Zeeland Vakantieplannen? PZC Netwerk van Transition Towns verspreidt zich over hele wereld Kindermusical Vol weekeinde in Wemeldinge in Pluimweide 'De kunst is om het te PvdA-plan voor appartementen op sluizencomplex Hansweert 'Geen passanten in vissershaven' Klimgeitjes Maak dan gebruik van de vakantieservice! lees vind leef IPAC Zonweringen 22 I Woensdag 24 juni 2009 WEMELDINGE - Musicalgroep Trin- nety Kapelle voert zaterdag het stuk Een feest van kleur op in De Wemel in Wemeldinge. Zestien leerlingen uit Kapelle en Wemel dinge (van 6 tot 12 jaar) zingen en spelen over het goede en slechte van alles of niets hebben. De helft van de opbrengst gaat naar Stich ting De Opkikker, die opkikkerda- gen verzorgt voor langdurig zieke kinderen en hun familieleden. De entree bedraagt vijf euro. Ook is het mogelijk oude mobiele tele foons in te leveren ten bate van De Opkikker. Aanvang: 19.30 uur. HOEDEKENSKERKE - De Pluimwei de, de eindhalte van Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Hoedekens- kerke, leeft zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur. Het park biedt ruimte aan een braderie, vier muziekkorp sen, een springkussen, demonstra ties van de klederdrachtvereniging Mooi Zeeland en een clown. De brandweer geeft zaterdag een de monstratie. Op de minispoorbaan van de Pluimweide rijden extra treinen en de SGB pendelt tussen Goese en Hoedekenskerke. i www.destoomtrein.nl 'S-GRAVENPOLDER - Kinderen van de reformatorische Koningin Juliana- school in 's-Gravenpolder proberen de nieuwe klimwand op de buitenmuur van hun school uit. De Borselse wethouder Jan Zandee (SGP/CU, onder wijs) opende gistermiddag de klimwand. Het klimmen ging de kinderen ui teraard gemakkelijker af dan de wethouder. foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf HANSWEERT - De PvdA-fractie in Reimerswaal heeft een plan gelan ceerd om twee appartementenge bouwen te realiseren op het voor malige sluizencomplex van Hans- weert met uitzicht op de Wester- schelde. Het initiatief-voorstel dat afkom stig is van het Hansweertse PvdA-raadslid Kees Verburg, dient als alternatief voor een eerder plan van de PvdA voor boulevardbebou wing bij Hansweert op de locatie van aannemingsbedrijf Van der Straaten. .Van der Straaten blijft echter bij ge brek aan goede, nieuwe locatie op de huidige plek aan de Wester- schelde zitten. De PvdA Reimers waal wil toch proberen de band tussen Hansweert en het water te Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice Transition Towns zijn lokale gemeenschappen die hun levensstijl minder afhankelijk van olie proberen te maken. Willy Dekker wil weten of er in Zeeland animo voor is. door David Duijnmayer Eigenlijk, vindt Willy Dek ker uit Goes, zouden we ons verschrikkelijk druk moeten maken over onze afhankelijkheid van olie. Maar op de een of andere manier doen we dat niet. „We laten het allemaal maar gebeuren. Of omdat we niet helemaal begrijpen wat er aan de hand is, of omdat we gewoon niet zien hoe het anders kan." Dekker houdt daarom vanavond in buurthuis De Pit in Goes een bijeenkomst over dit thema. Naast een vertoning van de film The Po wer of Community, how Cuba Survi ved Peak Oil, wil ze inventariseren of er belangstelling is om in Goes een Transition Town-initiatief op te zetten. Transition Towns zijn lokale ge meenschappen die hun manier van wonen, werken en leven min der olie-afhankelijk willen maken. Het concept is gebaseerd op The Transition Handbook, een boek dat Rob Hopkins schreef over zijn ei gen woonplaats Totnes, waar hij een Transition Town van maakte. Een belangrijk onderdeel van het concept is bijvoorbeeld een meer regionaal gerichte economie. Meer seizoensgebonden eten en meer lo kale producten kopen, zodat de transportlijnen van voedsel korter worden. Verder kan een gemeen schap veel doen op het gebied van lokale energiewinning en een spaarzame omgang met water. Ook op Schouwen-Duive-: land is er interesse voor de methode. Tom Hage uit Bruinisse heeft zichzelf naar vo ren geschoven als contactpersoon voor mensen die ermee aan de slag willen op Schouwen-Duive- land. „Maar het oprichten van een Transition Town is geen doel op zich", zegt Dekker. „Het gaat om bewustwording. Het doel van de Transition Towns De Transition Town-methode is ontwikkeld door Rob Hop kins. Het doel is om gemeenschap pen te creëren die minder af hankelijk zijn van olie en ande re fossiele brandstoffen. Dat werkt volgens Hopkins in drie stappen: eerst