0 als oester in zaak korpschef Brandweervrijwilligers naar één Zeeuws korps Zeeland gromt Proef met inlaat zoet water in Oosterschelde Stem mee en win je eigen filmzaal! Gemeenteraden wordt gevraagd in te stemmen met nieuwe organisatie. In het belang van de veiligheid www.pzc.nl/winjeeigenfilmzaal Donderdag 25 juni 2009 3 www.gall.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - De dertien Zeeuwse gemeenteraden moeten na de zo mervakantie de knoop doorhak ken over de vorming van één regio naal brandweerkorps. Formeel wordt de bestuurders ge vraagd in te stemmen met een overgang van de 1250 brandweer- vrijwilligers en de financiering van de nieuwe organisatie. Die komt onder directe regie van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). Het al gemeen bestuur van de Veilig heidsregio vergaderde gisteren in beslotenheid over de brandweer zorg vanaf 2oro. Die moet van mi nister Guusje ter Horst naar een hoger niveau. Onder voorwaarde dat er één korps komt, wil het Rijk meebetalen aan die verbetering. De meerderheid van het VRZ-be- stuur ging een jaar geleden al ak koord met die afspraak. Alleen de handtekening van Middelburg ont breekt op het convenant, maar bur gemeester Koos Schouwenaar zag de afgelopen maanden zijn belang rijkste bezwaren weggenomen. In Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl COMMENTAAR "T e bijt niet naar de hand die I je voedt. Maar soms is flink I grommen wel gepast. Zo heeft Zeeland alle aanleiding om boos te zijn op Den Haag. Want Binnenlandse Zaken en Verkeer 8c Waterstaat krabbelen terug na de toezegging van geld voor de veiligheid op de Westerschelde. Nu België meer bijdraagt dan voorzien, pikt Den Haag dit voordeeltje in, hoewel de afspraak was dat juist Zeeland dan minder zou betalen. Op basis van dit wispelturige gedrag kan deze provincie geen beleid voeren. De Veiligheidsregio Zeeland dreigt de rampenbestrijding nu maar helemaal aan Den Haag over te laten. Dat is niet verstandig. In zo'n constructie is er niet ineens meer geld. En de risico's van de unieke scheepsbewegingen op de meanderende rivier moeten ter plekken worden beoordeeld. Zoals ook de keuze van rampenbestrijdingsmiddelen en de coördinatie van de hulp na een ongeluk het beste hier kunnen gebeuren. Bovendien blijven de burgemeesters verantwoordelijk. Dus dit dreigement is misschien nuttig om Den Haag wakker te schudden, maar het is niet hard te maken. het voorstel dat binnenkort naar de gemeenteraden gaat, wordt be nadrukt dat er geen loodzware top komt en de bureacratie binnen de perken blijft. Doordat gemeentelijke korpsen het afgelopen jaar flink hebben geïnvesteerd in het wegwerken van achterstanden, bestaat volgens VRZ-voorzitter Jan Lonink ook geen gevaar meer voor 'leunge- drag'. De inzet van het regiokorps wordt gebouwd op het solidari teitsbeginsel van een gezamenlijk Zeeuws belang. De financiële bij drage per gemeente wordt afge stemd op het inwonertal. MIDDELBURG - Bij wijze van proef wordt volgend voorjaar drie maan den lang voedselrijk zoet rivierwa-_ ter in de Oosterschelde gelaten. Dat moet de zeearm gezonder hel pen maken. Het Oosterscheldewa- ter is weliswaar schoon, maar het bevat zo weinig voedsel dat de ver scheidenheid aan planten- dieren- soorten afneemt. Bovendien is voedselrijker water van belang voor de schelpdiersector. Het water wordt ingelaten via de Krammersluis bij Sint-Philipsland en de Bergse Diepsluis uit Tholen. Een meer open en natuurlijke ver binding is ook van belang voor vis soorten als paling, zalm, bot en ste kelbaars. De Oosterschelde is voor vissen een belangrijke verbinding tussen de open zee en de rivieren. Achteraf valt te constateren dat de Deltawerken voor een te harde scheiding tussen watergebieden hebben gezorgd. Daardoor is de na tuurlijke overgang tussen zee en ri vier verdwenen. Aan de proef doen Rijkswaterstaat, de provincie Zeeland, natuurorganisaties en het schelpdierbedrijfsleven mee. AIVD afdelingen: Koos Schouwenaar Fup Goudswaard Rolant Quist bron AIVD, www.burojansen.nl foto Dirk-Jan Cjeltema en Ruben Oreel Wie is de baas van de AIVD? Minister van Binnenlandse Zaken (Guusje ter Horst) Hoofd AIVD (Gerard Bouman) Controle op het functioneren via Commissie van toezicht betreffende de inlichtingen- en veiligheidsdiensten Democratische Rechtsorde Terrorisme, extremisme, beveiliging, risicoanalyse van migratie, dreiging chemische, biologische, nucleaire en radiologische wapens. Buitenland Informatie over andere landen, internationale bedreigingen, massavernietigingswapens. Staatsveiligheid Ongewenste bemoeienis buitenland, financiën terroristen, radicalisering, risico's rond internationale organisaties zoals het Internationale Strafhof, beveiliging, samenwerking tussen diensten. Veiligheidsbevordering Onderzoeken naar kandidaten vertrouwensfuncties, ontwikke ling technologie voor beveili ging, bevorderen beveiliging vitale delen samenleving (bijv. vliegveld), dreigingsanalyse bij beveiliging. Bijzondere inlichtingenmiddelen Ontwikkelen en inzetten nieuwe hulpmiddelen. Strategie/juridische zaken Bedrijfsvoering ICT Andere inlichtingendiensten: MIVD (militair) DNRI (nationale recherche) RID (politie, regionaal) RCID (politie, georganiseerde criminaliteit regionaal) Als je met de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst te maken krijgt, is het niet gemakkelijk inzage te krijgen in de zaken die de AIVD over je heeft verzameld, ondervonden ook voormalig korpschef Goudswaard en korpsbeheerder Schouwenaar van Politie Zeeland. Wat moet je doen om inzage te krijgen in je gegevens bij de AIVD? Brief aan minister van Binnenlandse Zaken met verzoek om inzage in alle gegevens die AIVD over je heeft aangelegd. Binnen 3 maanden (met mogelijk uitstel van nog eens 4 weken) moet antwoord volgen. Inzage wordt geweigerd voor stukken die inzicht geven in: - werkwijze van de AIVD -bron van de AIVD - privacy van derden - actueel kennisniveau van de dienst - stukken die jonger zijn dan 5 jaar „De betrouwbaarheid van de overheid moet te controleren zijn. Ik wil mijn eigen gespreks verslag met de AIVD op de juistheid kunnen controleren. Ik hoef niet als bron beschermd te worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3