Zeeland de grens, is tot daar aan toe I Van Gelder makelt in grensgeschillen f? Geld voor technisch onderwijs in Zeeland TT Over de grens Concert at Sea biedt platform aan Greenpeace Kijk hoe je een filmzaal voor jezelf wint grenS Voor leerlingen op havo, atheneum en gymnasium. Wie een puzzel maakt ueex een andesi, wint zeip de püjó niet syossM syoss www.pzc.nl/winjeeigenfilmzaal Woensdag 24 juni 2009 3 heid op te vangen, zijn er compen satieregelingen bedacht die op hun beurt ellende veroorzaken. In vergelijking met deze proble men, is iets als het openbaar ver voer dat bij de grens stopt, slechts een bijkomstigheid. „Mijn indruk is dat grensarbeiders zulke dingen meer als 'faits divers' zien dan als echte problemen. Met de diplo ma's ligt het wel wat moeilijker. Er zijn instanties die diploma's verge lijken, zodat je er aan de andere kant van de grens ook mee kunt werken. Maar er wordt nogal eens de voorwaarde gesteld dat de werk nemer een bijscholing van een jaar of twee volgt, omdat aan be paalde vakken in de Belgische op leiding meer aandacht is besteed. Vooral in de medische en parame dische sector is dat zo." Allemaal nog overkomelijk. An ders is dat voor mensen die nu in een uitzichtloze situatie zitten doordat de belastingdienst bepaal de compensatiebedragen in 2002 verkeerd inschatte en nu terugvor dert, over een reeks van jaren. „Er zijn gevallen waarin 24.000 euro moest worden terugbetaald. Ande ren krijgen een rekening van 2400 euro gepresenteerd omdat na drie jaar herberekeningen voor gezins bijslagen op de mat vielen." Een derde groep benadeelden vormen de 'dubbel gepensioneerden'. „Ja renlang hebben zij de in België ho gere ziekenkostenpremies betaald; daar stond tegenover dat ze van een gunstigere verzekering profi teerden. Sinds 2006 zijn zij echter in Nederland óók nog eens ver plicht een zorgverzekering te heb ben. Dat zijn effecten van duizen den euro's per jaar." Je kunt beter een Belg zijn die in Nederland gaat werken dan an dersom. Voor de Nederlandse grensarbeider is dat pech, voor Ne derland winst. Cools: „Het Neder landse bedrijfsleven heeft goed na gedacht en gelobbyd toen het be lastingstelsel herzien werd. Met het oog op de vergrijzing is er een strategie bedacht en die is goed ge lukt. Steeds meer Belgen kiezen voor een baan in Nederland om dat ze de eerste tien jaar slechts over 70 procent van hun inkomen belasting hoeven te betalen. In Bel gië begint nu pas door te dringen dat ze de strijd om het talent aan het verliezen zijn." Stichting Grensarbeid houdt regelma tig informatiebijeenkomsten in Zeeuws-Vlaanderen en verspreidt nieuwsbrieven. Telefoonnummer 0164-606252. www.grensarbeid.nl De bus stopt bij de Willem Adriaansens bron GN In een jaar tijd grensoverschrijdende oplos singen vinden voor de problemen in de grensregio's, luidt de opdracht die Wim van Gelder kreeg van de ministeries van Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken. Hij heeft goede hoop op grensoverschrijdende medewer king van Duitse en Vlaamse overheden. In zijn Taskforce zijn alle betrokken overheden verza meld; Zeeland middels de persoon van provin ciesecretaris Viek Verduit. „Problemen als met de ziektekostenstelsels en pensioenopbouw kunnen we in een jaar niet oplossen," beseft Van Gelder. „We kunnen een eind in de rich ting komen. Formele belemmeringen als de uit wisselbaarheid van diploma's moeten oplos baar zijn, net als verschillen in voorwaarden bij overheidsfinanciering. Daar lopen nu initiatie ven op stuk. Het gaat om meer dan territoriale zaken. In mijn periode als commissaris van de koningin in Zeeland ben ik geschrokken van de anti-Vlaamse gevoelens die opstaken rond de ontpoldering. Zeker in Zeeuws-Vlaanderen, waar de mensen