'Het is niet het eind van de wereld. Dan doe je een autootje weg en koop je een horloge minder' Yves Cijrath, Miljonair Fair De makelaar De garagehouder De zwembadverkoper 1 De garage die dure, klassieke sportauto's onderhoudt en restaureert wil per se niet met haar naam in de krant. „Dat ligt gevoelig. Want onze klanten behoren tot de rijksten der aarde, die hebben kelders vol met mooie oude auto's onder hun huis en lopen daar niet mee te koop. Maar ze willen ook niet te koop lopen met het feit dat het nu wat minder met ze gaat", zegt de woordvoerder, die ook anoniem wil blijven. Maar de rijken lijden wel degelijk, weet hij. „Ze zijn een stuk voorzichtiger. Willen eerst een prijsopvraag als ze een onderdeel willen bestellen terwijl ze vroeger meteen zeiden: doe maar. Ze vragen meer bedenktijd." Zijn garage verzorgt ook deelname aan races over de hele wereld. „Dan regelen wij alles voor de klanten, ze hoeven alleen maar te zorgen dat ze op de dag van de race met een helm ter plaatse zijn. Wij zorgen dat hun auto er is, klaar voor de wedstrijd. Dit seizoen hebben we vijf of zes races, terwijl dat er vorig jaar nog tien tot twaalf waren." De garage heeft klanten uit de hele wereld, niet alleen uit Nederland, levert onderdelen en maakt ze desnoods zelf als ze niet meer te krijgen zijn. „Ook daar zien we een terugloop. En we hebben geen idee hoe lang dat nog zo blijft." Donderdag 25 juni 2009 1 foto Kord.com/ACE fotostock fotomontage Mark Reijntjens Eigenaar Fedor van Eijndhoven van zwembadleverancier Poollux merkt 'nog niet zo heel erg veel' van de malaise onder de rijken. „We krijgen wél een stuk minder aanvragen voor informatie via onze website binnen. Vorig jaar hebben we nog veel baden verkocht aan mensen die de overwaarde van hun huis verzilverden of die een extra bonus te besteden hadden. Die zijn we dit jaar kwijt. Zij besteden hun geld anders of houden het in afwachting van betere tijden in hun zak." „Echte miljonairs daarentegen geven hun geld toch wel uit", stelt hij. Dat vertaalt zich dit jaar zelfs in een toename van het aantal verkochte baden. Van Eijndhoven schat er aan het eind van dit jaar 55 te hebben verkocht tegenover veertig vorig jaar. Poollux is pas drie jaar bezig en een tamelijk kleine speler op de zwembadenmarkt. Van Eijndhoven: „Wij hebben redelijk lage kosten, geen grote showroom bijvoorbeeld, terwijl we wel een aantal goede dealers hebben. Daarom hebben we minder last van de teruggang. Ik weet dat concurrenten teruggaan van drie-, vierhonderd baden per jaar naar 150 nu. Zij stunten nu met prijzen, en daar moeten wij dan wel in meegaan." 'Echte miljonairs geven hun geld toch wel uit', zegt de zwembadverkoper. De monteur die klassieke sportauto's onderhoudt en restaureert, ziet zijn klanten echter 'een stuk voorzichtiger' worden. En volgens de topmakelaar zijn mensen de crisis 'een beetje zat'. door Joep Trommelen Ed van Drie van Drieklomp Makelaars zag de omzet in het hogere huizensegment het afgelopen jaar dalen. „Op zich geen punt, er is nog genoeg verdiend", zegt hij. De prijzen van de duurste huizen zijn volgens hem ook minder gedaald dan de gemiddelde prijs van een Nederlandse woning. „Mensen weten dat het langer kan duren voordat hun huis verkocht is. Onze klanten hebben meestal geen haast, er is geen noodzaak om een huis snel te verkopen. De duurdere huizen zijn daarom het afgelopen jaar niet meteen goedkoper in de markt gezet. In de onderhandelingen ging er meestal wel wat meer af: gemiddeld 10 procent in vergelijking met 5 procent een jaar eerder." Van Drie stelt 'dat het dieptepunt nu wel bereikt lijkt'. Hij baseert zich daarbij op de oplevende huizenmarkt in Amerika, maar merkt het zelf ook. Sinds een maand of anderhalf vinden er weer meer bezichtigingen en verkopen plaats. „Ik merk het ook met adverteren. Eigenaren van huizen zeggen: adverteer maar! Mensen zijn het een beetje zat, ze willen verder met hun leven. Hoe lang moet je nog wachten als je een leuk huis wilt kopen?" Ed van Drie denkt dat de huizenprijzen weer voorzichtig gaan stijgen. „Niet veel, maar ze zullen zeker niet verder omlaag gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11