moeten mensen de feiten kennen en zich bewust worden van het probleem, dan moet het besef en het vertrouwen ontstaan dat er iets kan veranderen, en tenslotte moeten concrete ac ties volgen. www.transitiontowns.org bijeenkomst is een gesprek voeren en ideeën uitwisselen." Dekker vermoedt dat veel mensen zich zorgen maken over de kli maatverandering en het opraken van fossiele brandstoffen, maar niet goed weten hoe ze daar zelf iets aan kunnen doen. „Bovendien leveren we niet graag in op het ge bied van comfort. We voelen op dit moment misschien nog niet echt de noodzaak, maar die is er wel degelijk. De kunst is om het niet te zien als een terugkeer, maar als een vooruitgang." Dekker wil met de bijeen komst echter niet de in druk wekken dat zij het al lemaal wél weet. „Ik heb ook de antwoorden niet. Daar kun je of fa talistisch van worden, of je kunt proberen om iets positiefs te doen. Ik ben een vrij gemiddelde burger, met een huis en een auto en drie kinderen. Ik ben me wel bewust van mijn koopgedrag, we gebrui ken de auto weinig en hebben een milieuvriendelijk huis. Maar dan nog ben ik afhankelijk van olie. Ik ben niet voorbereid op een situa tie waarin fossiele brandstoffen niet meer of in veel mindere mate beschikbaar zijn. Daar maak ik me wel zorgen over. En als ik dat doe, doen anderen dat vast ook wel Bijeenkomst over Transition Towns, met filmvertoning The Power of Community, how Cuba Survived Peak Oil. Woensdag, aanvang 19.30 uur, buurthuis De Pit in Goes. versterken. Vandaar het alternatie ve bebouwingsvoorstel dat binnen kort in de raad van Reimerswaal wordt gepresenteerd. Volgens raadslid Verburg hoeft de kredietcrisis geen roet in het eten te gooien voor dit plan. Hij ver wijst naar het nieuwbouwproject Kruseveer op het oude veerplein bij Kruiningen. Appartementen met uitzicht op de Westerschelde verkopen daar goed, ondanks de economische situatie. Verburg zegt dat het plan ook het voordeel biedt dat het voormalige - sluizengebied als een (hoogwaardi ger) park kan worden ingericht. Nu bestaat het groen hoofdzake lijk uit gras. j foto-impressie op www.pzc.nl/bevelanden Totnes, de woonplaats van Rob Hopkins in het zuidwesten van Engeland, was de perste Tran sition Town ter wereld. Naar aanleiding van zijn eigen ideeën en ervaringen in Totnes schreef hij The Transition Handbook. In Engeland heeft het con cept al veel navolging gekregen en zijn er inmiddels bijna honderd 'officiële' Transition Towns. Ook in de rest van Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten zijn er al veel Transition Towns. Ook elders is de methode in opkomst. Onder meer Ja pan, Finland, Italië en Duitsland hebben hun eerste Transition Town. Deventer is de enige Nederlandse stad die voldoet aan alle criteria die gesteld zijn door het Transition Network, maar veel andere plaatsen hebben wel al contactpersonen die bezig zijn projec ten op te zetten. „Er is in de hele wereld van alles gaande", weet Tom Hage, contactpersoon voor Transition Towns op Schouwen-Duiveland. „Maar vaak zijn het geïsoleer de initiatieven. Het grote voordeel van Transition Towns is dat er al een soort structuur aanwezig is. Het is niet alleen een methode om in je eigen omge ving iets te doen, maar ook een manier om al die pro jecten aan elkaar te koppelen." Een overzicht van Nederlandse initiatieven staat op www.transitiontowns.nl COLIJNSPLAAT - Watersportvereni ging Noord-Beveland krijgt voor alsnog geen extra ligplaatsen in de vissershaven van Colijnsplaat. De watersporters wilden graag aan de oude steiger wat extra ruimte bieden aan passanten. Tot nu toe benutte de watersportclub daar voor boxen van leden, die een of meerdere nachten weg waren. Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Noord-Beveland ziet onder de hui dige omstandigheden niets in het plan. „Als we dit toestaan, ver mengt het recreatief waterverkeer zich intensief met de bedrijfsmati ge activiteiten op het water. Dat gaat volgens het college met een te groot risico gepaard", aldus een ge meentewoordvoerster. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen ind de Gouden Bal terug in Nederland! ind de Gouden Bal terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling.com Tuinmeubelen Ook voor uw tuinmeubelen zijn wij het aangewezen adres! Tel.: 0118- 552010 i\\ Kozijnen-zonweringen-tuinmeubelen Iin,,"|| horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118-552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30