Bi ui "0i - and OPEN DAG Advies over dagbladen gaat PZC niet ver genoeg Coffeeshops in problemen 9 Deeltijd-WW bezwijkt onder eigen succes Klachtenloket voor luchtvaart Column gemist? Lees ze na op de site! PZC-hoofdredacteur ziet wel mogelijkheden in internethefïing. Dode jongen gevonden in zeecontainer Flinke files verwacht door evenementen Staatsschuld groeit 100 miljoen per dag Supermarkt betrapt vijftig winkeldieven Verdachten langer vast voor lekken geheimen Hof: enkelband te mild voor bezit kinderporno www.pzc.nl/columns 4 I Woensdag 24 juni 2009 Zaterdag 27 juni 11:00 - 14:00 uur Goes en Bergen op Zoom www.luzac.nl Luzac Lyceum, van brugklas tot diploma. mmWm. Luzac College, eenjarige versnelde examenopleiding. LUZAC DEN HAAG - Vakbonden en.werkge- versorganisaties zijn 'verrast' en 'verbijsterd'. Op het hoogtepunt van het succes van de regeling voor deeltijd-ww trapt minister Piet Hein Donner van Sociale Za ken en Werkgelegenheid plots klaps stevig op de rem. Het bedrag van 375 miljoen euro dat maxi maal beschikbaar was voor noodlij dende bedrijven om personeel tij delijk in de WW onder te breng en, is na drie maanden volledig be nut. Door de toekenning van deel- tijd-WW aan grote bedrijven als Dafj Scania en NedCar is de rege ling snel 'volgelopen'. Donner be kijkt nu of en in welke vorm deze DEN HAAG - Vakantiegangers die de ze zomer op weg naar hun bestem ming kampen met ernstige vertra gingen of annuleringen van hun vliegreis, kunnen vanaf volgende week woensdag terecht bij een klachtenloket. De zogenoemde ge schillencommissie luchtvaart gaat op 1 juli aan de slag. De commissie eventueel kan worden voortgezet. Het is onwaarschijnlijk dat de mi nister een onbeperkt budget vindt om deeltijd-WW in de huidige vorm te handhaven. Hij overweegt daarom strengere eisen te stellen. Donner constateert dat bedrijven vaak hun hele personeelsbestand in de deeltijd-WW onderbrengen, terwijl de regeling in de eerste plaats is bedoeld om vakkrachten te behouden. „Wie wel of geen vakkracht is, is inderdaad lastig te bepalen", zegt een woordvoerder van Donner. Vakcentrale FNV wil dat Donner de regeling zo snel mo gelijk heropent voor onbepaalde tijd en met onbeperkt budget. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Regionale omroepen en kranten zouden op internet meer moeten samenwerken. Dat stelt een commissie onder leiding van oud-minister Elco Brinkman in het gisterochtend gepresenteer de rapport 'De volgende editie'. De regering heeft de commissie in gesteld om de problemen bij ge drukte media te onderzoeken. Hoofdredacteur Peter Jansen van de PZC is te spreken over het rap port, hoewel hij vindt dat de com missie wel een stapje verder had mogen gaan. „De PZC is een prach tige krant en een sterk nieuws- merk. Dat wordt in het rapport van de commissie bevestigd. Het probleem is dat we net als andere kranten een businessmodel moe ten ontwikkelen om vooral de in spanningen op het internet rende rend te maken. De echte oplossing daarvoor wordt door Brinkman niet aangereikt. Samenwerking met de omroep is een concrete aanbeveling, maar ik zie niet wat wij daar meteen mee opschieten." De commissie Brinkman adviseert een heffing in te stellen voor elke internetgebruiker in Nederland. De opbrengst daarvan zou terecht moeten komen bij de nieuwsleve ranciers. Jansen: „Ik had graag ge zien dat die suggestie wat concre ter was uitgewerkt." Volgens de hoofdredacteur is het meeste nieuws op internet nog steeds afkomstig van de gedrukte media. Dat bevestigt ook de com missie Brinkman. Alleen zien de bedrijven de opbrengst daarvan niet terug. „Het is toch raar dat de erven van Elvis Presley nog steeds profiteren van elk liedje dat hij heeft uitgebracht, terwijl het nieuws dat wij maken vanaf dag één gratis door anderen wordt overgenomen en verspreid." Jansen vindt het jammer dat de commissie zich op de vlakte houdt over de taak van publieke omroe pen op internet. „Is het wel de taak van regionale omroepen om nieuwssites te maken? Je ziet dat dat een cruciale en vitale rol voor kranten is. Dan kun je de vraag stellen of dezelfde taak ingevuld moet worden door een gesubsidi eerde omroep." Volgens Jansen zou Omroep Zee land tegen betaling video-items aan de PZC-site kunnen leveren. „Daar wordt de omroep beter van, daar wordt de krant beter van en daar wordt de nieuwsconsument beter van." Ook Rimmer Mulder, hoofdredac teur van de Leeuwarder Courant en lid van de commissie-Brink man, maakt zich zorgen. Wie con troleert straks de lokale democra tie als regionale dagbladen nog ver der inkrimpen? De tijd dringt voor de sector, zegt de commissie. Inkomsten door abonnees en adverteerders dalen en de schrijvende pers ondervindt meer concurrentie van televisie en internet waar publieke en commer ciële omroepen het nieuws gratis aanbieden. De situatie in de regionale journa listiek is urgenter dan op landelijk niveau, concludeert de commissie. Oplagedaling kranten Oplage ontwikkeling van betaalde dagbladen. 