In de klasse L melden zich elf com binaties voor de beslissende ron de. Mark Bevelander was met de ruin Vibon de snelste. De ruiter uit Oud-Vossemeer was met de Si- bon Le Sursaut-zoon een seconde sneller dan de concurrentie. Peter de Pagter was in de klasse L verrassend de sterkste van de zes tien combinaties die zich voor de beslissende ronde plaatsten. Met het mes tussen de tanden stuurde de ruiter uit Koudekerke de Indo- rado-dochter Vita in 31,55 secon den over de obstakels. Hij was een kwart tel sneller dan de rest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40