Economie Zorgen om Terneuzen T r Proeffabriek flexibele folie met zonnecellen geopend VARIFOCALE GLAZEN H Gul voor kennis RND: Reclamebelasting melkkoe r i I mtl Mm Havengebied kampt zeker tot en met 2013 met verliezen. Verkoop in Europa van bedrijfswagens daalt Armourpaneel TenCate voor Nederlands leger Banken rekenen bedrijven meer rente Spanje populairste vliegbestemming Helianthos zet in op onderzoek naar goedkope drager. Donderdag 25 juni 2009 13 LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantL en comfort LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 infoig1eichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl door Ben Jansen TERNEUZEN - Het voormalige ha venschap Terneuzen raakt steeds dieper in de rode cijfers. De verlie zen lopen de komende jaren op tot ruim 5 miljoen euro (in 2011). De Vlissingse haven zit op winst: oplopend tot 11 miljoen in 2013. Het algemeen bestuur van ha venschap Zeeland Seaports maakt zich zorgen over de financiële gang van zaken bij het bedrijfson derdeel Terneuzen. Die valt goed deels te verklaren uit de negatieve resultaten van deelnemingen, zo als de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (het nu nog bestaan de samenwerkingsverband met Rotterdam), Valuepark Terneuzen en het glastuinbouwproject Warm- co. Bij dat soort projecten gaat de kost voor de baat uit, dat begreep het havenschapsbestuur ook wel, maar daarnaast mag de gewone be- drijfsuitvoering niet in de rode cij fers belanden. Zeeland Seaports-directeur Hans van der Hart vertelde dat hij bezig is met een plan om kosten te be- LEIDSCHENDAM - De reclamebelas- ting is de nieuwe melkkoe van ge meenten. Dit heeft de Raad Neder landse Detailhandel (RND) giste ren gesteld. Gemeenten gebruiken de inkomsten van deze belasting om sommige gemeentetaken of het onderhoud van een stadscen trum te financieren. De RND constateert dat het aantal gemeenten dat een reclamebelas ting invoert, in een jaar tijd met 80 procent is gestegen. Zo'n vijftig BRUSSEL - De verkopen van be drijfswagens zijn in Europa in mei fors gedaald. Er werden 138.830 be drijfswagens verkocht, dat is 39 procent minder dan een jaar eer der. Dat maakte de Europese branchevereniging van autofabri kanten Acea gisteren bekend. De verkopen lagen in mei voor de der tiende achtereenvolgende maand lager dan een jaar eerder. In Neder land werden ruim 48 procent min der bedrijfswagens verkocht. ALMELO - TenCate heeft opdracht gekregen voor de levering van com posiet armourpanelen (bepantse ring) voor Nederlandse Patria-voer- tuigen die in Afghanistan wordt ge bruikt. TenCate noemde gisteren geen financiële details, maar zei dat de levering is begonnen en in oktober wordt afgerond. Het gaat om de nieuwe TenCate Cerate- go-oplossing. Dat is een lichtge wicht composiet voertuigarmour. sparen. „We zullen de tering naar de nering moeten zetten. Ook zijn we bezig te bekijken hoe we effi ciënter kunnen werken." Zeeland Seaports werkt met ge scheiden boekhoudingen voor de havengebieden Terneuzen en Vlis- singen. Dat is begin jaren negentig van de vorige eeuw afgesproken bij de fusie van de oorspronkelijke havenschappen Terneuzen en Vlis- singen. Vlissingen gold toen in fi nancieel opzicht als de zwakke broeder van de twee. De bestuur ders van het Terneuzense schap wilden het resultaat van hun nij ver handelen niet teloor laten gaan in de bodemloze put van het in die jaren voortdurend met tekor ten kampende havenschap Vlissin gen. Inmiddels zijn de rollen omge draaid: Vlissingen floreert en Ter neuzen kwijnt. Daar komt overi gens verandering in zodra in Vlis singen flink zal wordt geïnves teerd, bijvoorbeeld in de bouw van een kade voor een container- terminal. pfl Het havengebied Terneuzen zit in de rode cijfers. Deelnemingen die voorlopig nog geen winst op leveren, zijn daarvan de oorzaak. Vlissingen zit op winst. gemeenten, waaronder Goes en Middelburg, hebben al een belas ting op reclameuitingen ingevoerd en de werkgeversorganisatie voor de detailhandel vreest dat dit nog fors zal toenemen. In Hulst zijn er plannen, aldus de RND. Steeds meer winkeliers proteste ren tegen de invoering van recla mebelasting, die volgens de Raad Nederlandse Detailhandel in som mige gemeenten oploopt