5 0 x miljoen kranten 3,0. '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 infographic: CRW bron: Cebuco behandelt klachten over vluchten die op of na 1 juli plaatsvinden en dus geen oudere klachten. Op juli gaat de site www.dege- schillencommissie.nl officieel de lucht in. Bij de drie leden tellende commissie kunnen alle mensen te recht die vanuit Nederland vertrek ken. OENTSJERK - De coffeeshop- branche staat onder druk. Onder nemers moeten hun krachten haast wel bundelen om een ant woord te hebben op steeds strenge re regelgeving, bleek gisteren op een symposium in het Friese Oent- sjerk. Landelijk is het aantal wietver- kooppunten in tien jaar gedaald van 1200 naar 700. Na de zomer komt minister Ab Klink van Volks gezondheid met een drugsnota, die wellicht nog meer beperkin gen betekent, zoals een wietver- bod voor iedereen onder de 26 jaar of een landelijke pasjesrege ling. De grootste vrees is dat het dertig jaar oude gedoogbeleid hele maal op de schop gaat. De branche moet daarom zelf de deuren maar open doen, vindt Gert Jan Bloemendaal van coffee shop De Os in Leeuwarden. „We moeten voorkomen dat het erger wordt door goede informatie te ge ven. Verbieden is geen oplossing." In Oentsjerk boog het symposium van het Platform Cannabisonder- nemers Nederland (PCN) zich over deze kwestie. Coffeeshops worden gecriminaliseerd terwijl ze juist een goede functie hebben, vindt PCN-voorzitter Willem Pan ders. „Ik zou ook tegen coffee shops zijn als er hier veel meer ge blowd zou worden dan in het bui tenland. Maar dat is niet zo. Boven dien bieden we goede kwaliteit." IK 9 AWOiL OCHGAAT WEL APELDOORN - De politie heeft gis termiddag in een zeecontainer op een bedrijventerrein in Apeldoorn een lichaam gevonden. Het is vrij wel zeker dat het gaat om het stof felijk overschot van Tano Jansen, een 16-jarige jongen uit de wijk De Maten die sinds zondag werd vermist. De politie meldt dat het lichaam 'onder verdachte omstan digheden' is gevonden. DEN HAAG - Een aantal evenemen ten en mooi weer zorgen het ko mende weekeinde voor drukte op de wegen. Flinke files komen er vrijdag en za terdag op de A28 in de omgeving van Assen door de bezoekers aan de TT. In Den Haag wordt het weekeinde druk vanwege de Nederlandse Ve- teranendag zaterdag. Zondag is er het Parkpop. DEN HAAG - Eind volgend jaar loopt de staatsschuld per dag met 100 miljoen euro op. Dat stelde mi nister Bos gisteren in gesprek met RTL Z. Volgens hem wordt het steeds dui delijker dat overheden niet kun nen doorgaan met het pompen van geld in de economie. „Daar mee zouden ze een enorme last meetorsen naar de toekomst." AMSTERDAM - Beveiligers van een supermarkt in Amsterdam-Oost hebben de afgelopen twee weken 47 winkeldieven op heterdaad be trapt. Dat gebeurde toen zij onop vallend gekleed door de winkel lie pen, maakte de politie gisteren be kend. De dieven waren tussen de 11 en 84 jaar oud. Veel personen bleken vaste klant van de winkel te zijn. De dieven kregen een boe te en een winkelverbod. DEN HAAG - Het voorarrest van de medewerkster van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en een ex-medewerker van de dienst is gisteren met veer tien dagen verlengd. De twee (partners van elkaar) wer den donderdag gearresteerd op ver denking van het lekken van staats geheimen naar dagblad De Tele graaf. DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 43-ja- rige man uit Ospel (Limburg) voor het bezit van kinderporno veroor deeld tot een celstraf van een jaar, waarvan tien maanden voorwaar delijk, en een werkstraf van 120 uur. Het hof bepaalde nadrukke lijk. dat zijn celstraf niet mag wor den omgezet in toezicht met een enkelband, omdat dat als een mil dere straf wordt ervaren. aiiiiïmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4