Spanje onderuit in half leeg stadion De scalp van Mosley was een vereiste Sprookjesbos bijna gered KNVB wil een goede verliezer zijn en tekent geen beroep aan in zaak Fortuna VS houdt Europees kampioen uit finale Confederations Cup. Mensen hebben zitten slapen, stelt Henk Kesler. FF Donderdag 25 juni 2009 35 door Hans Leber BLOEMFONTEIN - Er zijn tijdens de Confederations Cup al 70.000 kaartjes weggegeven om nog een beetje publiek op de ringen te krij gen. Het toernooi trekt nu een maal weinig publiek. In het slechts half gevulde Free State Sta dium van Bloemfontein werd gis teravond de eerste finalist bekend. Het team van de Verenigde Staten verraste door Spanje in Bloemfon- tein te verslaan: 2-0. De meeste Zuid-Afrikanen kun nen vaak de kaartjes niet betalen, heet het. Alleen de wedstrijden van Zuid-Afrika, ook die van van"- avond tegen Brazilië in de andere halve finale, zijn echt goed be zocht. Net als de finale, waarvoor geen ticket meer te krijgen is. De reden daarvoor is dat of Brazilië of Zuid-Afrika daarin een hoofdrol heeft. Het kan ook zijn dat het grote pu bliek in Zuid-Afrika helemaal geen geld over voor kaartje. Want de Confederations Cup is een merkwaardig toernooi om een prijs van niets. Geen voetballer zal dan ook tevreden zijn met aan het einde van zijn carrière de Confede rations Cup in de sporttas. Een EK winnen, een WK, de Copa America of de Africa Cup... dat is hardware voor in de prijzenkast. Voetballers uit de grote Europese competities die tot eind mei actief waren in hun competities en de Europese finales en die binnen kort al weer bij hun clubs moeten aantreden, zijn óók helemaal niet blij met een Fifa-toernooitje mid- De voetballers van de Verenigde Staten stunten in de halve finale van de Confederations Cup. Ze verslaan het favoriete Spanje met 2-0. ZEIST - De KNVB heeft fouten ge maakt in de zaak rond de licentie van Fortuna Sittard. Dat gaf direc teur betaald voetbal Henk Kesler gisteren in Zeist toe. De club mag daarom komend seizoen uitkomen in de eerste divisie. De rechter tikte de voetbalbond vo- rige week óp de vingers met een vonnis waarin hij de KNVB op- J droeg Fortuna toe te laten tot de competitie. „Mensen hebben zit ten slapen. Er zijn procedurele mis sers gemaakt. Dat heeft de rechter terecht geconstateerd", aldus Ke sler. „Er gaat veel goed, nu gaat er een keer iets fout. Hier moeten we van leren. Maar de KNVB is geen slecht verliezer, we zijn koninklijk genoeg om de fouten te erken nen." De voetbalbond heeft afgelopen week overwogen om beroep tegen de uitspraak aan te tekenen. Daar is uiteindelijk van afgezien, omdat er volgens Kesler duidelijkheid moest komen. „Als je in beroep gaat, kom je te dicht in de buurt van de competitie. Dat gaat niet. We wilden duidelijkheid verschaf fen. Ook naar Fortuna toe. Want ANALYSE door Paul Zweverink denin hun zomerreces. Ze zullen het alleen niet zeggen, omdat er patriottisme van hen wordt ver wacht en dankbaarheid omdat ze voor hun land mogen spelen. Spanje had gisteren een zware avond. Na eerder erg goed te heb ben gespeeld, was de VS gisteren minstens even goed. Deze overle ver verloor eerder twee keer in de poule en ging tóch door na een he roïsche overwinning op Egypte. Gisterenavond scoorde Jozy Alti- dore in de eerste helft en deed Clint Dempsey in de tweede helft de deur voor de Spanjaarden dicht. De Spanjaarden hadden gisteren graag al een klein feestje gevierd, maar dat stond de VS dus in de weg. Op 15 november 2006 ver loor Spanje voor het laatst een wedstrijd, Roemenië was toen de boosdoener. Gisteren beëindigde de VS een reeks van 35 wedstrij den waarin het land ongeslagen bleef. FIA-voorzitter Max Mosley stelt zich niet