tot meer dan 5000 euro per winkel. AMSTERDAM - Banken schroeven de rente op van leningen aan be drijven. Zij zijn daarnaast terug houdender met het verstrekken van geld. Dat bleek gisteren uit onderzoek van Finem, de vereniging van fi nancieel managers van grotere on dernemingen, en adviesbureau ConQuaester. Bij de helft van de ondervraagde bedrijven hebben banken een extra renteopslag door gevoerd. AMSTERDAM - Van de Nederlan ders die met het vliegtuig op va kantie gaan, gaat 35 procent naar Spanje. Italië komt met 19 procent op de tweede plaats en Frankrijk is derde met 8 procent. Dit blijkt uit de Reisbarometer van réisverze keraar Mondial Assistance. De Nederlanders staan niet alleen in hun voorkeur, Spanje is onder alle Europese vliegtuigvakanties de populairste bestemming. door Chris van Alem ARNHEM - Het water in de fontein klatert lustig; het pompje wordt aangedreven door zonnestroom, opgewekt uit flexibele folie met zonnecellen. Een aardigheidje van Nuon-dochter Helianthos in Arn hem, dat gisteren de proeffabriek voor flexibele zonnefolies heeft ge opend. Vanaf vandaag zijn de deu ren weer hermetisch dicht en wor den pottenkijkers geweerd. „We moeten meters maken. Letterlijk en figuurlijk", zegt Gert ian Jonger- den, directeur van Helianthos. Want in de loop van volgend jaar moet Vattenfall, vanaf volgende week woensdag eigenaar van Nuon, besluiten of er geld gesto ken wordt in een fabriek voor de productie van zonnefolies. jongerden: „Zowel Nuon als Vat tenfall hebben gezegd geld te wil len investeren in duurzaam opge wekte elektriciteit. Helianthos zal zijn best doen om daar bij te ho ren. Mijn ambitie is om volgend jaar te kunnen bouwen." In de proeffabriek worden lange zonnecellen, die dunner zijn dan een menselijke haar, geplakt op een zwarte flexibele folie. Daar- 'Zonnestroom moet qua prijs kunnen concurreren met gewone stroom' door wordt het mogelijk grote dak oppervlakten te gebruiken om stroom op te wekken. De huidige generatie folies is goed voor de pro ductie van 50 kilowattuur stroom per vierkante meter per jaar. Een huishouden heeft als de zon mee werkt zestig vierkante meter no dig om in zijn eigen stroombehoef- te te voorzien. ENSCHEDE - Ondernemers klagen steen en been over de kredietver strekking door banken, maar on dernemers uit de schoot van tech nische universiteiten hebben voor- alsnog weinig problemen investeer ders te vinden. Vooral particuliere fondsen zijn be reid de portemonnee te trekken voor dat soort jonge bedrijven, constateert directeur Kees Eijkel van Kennispark Twente. De folie die nu wordt gemaakt, produceert minder stroom dan het klassieke zonnepaneel, maar is goedkoper. longerden: „Uiteinde lijk moet zonnestroom qua prijs kunnen concurreren met gewone stroom. In delen van Europa is dat binnen vijfjaar het geval, in Neder land binnen tien jaar." Helianthos werkt aan een tandem cel: twee op elkaar geplakte zonne cellen die samen de helft meer stroom kunnen produceren. He lianthos test uitvoerig hoe de folie zich houdt tijdens extreme vorst en grote hitte. Dat gebeurt in spe ciale machines waar deze omstan digheden worden nagebootst. Jongerden: „Uitvoerig testen is heel belangrijk als je een levens duur van twintig jaar garandeert." De folies van Helianthos worden voorlopig alleen toegepast op da- ken van grote gebouwen; het duurt nog een paar jaar voordat de klant een rol folie kan kopen bij de bouwmarkt. GRATIS BIJ AANKOOP VAN EEN MONTUUR V.A. €99 Bij Specsavers ontvangt u nu bij aankoop van een montuur v.a. €99 varifocaal Universeel glazen ter waarde van €79 geheel gratis. Mocht u ervoor kiezen om niet de varifocaal Universeel glazen te nemen, dan krijgt u toch €79 korting op de overige varifocale glazen. Ga toch meteen naar Specsavers. VARIFOCAAL UNIVERSEEL €79 NU GRATIS VARIFOCAAL PREMIUM €119 NU €40 VARIFOCAAL ELITE €149 NU €70 VARIFOCAAL OP MAAT €189 NU €110 Prijzen zijn per paar. Deze actie geldt voor PENTAX standaard varifocale universeel glazen t.w.v. €79 of FENTAX bifocale glazen t.w.v. €85. Deze actie geldt niet in combinatie met andere OptiüGflS aanbiedingen. Voor glasopties gelden vaste toeslagen. Deze actie is geldig t/m 19 juli 2009.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13