moet hij toch echt leren vreten SUMMER SALE Veertigste Zeeuwse Dag van het Paard Grote maten UITVERKOOP Welke Zeeuwse kwesties spelen er in Den Haag? 'De digitale mogelijkheden zijn er, maar nu is het zaak dat het voor 'Koeien zijn heel nieuwsgierig, hebben een pittig karakter en ze doen iedereen betaalbaar wordt Eric Beumer, adviseur voedselkwaliteit en regelgeving Vüük heel Onhandig Manon Dreessen, junior deelnemer melkveekeuring eeniaarof dA streeft naar de een juui uj ontwikkeling van 'Meestal zijn koeien op hun best als ze vier, vijf zijn' Arie Hamoun, keurmeester DIS THAT DELSCHER. www.pzc.nl/zeeuwsezetel Donderdag 25 juni 2009 I 23 Op tractoren worden de akkerbouwers langs tal van nieuwe ontwikkelin- Akkerbouwers krijgen tussen de gewassen uitleg over nieuwe vormen van gen op akkerbouwgebied geleid. bemesting en ziektebestrijding. Een paar duizend boeren uit Zuidwest-Nederland deden gisteren vakkennis op tijdens een open dag van de CZAV op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. door Raymond de Frel Bij de runderen in een stal aan de Noordlangeweg bij Colijnsplaat heerst on begrip. Wat moeten al die heilige koeien nou opeens op 'hun' gras? Twee weilanden wor den woensdag bezet door blin kend blik. En dat zal pas verande ren als alle boeren voldoende ken nis hebben opgedaan over vernieu wingen in de agrarische sector. Nu draait het op de jaarlijkse open dag van de Coöperatieve Zuidelij ke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) niet alleen maar om vak kennis. Er is ook voldoende ver tier, zoals een melkveekeuring van de Zeeuwse Rundvee Stichting. Zo parmantig mogelijk stappen onge veer honderd koeien door een tent om de blits te maken met hun fraaie uiers, glanzende vach ten en -misschien onbedoeld- in- voor iedereen betaalbaar wordt." Medewerkster Gabi Sinke van CZAV laat een soortgelijk geluid horen. „Het is nodig, ook gezien de recessie, om meer op kwaliteit in te steken dan op kwantiteit." En ook in een zaal waar het project Kennis op de Akker (KodA) wordt afgesloten, voeren termen als vernieuwen', 'sa menwerken' en 'kwaliteitsslagen' de boventoon. Ko- kennis, die bij draagt aan duurza me bedrijfsvoe ring in de akkerbouw. Moderne ICT-technologie is daarbij een be langrijk hulpmiddel, benadrukt di recteur-generaal Annemie Burger van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. „De moderne technologie is een van de voorwaarden om de goede positie te behouden, die de Neder landse akkerbouw nu mondiaal be kleedt. Neem bijvoorbeeld precisie- bemesting. Dat is niet alleen een kwalitatieve stap vooruit, het komt ook het milieu ten goede. Met onze ondernemersgeest en in novatiekracht moet het lukken om onze huidige concurrentiepositie te behouden." drukwekkende vlaaien. Deze twee jaarlijkse keuring is trouwens niet het toneel voor de echte raspaard- jes. „Er zijn in Nederland maar een paar boeren die heel bewust stieren inzetten om tot de ideale koe te komen. Die mensen zijn hier niet. Deze deelnemers nemen een koe mee, die op dat moment het best in vorm is", zegt keur meester Arie Hamoun. „Wij letten vooral op de uiers, benen en krachtontwikke ling van de koe. Meestal zijn ze op hun best als ze een jaar of vier, vijf zijn." Tenminste, in de volwassen klasse. Manon Dreessen uit Koudekerke is namelijk vastberaden om tij dens de voorbrengwedstrijd voor de jeugd hoge ogen te gooien met haar negen maanden oude kalf Margje. Samen met Shadé Passe- nier uit Domburg, die stage loopt op de boerderij van Manons ouders, tut ze Margje zo mooi mo gelijk op. De pluim aan haar staart wordt ontklit, de vacht nog eens extra gladgestreken... Margje wordt behandeld als een ware diva. „Ik heb haar voor mijn verjaardag ge kregen, dus wil ik ook heel goed voor haar zorgen. Koeien zijn heel nieuwsgierig, hebben een pittig ka rakter en ze doen vaak heel onhan dig. Dat maakt ze zo leuk. Het is bovendien weer eens wat anders dan een paard borstelen of ringrij- den, toch?", zegt Manon. Op een steenworp afstand van al het geloei gaat het er een stuk serieuzer aan toe. Akkerbouwers laten zich op een markt informeren over de laat ste innovatieve ontwikkelingen, die volgens vrijwel alle standhou ders onontbeerlijk zijn om het hoofd boven water te houden. Wat de boer au nog niet kent, zal ie toch echt moeten leren vreten. Dat denkt ook Eric Beumer uit Ter- neuzen, die agrariërs adviseert op het gebied van voedselkwaliteit en Europese regelgeving. „Digitale technieken maken het mogelijk om heel secuur te werk te gaan. Met behulp van Global Positio ning System (GPS) kun je aan pre- cisiebemesting en onkruid- en ziektebestrijding doen. Je kan zo exact zien hoe jouw perceel erbij ligt. Die mogelijkheden zijn er alle maal, maar nu is het zaak dat het VROUWENPOLDER - De Zeeuwse Dag van het Paard beleeft dit jaar een jubileum. Het paardenevene- ment op manege De Eendracht in Vrouwenpolder vindt zaterdag voor de veertigste keer plaats. Zoals gebruikelijk zijner tal van paardenkeuringen. Alle stamboe ken krijgen de' gelegenheid paar den te presenteren en te laten be oordelen door deskundigen, 's Ochtends wordt vooral gekeken naar de bouw en de beweging van de rassen, 's middags gaat het om de relatie tussen paard en mens. Dat betekent dat er shownummers te zien zijn, zoals dressuur, sprin gen en menwedstrijden. Een bijzonder shownummer zijn de paardenrennen met Romeinse strijdwagens. Die worden gereden vanaf 16.30 uur. En omdat de Zeeuwse Dag van het Paard een ju bileum te vieren heeft, wordt de dag afgesloten zoals dat vroeger ook gebeurde, met een zestien- span trekpaarden. Dat is te bewon deren vanaf 17.45 uur. De Zeeuwse Dag van het Paard wordt om 08.00 uur geopend met het springen door paarden en po ny's. De afsluiting is om 18.00 uur. Manege De Eendracht is te vinden aan de Rijkebuurtweg 8 vlakbij Vrouwenpolder (een zijweg van de N57). www.zeeuwsedagvanhetpaard.nl VLISSINGEN - Bij CasAllijn aan de Rooseveltlaan 744 in Vlissingen is vandaag een verkoop van tweede hands kleding voor grote maten. Sophy Mensen geeft tips wat be treft pasvorm, kleur en dergelijke. De beurs begint om 13.00 uur. Voor inleveren kleding bel 472384. Vanaf vandaag 3 dagen lang KOOPJESHOEK! "Juni/juli op maandag geopend Grote Markt 11-13 4461 AG Goes Tel. 0113-227607 www.delscher.nl foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25