verkiesbaar voor nieuwe termijn. Daar mee redt hij de Formule 1. Max Mosley mocht het goe de nieuws wereldkundig maken en kreeg een judas kus van zijn grote opponent Luca di Montezemolo, maar het was dui delijk dat het om de scalp van de FIA-voorzitter ging. Barbertje moest hangen en dat geschiedde in Parijs. Mosley stelt zich vanaf okto ber niet meer beschikbaar als pre ses van de autosportfederatie en daarmee maakte hij de weg vrij voor het akkoord tussen de Formu le i-organisatie en de teams. „We zijn eruit, de Formule 1 is ge red", zei Mosley in Parijs met een geforceerde glimlach. „Mosley ver dient alle lof hij heeft dit geweldig gedaan", was de schijnheilige ver klaring van zijn grote vijanden van de in de Fota verenigde teams. Maar iedereen wist dat Mosley en de hardliners binnen de FIA de ver liezers waren. De renstallen heb ben gewonnen en in hun kielzog Bern ie Ecclestone, die de afgelopen maanden een merkwaardig dubbel spel speelde. De kleine commer ciële baas van de Formule 1 schaar de zich naar buiten steeds achter Mosley, maar zijn bewoordingen zaten steeds vol dubbelzinnighe den. In feite koos Ecclestone de zij de van de teams en liet hij zijn voorzitter vallen. De positie van Mosley was nage noeg onhoudbaar. Zijn dictatoriale optreden werd tot medio vorig haar nog redelijk gepruimd, maar nadat bekend werd dat de keurige Mosley zich in sm-kelders met bi zarre seksuitspattingen bezighield kreeg hij het moeilijk. Toen Mosley zich vervolgens hard afzette tegen de grote en machtige Fi-teams, te kende hij in feite zijn eigen bestuur lijk doodvonnis. Door het hele inhoudelijke conflict heen, begonnen met de diffuserrel en met als hoogtepunt de door Mosley geëiste budgetlimiet, liep een op de persoon gericht conflict. Mosley probeerde het vorige week nog hard te spelen door de Fota-ba- zen 'een stelletje mafkezen' te noe men en te dreigen met nog een jaar FIA-voorzitterschap, maar zijn val was niet meer te vermijden. de club moet wel de tijd hebben om een selectie bij elkaar te krij gen." De rechter heeft het besluit van de licentiecommissie in zijn vonnis ge schorst tot 1 juli volgend jaar. Wat daarna gebeurt, is onduidelijk. „For tuna kan aan alle discussie een eind maken door gezond te wor den. Als de club er een gezonde fi nanciële huishouding op na houdt en volgend jaar in categorie 2 zit, is er niks aan de hand." Mocht Fortuna in categorie 1 blij ven, dan zou de club in theorie op nieuw naar de rechter moeten stap pen. Kesler: „Maar dat willen we voorkomen." <infotorial> HEERENVEEN - Gisteren is in het Abe Siebema stadion in Heerenveen de Gouden bal van de Kikkerkoning teruggevonden. Met deze vondst zijn bijna alle verdwenen voorwerpen van de Efteling weer terecht. Alleen het mandje van Roodkapje ontbreekt nog in het Sprookjesbos. Extra voor abonnee s De zoektocht naar de verdwenen voorwerpen maakt deel uit van een spannend Sj>el dat de Efteling samen met deze krant organiseert. Speel je nog niet mee, meld je dan aan op www.sprookjesmysterie.nl en help Roodkapje haar mandje terug te vinden. Je maakt kans op een van de 700 Efteling prijzen. Ben je abonnees van deze krant dan ontvang je het gratis Sprook- jesMysterie fye 1. Kijk voor ^ftel- informatie en voorwaarden op: www.sprookjesmsyterie.nl «aar «aute Foto: Efteling. - De 11 jarige Dion Kirst uit Heerenveen was woensdag als eerste bij de Gouden Bal en wint kaarten voor het .exclusieve Sprookjesbal en een Efteling VIP-arrangement. Fernando Torres (midden) realiseert zich dat Spanje is uitgeschakeld, nadat Clint Dempsey (linksachter) de Vere nigde Staten op 2-0 heeft gebracht. foto Martin Meissner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39