AIVD blijft gesloten Werkwijze deed Goudswaard das om 'Herindeling Zeeuwse politie niet ten koste van blauw op straat' PZC Affaire De krant 5 weken voor 15 euro! Tweede Kamer uit zorgen over gevolgen reorganisatie korpsen. 2 Donderdag 25 juni 2009 WILLEM VAN OAM Een blauw zwembroekje was het. Mijn moeder had daar op een klein embleem genaaid; een sierlijke witte W te gen een rode achtergrond. Die W stond voor Water vrienden, de zwemvereniging waarvan ik lid was. Prima broek je. Het elastiek knelde weliswaar wat rond mijn jongensbuik, maar ik kon er uitstekend in watertrappelen, rug- en borst- zwemmen en ik behaalde probleemloos mijn zwemdiploma's A en B, die ik trots naast het Verkeersdiploma tegen het be hang boven mijn bed prikte. Al zeg ik het zelf: ik kon redelijk zwemmen. Records heb ik echter nooit gebroken. Sinds kort weet ik hoe dat komt. Het lag aan mijn broekje. Van welk materiaal het was ver vaardigd, weet ik niet meer. Was het van nylon? Was het van wol? 'Ach, wat maakt het uit', zegt u. Nou, dat maakt kennelijk héél veel uit. In de internationa le zwemwereld is een heuse affai re ontstaan: de zwempakken-affaire. Het fijne van de Kwestie heb ik niet helemaal kunnen doorgronden. Wat ik er wél van heb begrepen, is dat enkele slimme zwempakkenfabrikanten een badkostuum hebben ontwikkeld, dat is voorzien van een speciaal laagje dat het drijfvermogen vergroot. Dat scheelt op de honderd meter vrije slag al gauw een honderdste van een seconde - zoiets. „Een prachtige uitvinding", zeggen de voor standers. „Vals spel", roepen de tegenstanders. De zaak liep hoog op. Er werd met rechtszaken gedreigd, de internationale zwembond riep zelfs een badpakkencommissie in het leven die zich grondig in de materie verdiepte. De kogel is eindelijk door de kerk: de supersnelle badpakken worden tijdens het ko mende WK-zwemmen in Rome toegelaten. Blij toe. Ik gooi mijn blauwe zwembroekje - het is toch wat aan de krappe kant geworden - weg, en ik schaf mij zo'n flitsend zwemkos- tuum aan. Rome, opgelet: ik kom er aan! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ik gooi mijn blauwe zwembroekje weg COLOFON iUggS PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partnêrs. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam voorletters Straat Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Oud-korpschef Fup Goudswaard en burgemeester Koos Schouwenaar willen dat de Haagse rechtbank corrigerend optreedt richting de AIVD. door Emile Calon Oud-korpschefFup Goudswaard hief gisteren in een Haagse rechtszaal zijn schouders in een machteloos gebaar op. Vol gens de Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst is hij namelijk chantabel omdat hij vorig jaar maart, tijdens een integriteitonder- zoek, gezwegen zou hebben over buitenechtelijke relaties. De hoofd commissaris kreeg echter nooit te horen met wie hij vreemd zou zijn gegaan noch wanneer. Daar door kan hij zich niet verdedigen en is hem het belangrijkste recht ontnomen dat een procespartij in een democratische rechtsstaat heeft, stelde zijn advocaat P. van Hecke. De raadsman vermoedt dat Gouds waard het slachtoffer is geworden van de roddelcultuur die bij de Zeeuwse politie heerste. Maar ook van de volstrekt oncontroleerbare werkwijze van de AIVD. Die dienst hoorde vorig jaar tal van mensen die iets over Goudswaard konden vertellen. Onder hen ook burgemeester Koos Schouwenaar (Middelburg). Maar ook die krijgt tot nu toe niet te zien wat die ge heim agent heeft gedaan met dat gesprek. Om die reden vroeg de burgemeester aan de Haagse rech ters inzage in zijn eigen gespreks verslag. Want hij heeft het vermoe den dat dat verslag niet correct is. Volgens hem schreef de AlVD'er niets op tijdens het gesprek en leek hij in het geheel niet geïnteres seerd in de goede kanten van Goudswaard. „Alleen als ik iets ver telde dat mogelijk negatief kon uit pakken, kreeg ik de volle aan dacht." Goudswaard heeft ook het gevoel dat de AIVD'ers uit waren op zijn val. Hij sprak op 13 maart ruim vier uur met twee medewer kers en ook zij schreven volgens hem nauwelijks iets op. Van Hecke ziet een complot tegen Goudswaard. Daarbij wees hij ook naar een usb-stick en een voicere- corder. Een AlVD'er zou met be hulp van die apparatuur het ge sprek met Goudswaard heimelijk hebben opgenomen. Stick en re corder zijn echter gewist, precies twee dagen voordat ze overhan digd moesten worden aan het Ne derlands Forensisch Instituut voor onderzoek. De een op 30 januari 2009 tussen 13.21.46 en 13.59.06 uur. De ander op precies diezelfde dag om 13.30.30 uur. Landsadvo caat E. Daalder zei tegen de rech ters dat dat heimelijk opnemen fout was maar dat er, afgezien van wat geruis, niets op die geluidsdra gers