toch prat gaan het meest Vlaams te zijn. Blijkbaar niet als tegenstellin gen erg scherp liggen: het doel van Vlaanderen en het effect op Zeeland; het landelijk gebied versus grote stad Antwerpen." De grenzen mo gen open staan, de mensen aan weerszijden staan juist niet open, vindt Van Gelder. „Neem televisie: jaren geleden keken Belgen naar Ne derlandse tv en Nederlanders keken naar Duit se zenders. Nu kijken Nederlanders commer ciële zenders. Zulke dingen zeggen veel." MIDDELBURG - Vijf Zeeuwse scho len voor voorgezet onderwijs heb ben samen 340.000 euro van Gede puteerde Staten gekregen voor hun technasium. Een technasium biedt scholieren vanaf de brugklas voor havo, atheneum en gymna sium de gelegenheid technisch on derwijs te volgen. De subsidieaanvraag van de geza menlijke scholen heeft wat voeten in de aarde gehad en moest op ver zoek van de provincie een paar keer overgedaan worden omdat het gevraagde bedrag nogal hoog was. Het geld is bedoeld voor huisves tingskosten. In het oorspronkelijke verzoek zat ook een aanvraag voor subsidie voor een Noord-Brabantse deelne mer in het samenwerkingsver band Technasium Zuid-West Ne derland, maar daarover zegt de provincie dat die maar bij de pro vincie Noord-Brabant aan moet kloppen. Vooral het feit dat het Zeeuwse be drijfsleven zit te springen om tech nisch geschool personeel was voor de provincie de reden om uiteinde lijk overstag te gaan en het geld be schikbaar te stellen. COMMENTAAR Wim van Gelder wilde als commissaris van de koningin in Zeeland veel meer doen dan de simpele taken die de provinciale politiek hem toebedeelde. Nu, jaren later, mag Van Gelder alsnog zijn tanden zetten in een taai dossier. Hij moet het wonen en werken in de grensgebieden verbeteren. Duizenden Zeeuwen en Belgen hebben dagelijks last van de verschillen tussen hun landen. Zo werkt bijvoorbeeld de belasting anders, hebben diploma's een andere waarde en zijn vooral de verschillen in de sociale zekerheid weerbarstig. De oud-commissaris zal bij zijn werk vrijwel zeker hinder ondervinden van de uitruilcultuur die in de Nederlands-Belgische verhoudingen is geslopen. Daarin wordt een project als de snelle trein moeiteloos in verband gebracht met de diepte van de Westerschelde. Zo wordt elke onderhandeling stroperig. Van Gelder zal er dus een hele kluif aan hebben. Maar ook als hij maar een deel van het sociaal-economische verkeer in de grensregio weet te versoepelen, bewijst hij Zeeland een grote dienst. SCHARENDIJKE - Greenpeace vraagt dit weekeinde op Concert at Sea aandacht voor bescherming van de Noordzee. De milieuorganisatie staat met een stand op het festival terrein. Daar kunnen concertgan gers 'loungen in een zeereservaat'. Ook is er voor bezoekers de moge lijkheid een duiklesje te volgen. Greenpeace wil met de presentatie zo veel mogelijk mensen verleiden hun 'eigen vierkante meter zee reservaat te claimen'. De organisa tie voert sinds begin deze maand campagne tegen overbevissing, bo demverwoesting en vervuiling van de Noordzee. Het lichtschip van Greenpeace doet verschillende kustgebieden aan. Vanaf morgen gaat het schip voor anker op het Oudeschild bij Den Helder. Ook aan boord kan de persoonlijke 'claim' worden ondertekend. Zeeuwse mosselvissers hebben overwogen Concert at Sea te ge bruiken voor protest tegen het als maar beknotten van hun vergun ningen, maar zij zien daar van af. .fi) www.lekkerpuzzelen.nl Cl NIEUW ROFESSIONELE HAARVERZORGING VOOR EEN BETAALBARE PRIJS NU EN HAAL EEN GRATIS PROEFMONSTER Biie OPsOP ,NU SYOSS SHAMPOO EN CONDITIONER 500 ML PER STUK €4,99 VERKRIJGBAAR BIJ Deze actie geldt zolang de voorraad strekt voor schitterend haar, zoals bij de kapper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3