stond. Van Hecke: „Waarom zijn ze dan gewist?" Volgens de landsadvocaat is er verder niets onoorbaars gebeurd en kreeg Gouds waard terecht niet de verklaring van geen bezwaar. Hij stelde dat ge spreksverslagen van de dienst ge heim zijn en geheim moeten blij ven omdat de AIVD in alle geval len zijn bronnen wil beschermen. Hij wees ook naar de wet waarin dit alles is geregeld. Schouwenaar merkte op zijn beurt op dat de wet dat) maar voor dit soort gevallen aangepast moet wor den. „Als het om terrorisme gaat of andere zaken die het landsbe lang raken is geheimhouding pri ma. Maar niet als door die geheim zinnigdoenerij een korpschef, een politiekorps en een hele provincie worden geschaad." De Haagse rechtbank doet 5 augus tus, of mogelijk eerder een uit spraak. Van Hecke liet op voor hand weten dat bij een negatieve uitspraak hij hoe dan ook in hoger beroep gaat. Hij verwacht zelfs dat hij uiteindelijk terechtkomt bij de Europese Hof voor de mensenrech ten. In zijn betoog citeerde hij ook enkele uitspraken van dat hof zeer strenge eisen stelt aan het gebruik van geheime bronnen. Gouds waard zelf, door de stress vijftien kilo afgevallen, zegt dat de over heid betrouwbaar moet zijn. „Ik ben onrechtvaardig behandeld maar kan mij niet verdedigen." door Marcel Modde Minder dan een jaar gele den zat Fup Goudswaard nog stevig in het zadel. Al thans, voor de buitenwacht, want intern rommelde het al een tijdje rond de toenmalig hoofdcommis saris van de Zeeuwse politie. De ondernemingsraad (OR) werk te in alle stilte aan een zwartboek over de manier waarop de korps chef leiding gaf Volgens de OR maakte Goudswaard en zijn plaats vervanger Marten Siderius zich herhaaldelijk schuldig aan machts misbruik, vriendjespolitiek en inti midatie en werden afspraken niet nagekomen. Eind juli zegde de OR het vertrouwen op in de korpslei ding. Ondertussen ging Gouds waard ook door de molen van de Algemene Inlichtingen en Veilig heidsdienst. De AIVD had om onduidelijke re denen bij zijn benoeming in 2003 'vergeten' de topfunctionaris door te lichten. Dat was vijf jaar voor dien bij zijn aanstelling als plaats- vervangd korpschef nog wel ge beurd. Toen zag de AIVD nog geen aanleiding te twijfelen aan Goudswaards integriteit. De recen te screening bracht echter aan het licht dat de inmiddels tot de hoog ste Zeeuwse politieman gepromo veerde (altijd gebleven) inwoner van 's Gravezande twee keer een buitenechtelijke relatie zou heb ben gehad. Bovendien wreef de AIVD hem aan dat hij een tweede hands politieauto aan zijn dochter had gegeven en later met winst zou hebben doorverkocht. Dat al les maakt Goudswaard volgens de dienst chantabel en dus niet ge schikt voor een topfunctie bij de politie. Goudswaard werd derhal ve op 16 juli de noodzakelijke ver klaring van geen bezwaar onthou den en met buitengewoon verlof gestuurd. Op 10 september werd Goudswaard formeel uit zijn func tie gezet. Hij behield vooralsnog zijn rang en salaris en is strikt ge nomen nog steeds in dienst van de Zeeuwse politie, totdat hij een andere baan vindt. door Jeffrey Kutterink den haag - Als het Zeeuwse poli tiekorps samengaat met bijvoor beeld Brabant, gaat dat niet ten koste van het 'blauw op straat'. Dat antwoordde minister Guusje ter Horst (PvdA, Binnenlandse Za ken) gisteren op vragen van Cos- kun Qörüz (CDA). De Tweede Ka mer sprak gisteren in een overleg over de politie zijn zorgen uit over de gevolgen van de voorgenomen herindeling van de Nederlandse politiekorpsen. Ter Horst wil het aantal korpsen verminderen van 26 naar 20 a 22. Ze gaf aan dat poli tiekorpsen zoveel mogelijk samen moeten vallen met de indeling van de rechtbanken (gerechtelijke kaart). „Na de zomer spreek ik met de Zeeuwse korpsbeheerder en verwacht dan voorstellen hoe de schaal van het Zeeuwse korps kan worden vergroot", zei Ter Horst. „Ik heb niet de intentie om het aantal agenten op straat te ver kleinen. Wel heb ik twijfels of Een (bestuurlijk) samengaan van het Zeeuwse korps met bijvoor beeld Brabant betekent niet dat er minder agenten op straat zul- len lopen. sommige korpsen een zelfstandig bestaansrecht hebben." Ronald van Raak (SP): „Wilt u echt het aantal korpsen verklei nen? Doe het niet. Niet op dit mo ment." Ook Laetitia Griffith (WD) stelde vraagtekens bij de herindeling. Net als SP en CDA vreest de WD dat een reorganisa tie ten koste gaat van agenten op straat, (^örüz (CDA) pleitte voor minder bureaucratie, meer blauw op straat en meer samenwerking. „Zowel op regionaal, bovenregio naal als landelijk niveau kunnen agenten van elkaar leren en kan er efficiënter worden gewerkt". „Maar een Fries moet wel dezelfde service krijgen als een Zeeuw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2